خبرها و خبر گزاری‌ها

جدیدترین و بروزترین اخبار بورس را در این بخش مشاهده نمایید

1401/03/07 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بورس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هراسی؛ عامل توسعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیافتگی اقتصاد
توسعه اقتصادی، محورهای متعددی دارد. یکی از این محورها تشویق مردم به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در بورس است. به همین علت باید به این موضوع توجه داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشیم که جراحی اقتصادی، صرفا یک عنوان نیست. زمانی که از جراحی اقتصادی صحبت می‌شود، باید به محورهای توسعه اقتصادی کشور هم توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بشود. محورهایی که در کشورهایی که می‌خواهند توسعه اقتصادی پیدا کنند مهم هستند. این محورها به تغییر نگرش فرهنگی مردم آن کشور نسبت به مسائل اقتصادی بازمی‌گردد که از آن جمله می‌توان به ‌کار، بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وری، رشد اقتصادی، تولید، حفظ محیط‌زیست، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری به‌خصوص در بورس و تشویق مردم در این حوزه و... اشاره کرد، اما تا زمانی که تغییر نگرش در مردم رخ ندهد، محورهای توسعه اقتصادی نمی‌توانند در کشور به‌صورت مداوم و پایدار به حرکت در بیایند، چراکه زنجیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به‌هم پیوسته هستند. کل این زنجیره و توجه به اجزای آن است که در نهایت منجر به توسعه اقتصادی یک کشور می‌شود و آن زمان است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم بگوییم جراحی اقتصادی انجام شده است.
1401/03/07 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
1401/03/07 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
1401/03/07 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات هفتگی صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
1401/03/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مسیر بورس برای تامین مالی تولید
یکی از معیارهای تشخیص و رتبه‌‌‌بندی میزان توسعه‌یافتگی کشورها، میزان نزدیکی بازار سرمایه آن کشورها به مرزهای کارآیی و اندازه‌‌‌ آن بازارهاست. بازار سرمایه یک کشور از طریق ایجاد ابزارهای مالی مناسب و متعدد می‌تواند نقش بسزایی در گردآوری پس‌اندازهای جامعه در هدایت آنها به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌‌‌های مولد اقتصاد داشته باشد. بنابراین از مفاهیم تعیین توسعه‌یافتگی یک کشور میزان بازار پایه‌‌‌گی و سهم بازار سرمایه آن کشور از پس‌‌‌اندازهای مردمی است. ایران، در سالیان گذشته همواره در طبقه کشورهای بانک‌‌‌پایه طبقه‌بندی شده است و متاسفانه نقش بازار سرمایه در تشکیل سرمایه و نظام تامین مالی بسیار کمرنگ بوده است. البته بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 84 و تدوین قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی توسط مجلس شورای اسلامی، به‌تدریج نقش بازار سرمایه در کشور پررنگ‌‌‌تر شده است.
1401/03/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
1401/03/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
1401/03/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
1401/03/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد سه‌گانه رشد ارزش معاملات بورس‌کالا
رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی، رشد جذابیت خرید در بورس‌کالا و افزایش تنوع عرضه‌ها سه‌گانه مهمی بود که موجب شد ارزش کل معاملات در این بازار رسمی طی دو ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 65درصدی داشته باشد. جریان غالب در بازارهای کالایی در ایران و جهان در ماه‌های گذشته از رونق قیمتی حکایت دارد که این روند مدتی است با ورود بازارهای جهانی به عقبگرد قیمتی، اندکی تغییر یافته، ولی هنوز هم قیمت‌های بالایی ثبت می‌شود. این روند دقیقا بر بورس‌کالا اثرگذار بود و موجب شد قیمت‌ها در روند افزایشی قرار بگیرند. مهم‌ترین خروجی این واقعیت را می‌توان افزایش ارزش معاملات با محوریت رشد نرخ و افزایش جذابیت خرید و رشد تقاضا دانست. این در حالی است که طی سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، همگام با افزایش قیمت‌ها شاهد تقویت تنوع عرضه در بورس‌کالا هستیم که خروجی آن برتری ارزش معاملات کل در مقایسه با سال قبل است. در این خصوص در گفت‌وگویی با دکتر ابوذر انصاری، از کارشناسان برجسته بازارهای کالایی، به بررسی این موارد پرداختیم.
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد وعده شفاف‌سازی نمادهای متوقف
بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌‌‌‌‌ها توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای به سقوط ساختمانی در آبادان و جان‌باخته‌‌‌‌‌‌‌های این اتفاق داشتند. آنها از فساد و زد و بند در کشور می‌‌‌‌‌‌‌نوشتند. بررسی موقعیت اقتصادی آبادان و خرمشهر و شهرهای جنوبی کشور هم از دیگر سوژه‌‌‌‌‌‌‌هایی بود که در جمع توییتری بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌‌‌‌‌ها به آن توجه می‌شد. همزمان‌شدن ریزش ساختمان در آبادان با سالروز آزادسازی خرمشهر، آلودگی شدید هوا در نقاط مختلف کشور، گرانی و بحث فروش کیلویی نان و موضوعاتی از این دست، عاملی شده بود که در این جمع توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای به وضعیت مردم جنوب کشور بشود و توجه کمتری به بورس و اوضاع و احوال آن داشتند، اما در همین جمع توییتری بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها برخی از افراد به وضعیت بازار می‌‌‌‌‌‌‌پرداختند. به اعتقاد آنها کف قیمتی بازار با شرایط فعلی در حال نمایان‌شدن است. آنها به این مساله می‌پرداختند که پس از مدتی استراحت یا عملکرد شرکت‌ها یا فاند محیط کلان مثل توافق یا عدم‌توافق و میزان تورم و خلاصه تصمیمات کلان جهت و سمت سوی بازار را شکل خواهد داد.
