ضرورت عرضه خرما در بورس کالا - 1396/03/02 01:55:17
p style="text-align: justify;"رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: عرضه خرما در بورس با تعیین قیمت مرجع به عرضه و تقاضای این محصول کمک کرده و درعین‌حال می‌تواند به تامین مالی صادرکنندگان هم کمک کند.به گزارش «ایانا» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست هم‌اندیشی استان‌های خرماخیز کشور از سوی انجمن ملی خرما در مورد فضای اقتصادی حوزه خرما در کشور گفت: مجموعه تشکل‌های ما در حوزه اهداف کلان، مشترک است اما در حوزه عملیات اجرایی مشکلات زیادی وجود دارد.محمدرضا پور‌ابراهیمی با اشاره به رابطه خوب ایران و روسیه و ظرفیت‌های بسیار برای صادرات تولیدات ایرانی از جمله خرما به این کشور گفت: مجموع صادرات ما به روسیه در سال ۹۵، تنها ۳۰۰ میلیون دلار و یک‌پنجم میزان صادرات روسیه به ایران بوده است.پور‌ابراهیمی با اشاره به سفر اخیر خود به روسیه و دیدار با سفیر ایران در این کشور گفت: از موضوعاتی که وی مطرح می‌کرد این بود که فعالان اقتصادی ایرانی بزرگ‌ترین مانع فعالیت اقتصادی خودشان هستند و رقابت تاجران ایرانی با یکدیگر مشکلات زیادی به وجود آورده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaam/3a5dd641-fab2-4b74-9ff5-db2db1589cc214-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حرکت مولفه‌های فولاد در مسیر توازن - 1396/03/02 01:55:17
p style="text-align: justify;"حمزه بهادیوند چگینی: کارشناسان صنعت فولاد معتقدند شرایط این صنعت در وضعیت فعلی نیازمند تجدید ارزیابی و بازبینی بوده و نمی‌توان با تداوم شرایط کنونی انتظار داشت روند تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 عملیاتی شود. به عقیده آنها این فقط مشکلات تحریمی یا رکود در بخش مسکن نیست که باعث شده تا صنعت فولاد از شرایط نامطلوبی برخوردار باشد بلکه باید ریشه برخی از چالش‌ها را در تصمیمات دولتی از گذشته تاکنون و ساختارهای تولیدکنندگان جست‌وجو کرد. در این رابطه فعالان اقتصادی با اشاره به موضوعات متنوع مربوط به این بحث در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» چالش‌های کیفیتی، کمیتی، مشکلات قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد، مالیات‌ها و عوارض و... را مطرح کرده و اضافه می‌کنند یکی از چالش‌های مهم نیز به موضوع مجوزهای دولتی برای صنایع فولادی برمی‌گردد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولید انبوه ورق‌های ویژه ساخت رینگ خودروهای سبک - 1396/02/31 19:55:58
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: فولاد مبارکه با دستیابی به جزئیات فنی تولید ورق‌های گرم استحکام بالا (گرید SAPH۴۴۰) با ضخامت 6/ 1 و عرض ۱۰۰۰ میلی‌متر شرایطی فراهم کرد تا ایران از هرگونه واردات این نوع ورق بی نیاز شود.علیرضا کی یگانه، رئیس گروه فنی ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه با بیان اینکه در اولین گام به میزان ۶۰۰ تن از این محصول با کیفیت قابل رقابت با انواع وارداتی تولید شد، گفت: همواره تولید محصولات گرم دارای ابعاد خاص به ویژه با گریدهای سخت از چالش‌های مهم فولادسازان و نوردکاران محسوب می‌شود. به‌طوری که نورد و کلاف‌گیری این محصولات، مشکلات فراوان و توقفات بلند‌مدتی را به همراه هزینه‌های مربوطه به خط تولید نورد گرم تحمیل می‌کند.کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم افزود: یکی از محصولات مورد سفارش نورد گرم تولید این نوع محصول با گرید داخلی۳۸۷۵ بود که همواره تولید به موقع و کیفی آن از سوی کارخانه‌های رینگ‌سازی خودروی سبک از جمله شرکت سایپا درخواست می‌شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خرید تضمینی گندم به یک میلیون و 850 هزارتن رسید - 1396/02/31 19:55:37
p style="text-align: justify;"حسن عباسی معروفان معاون بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم و کلزا اظهار کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزارتن گندم با ارزش بالغ بر 2 هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از ۹ استان کشور خریداری شده است. به گفته وی بیش از ۷۰ درصد بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران واریز شده و مابقی به تدریج پس از ورود به سامانه پرداخت خواهد شد. عباسی‌معروفان از افزایش خرید تضمینی گندم طی روزهای آتی خبر داد و گفت: همزمان با اوج برداشت محصول در خرداد ماه خرید تضمینی گندم در ۲۱ استان انجام خواهد شد. معاون بازرگانی دولتی با اشاره به آخرین وضعیت خرید تضمینی کلزا بیان کرد: تا به امروز بیش از ۸۱ هزارتن کلزا با ارزش بالغ بر 85 میلیارد تومان از ۹ استان کشور خریداری شده که استان خوزستان با ۱۸ هزارتن رتبه نخست خرید را به خود اختصاص داده است. وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد مطالبات کلزا‌کاران پرداخت شده، تصریح کرد: مطالبات کلزاکاران بلافاصله پس از ورود به سامانه پرداخت خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کاهش نفوذ دلالان با شفاف‌سازی تولیدات کشاورزی در بورس کالا - 1396/02/30 20:21:38
