خبرها و خبر گزاری‌ها

جدیدترین و بروزترین اخبار بورس را در این بخش مشاهده نمایید

1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بحران اقتصادی قرن با بروز تورم کالایی
صندوق‌‌‌ بین‌المللی پول در آستانه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، در گزارشی به چالش صعود قیمت موادغذایی و سایر کالاهای پایه، احتمال عقبگرد رشد اقتصادی دنیا و تبعات تغییرات اقلیمی اشاره کرد. در این گزارش تاکید شده است که اقتصاد جهانی، امروز با بزرگ‌ترین آزمون خود پس از جنگ‌جهانی دوم روبه‌روست. تورم در بازارهای کالایی با محوریت صعود نرخ انرژی و مواد غذایی دنیا را در آستانه ناآرامی اجتماعی قرار داده است که این ناآرامی‌‌‌ها خود ریسک عقبگرد رشد اقتصاد جهانی را به همراه دارند. در این گزارش نسبت به تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین نیز هشدار داده شده و احتمال داده می‌شود که این جنگ بتواند دنیا را به سمت بحرانی غیرقابل کنترل سوق دهد. از زمان شروع جنگ در اوکراین، حدود 30کشور تجارت غذا، انرژی و سایر کالاهای کلیدی را محدود کرده‌‌‌اند. صندوق بین‌المللی پول اخذ این سیاست را محرک تورم در بخش کالایی می‌‌‌داند و معتقد است برای گذر از بحران باید هزینه تجارت بین‌المللی کاهش یابد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مصوبه بورسی مجلس برای عرضه مازاد سوخت تجدیدپذیرها
نمایندگان مجلس با ۱۸۵رأی موافق با ورود مازاد سوخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و برق‌آبی‌‌‌ها به بورس موافقت کردند. به گزارش خانه‌ملت، نمایندگان خانه‌ملت در نشست علنی روز یکشنبه، اول خردادماه، در جریان بررسی طرح توسعه و مانع‌‌‌زدایی از صنعت برق کشور با ماده ۱۶ مبنی بر ورود مازاد سوخت تجدیدپذیرها و برق‌آبی‌ها موافقت کردند. براساس ماده ۱۶ طرح مذکور، در اجرای تبصره ۳ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۴اسفند ۱۳۸۹ دولت مکلف است هر سال مبلغ سوخت مصرف‌نشده یا تخصیص حواله معادل آن به شکل سبد سوخت مایع یا معادل نفت‌خام به تولیدکنندگان نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند. براساس این مصوبه، انواع نیروگاه‌‌‌های برق‌آبی کمتر یا بیشتر از ۱۰مگاوات نیز شامل حکم این ماده هستند. آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد وزارت نیرو تهیه می‌شود و به تصویب هیات‌وزیران می‌‌‌رسد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد سودای تورمی اژدهای زرد برای کامودیتی‏‏‌ها
پس از عقب‌‌‌نشینی قابل‌ملاحظه نرخ کالاهای صنعتی ظرف یک‌ماه اخیر، عزم دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور، زمینه جهش قیمتی در بازار کامودیتی‌‌‌ها را رقم زد. در حالی که اعمال قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه در بزرگ‌ترین اقتصاد کالایی دنیا به قرمزپوشی بازار فلزات پایه و مواد معدنی منجر شده بود، تصمیم دولت این کشور مبنی بر کاهش نرخ بهره وام بلندمدت و تزریق نقدینگی با ایجاد امید نسبت به رشد تقاضا، زمینه رشد قیمتی در بازارها را فراهم کرد. شیوع کرونا و اعمال قرنطینه در چین باعث شده است تا چینی‌‌‌ها از اهداف تعیین‌شده در تولید ناخالص داخلی برای سال‌جاری میلادی جا بمانند، در چنین شرایطی دولت این کشور تصمیم دارد رقمی معادل حدود 30‌درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به اقتصاد نقدینگی تزریق کند. اجرایی‌شدن این وعده در عین بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد، زمینه صعود نرخ کامودیتی‌‌‌ها را فراهم می‌کند.
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مقاطع فولادی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد موشکافی بورسی شدن فروش خودرو
عرضه خودرو در بورس‌کالا به صورت جدی آغاز شده و با افزایش پذیرش انواع دیگری از آن پتانسیل قدرتمندی پیش‌‌‌روی تقویت حجم معاملات ایجاد شده است؛ نکته‌‌‌ای که اگرچه در شرایط فعلی مورد توجه قرار می‌گیرد، ولی تاکنون تجربه قدرتمند مشابهی از آن در جهان سراغ نداریم؛ اگرچه در شرایط فعلی در اقتصاد ایران نیز تقریبا نمونه مشابهی وجود ندارد. واقعیت این است که تاکنون عملکرد بورس‌کالا در حوزه کالاهای منقول مخصوصا ملزومات تولید، مثبت و قابل قبول بوده، ولی در خصوص اموال غیرمنقول یا این قبیل ملزومات مصرفی همچون خودرو چندان سابقه قدرتمندی وجود ندارد. به عبارت ساده‌‌‌تر عرضه خودرو در بورس‌کالا آزمونی برای صنعت خودرو و همچنین یک خودآزمایی برای بورس‌کالای ایران محسوب می‌شود که به‌جرات می‌‌‌توان گفت، برنده اصلی آن تولیدکنندگان هستند. بنابراین موفقیت این شیوه معاملاتی به معنی افزایش درآمدزایی خودروساز و رشد تولید و عرضه خواهد بود؛ نکته‌‌‌ای که باید در گذر زمان برای میان‌‌‌مدت به صورت جدی به آن توجه کرد.
1401/02/28 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
1401/02/28 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار مالی - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
1401/02/28 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد جذابیت ذخایر نیکل به تولید باتری تسلا در اندونزی منتهی خواهد شد؟
رئیس‌‌‌جمهور اندونزی به‌‌‌منظور متقاعد کردن ایلان ماسک برای سرمایه‌گذاری در تولید باتری‌‌‌های الکتریکی در خاک این کشور از وی برای حضور در کشورش دعوت کرد. اندونزی دارای بزرگ‌ترین ذخایر نیکل دنیاست؛ فلزی که سهمی ویژه در تولید باتری‌‌‌های الکتریکی دارد. به گزارش «اکوایران»، دولت اندونزی در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد، جوکو ویدودو، رئیس‌‌‌جمهور اندونزی روز شنبه چهاردهم ماه مارس در تگزاس با ایلان ماسک، مدیر اجرایی شرکت تسلا دیدار کرد تا درباره سرمایه‌گذاری‌‌‌های بالقوه و فناوری در اندونزی صحبت کنند. مقامات اندونزیایی به رویترز گفتند که دیدار ماسک و ویدودو، معروف به جوکووی، در خصوص سرمایه‌گذاری تسلا در خاک اندونزی در بخش نیکل و ساخت باتری وسایل نقلیه الکترونیکی انجام شده است. در عین حال مقامات اندونزی از حضور نمایندگان تسلا در این کشور برای انجام مذاکراتی در خصوص سرمایه‌گذاری تسلا در تولید باتری الکتریکی در اندونزی خبر دادند؛ هرچند تاکنون مدیران تسلا اظهارنظری در این خصوص نکرده‌‌‌اند.