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد تعداد مراکز احرازهویت حضوری سجام
شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مرکزی اوراق‌بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: سهامداران بازار سرمایه در سراسر کشور می‌توانند برای احرازهویت در سامانه سجام از ۱۱‌هزار و ۳۷۸ مرکز (حضوری و الکترونیک) استفاده کنند. سهامداران بازار سرمایه می‌توانند با استفاده از ۱۱‌هزار و ۳۷۸ مرکز «حضوری و الکترونیک» احرازهویت سامانه سجام که شامل ۱۱‌هزار و ۳۲۵ مرکز «حضوری» و ۵۳ سرویس غیرحضوری «الکترونیک» می‌شود نسبت به احرازهویت خود اقدام کنند تا از منافع ویژه آن که شامل دریافت سود سهام عدالت، سود سنواتی و سالانه، حضور در مجامع الکترونیک و... می‌شود، بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند شوند. این گزارش در ادامه می‌افزاید: مراکز منتخب احرازهویت حضوری در سراسر کشور شامل ۴‌هزار و ۴۶۶ دفتر منتخب پیشخوان دولت، یک‌هزار و ۹۹۳ شرکت کار‌گزاری و ۲‌هزار و ۸۶۶ شعبه بانک‌های منتخب است که برای انجام خدمت احراز حضوری به سهامداران فعال هستند.
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بحران اقتصادی قرن با بروز تورم کالایی
صندوق‌‌‌ بین‌المللی پول در آستانه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، در گزارشی به چالش صعود قیمت موادغذایی و سایر کالاهای پایه، احتمال عقبگرد رشد اقتصادی دنیا و تبعات تغییرات اقلیمی اشاره کرد. در این گزارش تاکید شده است که اقتصاد جهانی، امروز با بزرگ‌ترین آزمون خود پس از جنگ‌جهانی دوم روبه‌روست. تورم در بازارهای کالایی با محوریت صعود نرخ انرژی و مواد غذایی دنیا را در آستانه ناآرامی اجتماعی قرار داده است که این ناآرامی‌‌‌ها خود ریسک عقبگرد رشد اقتصاد جهانی را به همراه دارند. در این گزارش نسبت به تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین نیز هشدار داده شده و احتمال داده می‌شود که این جنگ بتواند دنیا را به سمت بحرانی غیرقابل کنترل سوق دهد. از زمان شروع جنگ در اوکراین، حدود 30کشور تجارت غذا، انرژی و سایر کالاهای کلیدی را محدود کرده‌‌‌اند. صندوق بین‌المللی پول اخذ این سیاست را محرک تورم در بخش کالایی می‌‌‌داند و معتقد است برای گذر از بحران باید هزینه تجارت بین‌المللی کاهش یابد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مصوبه بورسی مجلس برای عرضه مازاد سوخت تجدیدپذیرها
نمایندگان مجلس با ۱۸۵رأی موافق با ورود مازاد سوخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و برق‌آبی‌‌‌ها به بورس موافقت کردند. به گزارش خانه‌ملت، نمایندگان خانه‌ملت در نشست علنی روز یکشنبه، اول خردادماه، در جریان بررسی طرح توسعه و مانع‌‌‌زدایی از صنعت برق کشور با ماده ۱۶ مبنی بر ورود مازاد سوخت تجدیدپذیرها و برق‌آبی‌ها موافقت کردند. براساس ماده ۱۶ طرح مذکور، در اجرای تبصره ۳ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۴اسفند ۱۳۸۹ دولت مکلف است هر سال مبلغ سوخت مصرف‌نشده یا تخصیص حواله معادل آن به شکل سبد سوخت مایع یا معادل نفت‌خام به تولیدکنندگان نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند. براساس این مصوبه، انواع نیروگاه‌‌‌های برق‌آبی کمتر یا بیشتر از ۱۰مگاوات نیز شامل حکم این ماده هستند. آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد وزارت نیرو تهیه می‌شود و به تصویب هیات‌وزیران می‌‌‌رسد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد شروع سبز بورس در خرداد
شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران دیروز با افزایش 16/ 0درصدی به استقبال خرداد‌ماه رفت تا بخشی از افت سنگین 2 روز کاری قبل از آن در بازار سهام جبران شود. تغییرات قیمتی رخ داده در جریان داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روز یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه تا حدی زمینه برای بازگشت سهام شرکت‌ها به مدار تعادل را فراهم کرد و نماگر اصلی توانست تا سطح یک‌میلیون و 582‌هزار پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی کند. ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق‌تقدم) اما در این روز معاملاتی کاهشی بود و به رقم 3‌هزارو 489 میلیارد‌تومان رسید. با اینکه همچنان سایه تردید در پروسه خرید و فروش سهام موج می‌زند اما برخی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران پس از اصلاح سنگین چند روز گذشته موقعیت کنونی بورس تهران و فرابورس ایران را مطلوب ارزیابی می‌کنند و معتقدند که در حال‌حاضر به‌طور مجدد زمینه برای صعود شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سهامی مناسب است، با این‌حال به‌نظر می‌رسد که افزایش ارتفاع دماسنج تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در حالی می‌تواند تداوم پیدا کند که
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