p style="text-align: justify;"عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بورس کالا با مولفه‌هایی همچون شفافیت، نظارت و کنترل بهینه، ابزار مناسبی برای توقف نوسانات نرخ محصولات کشاورزی در بازار تلقی می‌شود. به گزارش خانه ملت، علی اکبری درباره ارائه شکر در بورس کالا گفت: بورس کالا ابزارمناسبی برای ایجاد گردش مالی میان تولیدکننده و مشتری در صنعت کشاورزی به شمار می‌آید. بنابراین اگر همزمان با ارائه محصولات کشاورزی از جمله شکر در بورس کالا، نظارت ویژه در دستورکار قرار بگیرد به سادگی می‌توان نوسانات بازار شکر را کنترل کرد. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شفافیت در بورس کالا با ارائه اطلاعات جامع به‌صورت عمومی برای تمام متقاضیان خرید و فروش محصولی همچون شکر در بورس کالا امکان‌پذیر است، به این معنا که باید اطلاعات جامع در اختیار تمام متقاضیان خرید محصولات کشاورزی در بورس کالا قرار بگیرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
جای خالی بخش کشاورزی در رینگ بورس کالا - 1396/02/30 20:20:49
p style="text-align: justify;"حمزه بهادیوند چگینی - بررسی روند رشد تولید محصولات کشاورزی در بیش از یک و نیم دهه گذشته نشان می‌دهد کشور توانسته میزان تولید را در این بخش به حدود دو برابر آن در سال 2001 برساند. این در حالی است که تنها در دولت یازدهم میزان تولید حدود 20 درصد رشد معادل 20 میلیون تن را تجربه کرده است. دقیق‌تر که به آمارها توجه کنید مشخص است که میزان رشد تولید محصولات کشاورزی در دولت‌های نهم و دهم رقمی حدود صفر درصد بوده، حتی در پایان دوره میزان تولید رقمی حدود 2 میلیون تن نیز کاهش یافته است. در دولت هفتم و هشتم (دولت اصلاحات) نیز میزان تولید در بخش کشاورزی از 65 میلیون تن تا 97 میلیون تن معادل 50 درصد رشد کرده که جمع تمامی این موضوعات نشان می‌دهد با یک وقفه 8 ساله در تولید رو به رشد کشاورزی دولت یازدهم بار دیگر توانسته قطار این بخش را به مدار بازگرداند (نمودار همراه با این گزارش را ببینید).
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
قاعده هرم توسعه تالار نقره‌ای - 1396/02/30 20:15:49
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: توسعه بورس کالای ایران به یکی از الزامات این بازار بدل شده و هم اکنون که شاهد بلوغ نسبی آن هستیم زمان آن فرارسیده تا بازتعریف ابزارهای توسعه در بورس کالا را مد‌نظر قرار دهیم. این تصمیم در شرایط فعلی می‌تواند به استراتژی اصلی بورس کالا بدل شود؛ زیرا در‌صورت نادیده گرفته شدن آن ممکن است دستاوردهای فعلی نیز به مرور زمان تغییر ماهیت داده و مسیری نزولی را با استهلاک برخی از موفقیت‌ها به همراه آورد. توجه به توسعه بورس کالا می‌تواند از یکسو موفقیت‌های فعلی را حفظ کند و از سوی دیگر در برابر تضعیف ساختاری بورس کالا به شدت موضع‌گیری کند. این در حالی است که تلاش‌های رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» و سایر رسانه‌های معتبر اقتصادی درخصوص مقاومت در برابر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، تلاش برای ورود به بازار عراق، ایجاد صندوق‌های کالایی و حمایت از تامین مالی از بستر بورس کالا تاکنون موفقیت‌آمیز بوده و موجب شده تا بدنه جامعه اقتصادی و تجاری کشور، موارد فوق را به رسمیت شناخته و برای استفاده حداکثری از آن خود پیش‌قدم شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
لزوم جلوگیری از ارزان فروشی فولاد چین در کشور - 1396/02/27 19:04:39
p style="text-align: justify;"عضو انجمن فولاد ایران با انتقاد از زمان بر بودن تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در دولت گفت: از دولت می‌خواهیم این روند را کنترل کرده و دامپینگ فولاد چینی در داخل کشور اتفاق نیفتد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رضا شهرستانی با اشاره به افزایش تولید فولاد در چین گفت: «آمریکا سیاستی را در پیش گرفته است تا درهای ورودی را بر تولیدات چین ببندد و نگرانی ما مبنی بر تمرکز صادرات چین بر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است.»وی افزایش کیفیت اجناس چینی را دلیلی بر لزوم ارتقای کیفی محصولات صادرات‌محور ایرانی دانست و افزود: «تولید‌کنندگان ایرانی باید استاندارد‌های بین‌المللی را رعایت کنند، ولی امروز خطری از سوی چین بازارهای فولاد جهانی را تهدید نمی‌کند.»شهرستانی مشکل اساسی را ناظر بر کاهش قیمت سنگ آهن دانست و ادامه داد: «هزینه استخراج سنگ آهن ثابت است که در صورت کاهش قیمت جهانی مشکلاتی برای ماه‌های آینده ایجاد می‌کند.»
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه