افزایش قیمت اکریلونیتریل در بازارهای آسیا - 1396/06/27 20:05:21
p style="text-align: justify;"قیمت اکریلونیتریل در بازار‌های آسیا به دنبال کمبود جهانی عرضه به بالاترین سطح در سه سال و نیم گذشته رسید. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، قیمت اکریلونیتریل (ACN) بر مبنای CFR شرق دور آسیا (CFR Far East Asia) در روز گذشته 24 شهریور ماه به هزار و 680 دلار به ازای هر تن رسید که بالاترین سطح در بیش از سه سال و نیم گذشته محسوب می‌شود. بر اساس این گزارش، آخرین باری که قیمت‌ها بالاتر از رقم یادشده بودند؛ به سوم فوریه سال 2015 میلادی برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که قیمت این محصول بر مبنای CFR شرق دور آسیا هزار و 700 دلار برای هر تن تعیین شد. کمبود شدید عرضه مهم‌ترین‌ دلیل رشد چشمگیر قیمت اکریلونیتریل در بازار آسیا به شمار می‌رود. مجموعه‌ای از حوادث طبیعی در چین و ایالات متحده، حجم تولید این محصول در هفته‌های اخیر را شدیدا متاثر ساخته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولید فولاد چین رکورد‌شکنی کرد - 1396/06/27 20:04:54
p style="text-align: justify;"پس از آنکه تولید فولاد چین در ماه جولای رکوردی تاریخی ثبت کرد، در ماه آگوست نیز دست از متعجب نمودن کارشناسان برنداشت و رکورد قبلی را نیز شکست. حاشیه سود بالا در بازار داخلی فولادسازان چینی را تشویق کرده با بالاترین نرخ بهره وری به تولید بپردازند. برآورد شده در سه ماه پایانی سال هم تقاضای داخلی قوی باشد. به گزارش «ایفنا» در ماه آگوست، چین ۷۴.۵۹ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که یک رکورد تولید ماهانه جدید است. میزان تولید نسبت به جولای 8/ 0 درصد و در مقایسه با آگوست سال قبل 7/ 8 درصد رشد داشته است. حاشیه سود کارخانه‌ها در فروش داخلی خیلی بالاست به‌طوری که می‌توانند در حال حاضر با فروش هر تن بیلت در بازار داخلی بیشتر از۱۳۰ دلار در هر تن سوددهی داشته باشند.بین ژانویه تا آگوست سال جاری نیز چین 4/ 566 میلیون تن فولاد خام تولید کرد که 6/ 5 درصد رشد داشته است. با اینکه پیش‌بینی‌هایی برای کاهش تولید فولاد در چین شده ولی کارشناسان معتقدند هیچ افت شدیدی در تولید مشاهده نخواهد شد چرا که سیاست مقابله با آلودگی هوا تنها بر ۲ درصد تولید فولاد چین تاثیر‌گذار است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولید نسل جدید پلی‌پروپیلن از سوی سابک در اروپا - 1396/06/27 20:04:33
p style="text-align: justify;"مجتمع جدید تولید پلی‌پروپیلن سابک در مرکز جهانی تکنولوژی این شرکت در هلند به بهره برداری رسید و قرار است به تولید محصولات پلی‌پروپیلنی نسل جدید بپردازد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، غول پتروشیمی عربستان سعودی، سابک، به‌تازگی یک مجتمع پایلوت تولید پلی‌پروپیلن (PP) را در خیلین (Geleen) هلند راه‌اندازی کرد. این شرکت قصد دارد سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای ایجاد یک تاسیسات اکستروژن پلی‌پروپیلن بهره‌مند از فناوری نوین سابک در همین سایت انجام دهد. این شرکت طی بیانیه‌ای در تاریخ 13 سپتامبر امسال عنوان کرد: سرمایه‌گذاری یادشده بخشی از برنامه سابک موسوم به راهبرد توسعه جهانی 2025 (2025 global expansion strategy) محسوب می‌شود و به نوآوری در محصولات پلی‌پروپیلنی این شرکت اختصاص یافته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم - 1396/06/27 20:04:16
p style="text-align: justify;"مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از آغاز کشت گندم طی دو، سه روز آینده خبر داد و پیش‌بینی کرد در سال زراعی پیش‌رو ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تا ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود. اسماعیل اسفندیاری‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به آغاز کشت گندم در اقلیم سرد کشور از ۳۰ شهریور اظهار کرد: از اواخر شهریور و اوایل مهر کشت گندم در گندمزارهای کشور آغاز خواهد شد.وی اضافه کرد: کلیه پشتیبانی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم برای آغاز کشت گندم در کشور انجام شده و کشاورزان می‌توانند بذر و سایر نهاده‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند.او از کشاورزانی هم که با بذور تولیدی خود اقدام به کشت می‌کنند، خواست حتما بذر خودمصرفی خود را بوجاری و ضدعفونی کنند. اسفندیاری‌پور ضمن پیش‌بینی کشت حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندم در کشور در سال زراعی پیش رو اظهار کرد: پیش بینی می‌شود بین دو میلیون و ۵۰ تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گندم آبی و سه میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم برود.وی اضافه کرد: پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از این است که در سال زراعی پیش‌رو بارندگی‌ها از مهر ماه آغاز و در سطح نرمال خواهد بود؛ بنابراین سال زراعی خوبی در پیش خواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شفاف‌سازی معاملات با عرضه شیرخام در بورس کالا - 1396/06/27 19:27:30
p style="text-align: justify;"رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت:عرضه شیرخام در بورس کالا محل خوبی برای شفاف‌سازی معاملات به ویژه در بخش کشاورزی است. به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا ملاصالحی در مورد عرضه شیرخام در بورس کالا گفت: یکی از مشکلات تولیدکنندگان شیرخام و دامداران این بوده است که تعداد تولیدکننده بسیار و تعداد خریدار محدود و مشخص است، تا حدی که کارخانه‌ها می‌توانند به راحتی با لابی یکدیگر بر بازار مسلط شوند و این گونه است که بازار شیرخام یک بازار پرچالش است. وی عرضه شیرخام در بورس کالا را محل خوبی برای شفاف‌سازی معاملات به ویژه در بخش کشاورزی دانست و افزود: طبق فرآیند پیش از این دامدار روزانه شیر خود را تحویل کارخانه‌ها می‌دهد و فقط رسید میزان شیر و درصد چربی آن را دریافت می‌کند، بدون آنکه بداند شیر خود را به چه قیمتی فروخته است و 5/ 2 تا ۳ ماه بعد که پول خود را دریافت می‌کند، تازه مشخص می‌شود که قیمت آن روز شیر چقدر بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/445a2bd3-51bf-494d-ba99-05021a8be62514-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دستیابی به تولید 5/ 7 میلیون تن فولاد مذاب در مبارکه هموار شد - 1396/06/26 19:19:36
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: با پایان یافتن انجام اصلاحات اساسی روی کوره‌های ۳ و ۴ واحد فولادسازی فولاد مبارکه، مسیر دستیابی به تولید 5/ 7 میلیون تن فولاد مذاب و تولید 2/ 7 میلیون تن اسلب در کوره‌های قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم این شرکت هموار شد.به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، محمدعلی توحیدی، مدیر تولید فولادِ شرکت فولاد مبارکه با اعلام این مطلب گفت: ناحیه فولادسازی با توجه به اهداف عالی سازمان، در جهت افزایش تولید و ایمنی و همچنین پاسخگویی بیشتر به نیازهای مشتریان، عملیات یکسان‌سازی بدنه و سقف کوره‌های ۳ تا ۶ با سایر کوره‌ها را در دستور کار خود قرارداد.وی با بیان اینکه این کار با انجام اقدامات لازم روی کوره شماره ۳ و از اواسط تیرماه ۹۶ شروع شد، افزود: در گام بعدی، انجام اصلاحات لازم روی کوره شماره ۴ در اوایل مردادماه با موفقیت و دقیقا مطابق با برنامه زمان‌بندی و اولویت تهیه شده و با کمترین توقف اضطراری پس از استارت به انجام رسید. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/c326ebcd-2e01-45a2-9a9b-1694d1f4bf5515-04.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شکست رکورد هفتگی معاملات در بورس انرژی - 1396/06/26 19:14:48
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: ثبت بیشترین حجم معامله هفتگی در سال‌جاری را می‌توان مهم‌ترین‌ خبر این روزهای بورس انرژی به‌شمار آورد که می‌تواند تداوم رشد ارزش معاملات را رقم بزند. این در حالی است که در سال‌جاری تاکنون شاهد رشد 160 درصدی ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی در مقایسه با مدت مشابه پارسال بودیم که موجب شد ارزش معاملات این بازار به بیش از 1600 میلیارد‌تومان افزایش یابد. تقویت نسبی حجم عرضه‌ها، افزایش درصد معامله عرضه‌های ثبت‌شده در بازار، تقویت قیمت‌های جهانی و خوش‌بینی به تداوم رشد بهای نفت خام و حامل‌های انرژی در بازارهای جهانی و همچنین افزایش خوش‌بینی به تقویت این بازار مالی که به جذب بیشتر عرضه‌کنندگان منجر شده و همچنین رشد پذیرش کالاهای جدید در بورس انرژی را می‌توان مهم‌ترین‌ دلایل این روند افزایشی به‌شمار آورد. به‌نظر می‌رسد این شرایط رو‌به رشد باز‌هم ادامه خواهد داشت. آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که بهای نفت خام در بازارهای جهانی بهترین هفته کاری خود را از ماه جولای تاکنون به ثبت رساند که دلیل اصلی آن را باید در بهبود تقاضا جست‌وجو کرد. آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک، هر دو احتمال افزایش سطح تقاضا را مطرح کرده‌اند و پالایشگاه‌های ایالات‌متحده نیز پس از فروکش کردن توفان هاروی، فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی پذیر شدن بازار کالاها با استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا - 1396/06/25 19:40:17
pامروزه یکی از چالش‌های مهم بازارها توانایی پیش‌بینی و مدیریت قیمت‌ها و حجم عرضه کالاهای مختلف است؛ موضوعی که در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار در دولت دوم حسن روحانی نیز به آن اشاره شد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار در دولت دوازدهم در حالی در ماه جاری با تاکید بر پیش‌بینی پذیر کردن بازارها آغاز شد که گهگاه شرایطی در بازارها شکل می‌گیرد که به تبع آن تعادل بازارها بر هم خورده و نوسانات قیمتی محسوسی ایجاد می‌شود. ضمن اینکه گاهی به علت پیش‌بینی پذیر نبودن بازار مجبور هستیم در عین تولید داخل، به واردات اقدام کنیم. این در حالی است که اگر تنظیم بازار به سمتی حرکت کند که پیش‌بینی بازار یک قدم جلوتر باشد، کشور و مردم از فشارهای ناشی از نوسانات قیمتی و بر هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا، مصون خواهند ماند. اما، چالش پیش‌بینی پذیر کردن بازارها در حالی طی ماه جاری مورد بحث مسوولان ستاد قرار گرفت که بند الف ماده ۳۲ برنامه ششم توسعه نیز به استفاده از ابزارهای مالی برای پیش‌بینی پذیر شدن بازارها اشاره کرده است و در این میان تاکید شده که بورس کالای ایران می‌تواند به کمک پتانسیل و ظرفیت‌های خود در اجرای این ماده قانونی موثر واقع شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد حجم معاملات در بازار پلیمرها با اهرم رشد قیمت‌های جهانی - 1396/06/25 19:39:27
p style="text-align: justify;"هفته گذشته معامله محصولات پلیمری با توجه به رشد قیمت‌های جهانی افزایش را تجربه کرد اما در همین بازه زمانی شاهد کاهش حجم معاملات در بازار محصولات شیمیایی بودیم.به گزارش «نیپنا» به نظر می‌رسد رخدادهای مهمی دربازار محصولات پتروشیمی در جریان است که بیم و امیدهای جدیدی را در این بازار ایجاد می‌کند. رشد حجم معامله پلیمرها، کاهش درصد معامله عرضه محصولات شیمیایی در بورس کالا، مقاومت بازار در برابر رشد قیمت‌ها، جذابیت خرید پلیمرها با شائبه واسطه‌گری و سفته‌بازی و همچنین نگرانی از کاهش حجم تولید در صنایع تکمیلی در نرخ‌های بالای فعلی مواردی است که برخی از واقعیت‌های بازار محصولات پتروشیمی را ترسیم می‌کند. با توجه به تجربه سال‌های قبل احتمال ضعف معاملات در روزهای سرد سال وجود دارد که باید ازهم اکنون برای مقابله با رکود احتمالی قدم‌های مهمی برداشت. در صورت نادیده گرفتن رشد تقاضا به دلیل نزدیکی به ماه محرم آن هم در گروه‌های کالایی خاص، بازار ممکن است با تغییر رویکردی جدی رو‌به‌رو شود؛ یعنی می‌توان برای محصولاتی مشخص احتمال رشد تقاضای محصولات نهایی را مورد توجه قرار داد ولی قیمت‌های بالای فعلی سرعت‌گیر مهمی در برابر حمایت از تولید در صنایع پایین‌دستی به شمار می‌رود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مسیر معکوس بازار فلزات پایه - 1396/06/25 19:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان می‌دهند بازار فلزات پایه در هفته‌ای که گذشت همچنان یا روند ثابتی را پشت سر گذاشت یا با کاهش قیمت روبه‌رو‌ شد که البته همان‌طور که در ادامه این گزارش بررسی خواهد شد روند نزولی قیمت‌ها قوی‌تر بود. این در حالی است که با نگاهی به روند ماهانه این بازار باید گفت در بازه ماهانه، هنوز رشدهای قیمتی که در گذشته تجربه شده به‌طور کامل تخلیه نشده است و بازار این گروه از کالاهای پایه از رشد برخوردار است. به گزارش «دنیای اقتصاد» طی هفته گذشته قیمت مس در بورس لندن 3 درصد کاهش یافت و این در حالی است که قیمت فولاد 84/ 0 درصد افت را تجربه کرده و سرب نیز 21/ 1 درصد کاهش قیمت را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در همین بازه زمانی بهای آلومینیوم با افت نیم درصدی روبه‌رو‌ شده و قلع حدود یک درصد کاهش یافته است. بنا بر این گزارش روی نیز 47/ 3 درصد کاهش قیمتی را در پرونده خود به ثبت رسانده است. اما بیشترین میزان افت هفتگی به نیکل تعلق دارد که 45/ 7 درصد کاهشی بوده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حداقل نرخ خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان - 1396/06/25 19:36:27
p style="text-align: justify;"گندم یکی از مهم‌ترین محصولات اساسی کشور بوده و اعلام نرخ خرید تضمینی آن بر مبنای تورم سالانه برای کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام نرخ خرید تضمینی گندم بر مبنای تورم سالانه برای کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه خانوارهای متعددی از این طریق امرار معاش می‌کنند. سال گذشته تعلل در اعلام و پایین بودن نرخ خرید تضمینی یکی از عوامل نارضایتی کشاورزان به شمار می‌رفت که تبعات منفی بر میزان تولید گذاشت.با وجود آنکه خرید تضمینی به معنای حمایت ازجامعه کشاورزی است، اما این روزها بلای جان کشاورزان شده و تنها سختی کشت را بر دوش آنها سنگین‌تر می‌کند. حال انتظار می‌رود که شورای اقتصاد در پی اعتراض‌های مکرر گندمکاران به نرخ سال گذشته، امسال با اعلام نرخ عادلانه، روحیه امید و نشاط را به این بخش بازگرداند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
واکاوی مفهوم ارزش افزوده معدنی - 1396/06/25 19:35:52
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: تعریف ارزش افزوده و ایجاد آن در شرایط کنونی که برای سنگ‌آهن و چرخه فولادی کشور وجود دارد را تنها نمی‌توان در تبدیل سنگ‌آهن به گندله محدود کرد. این جمله اکنون به مطالبه فعالان سنگ‌آهن تبدیل شده است، در این رابطه و در شرایط کنونی فعالان سنگ‌آهنی تعبیر و تفسیرهای دیگری را در قالب مطالبه به دولت ارائه می‌کنند. فعالان این بخش معتقدند در شرایط رکودی که برای این ماده معدنی وجود دارد، بهتر است مازاد سنگ‌آهن مصرفی کشور با مشوق‌های دولتی به خارج از کشور صادر شود.در واقع فعالان حوزه سنگ‌آهن بر این باورند باید در پی این بود که مازاد سنگ‌آهن را به هر نحوی که شده تبدیل به پول کرد و پول حاصله را تبدیل به سرمایه‌گذاری در معادن، سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف، در حوزه صنایع معدنی، تکمیل زنجیره فولاد، رفع مشکلات معادن، ‌پرداخت بدهی‌هایی که معدن‌کاران به دولت دارند و مواردی از این دست.‌ این موضوع باعث حیات و توسعه سنگ‌آهنی‌ها می‌شود و از همه مهم‌تر مجددا ایجاد ارزش افزوده می‌کند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/69483fd5-f564-46d0-810b-7757ec0473a314-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش چشمگیر قیمت بوتادین در بازار چین - 1396/06/24 20:42:01
p style="text-align: justify;"قیمت بوتادین در بازارهای چین به دلیل محدودیت‌های اعمال شده بر حمل و نقل و نیز کاهش عرضه در حال افزایش است. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی ICIS، منابع بازار از ادامه روند صعودی قیمت‌های بوتادین (BD) در بازار چین خبر دادند. این منابع عواملی نظیر محدودیت‌های اعمال شده بر حمل‌ونقل‌ داخلی و عرضه کمتر از سوی مهم‌ترین عرضه‌کننده دولتی این محصول یعنی سینوپک را از دلایل اصلی این وضعیت می‌دانند. قیمت بوتادین در بازار داخلی چین از تاریخ 31 اوت امسال با افزایش هزار و 600 یوآنی، در تاریخ هفتم سپتامبر به 12 هزار و 500 تا 12 هزار و 700 یوآن به ازای هر تن بر مبنای DEL شرق چین رسید. بر‌اساس این گزارش مقامات چینی از تاریخ 26 اوت تا 10 سپتامبر، به منظور برگزاری بازی‌های ملی (National Games)، محدودیت‌هایی برای حمل‌ونقل‌ انواع کالا در نظر گرفتند که به افزایش فشار بر ذخایر تولیدکنندگان بوتادین چین و کمبود عرضه در بازار نقدی این محصول انجامید.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بهین‌یاب غیربهینه - 1396/06/24 20:39:14
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: ایجاد پایگاه‌های جمع‌آوری داده راهکاری مؤثر برای تحلیل، مدیریت و دستیابی به راهکارهای متناسب در تمامی زمینه‌ها است. پایگاه‌های جمع‌آوری داده با کمک علم آمار نقش کلیدی را در مدیریت نوین ایفا می‌کنند. ایجاد این نوع پایگاه‌ها در شفاف‌سازی اطلاعات و جلوگیری از ایجاد رانت نیز بسیار کارآمد است. «سایت بهین‌یاب» (درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت) نیز با هدف ایجاد یک پایگاه جمع‌آوری داده مبتنی بر خود‌اظهاری اطلاعات فعالان صنعت و بازرگانی و وب‌محوری ارائه خدمات در وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شد. بهین‌یاب می‌توانست تحولی بزرگ را در عرصه خدمات آنلاین از یکسو و شفاف‌سازی اطلاعات و پیشگیری از رانت ایجاد کند اما نقایص فنی و فرآیندی این وب‌سایت و عدم آموزش مناسب کارکنان وزارتخانه در پاسخگویی مانعی بزرگ را بر سرراه تولیدکنندگان و بازرگانان واقعی به‌وجود آورد و هرگز نتوانست فرآیند موجود را بهینه کند. در این‌خصوص مهندس مسعود جمالی، عضو کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: خدمات وب‌محور نخستین انتظاری را که برای کاربران ایجاد می‌کند ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و پشتیبانی 24 ساعته است. بهین‌یاب از همان روزهای نخست یک چالش اساسی داشت و آن ناتوانی کارشناسان در قدرت پاسخگویی به کاربران و رفع مشکلات آنها بود به‌گونه‌ای که گاهی اوقات برای یک تاییدیه ساده نیاز به تماس تلفنی و مراجعه حضوری است و نبود یک پشتیبان آنلاین در سایت و فرآیندهای نادرست از نقاط ضعف محوری این سامانه است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/c28dda03-2a2b-46ac-9215-dca73bc2865615-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود - 1396/06/22 18:49:51
p style="text-align: justify;"محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته، به‌طوری‌که ایران توانسته 96 درصد از زعفران کل دنیا را تامین کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همه ساله در سایه غفلت مسوولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب‌ها و چمدان‌ها از مرزهای کشور خارج می‌شود. قاچاق پیاز زعفران و توسعه سطح زیر کشت محصول برای افغان‌ها، درآمد هنگفتی رقم زده که گاهی مسوولان امر با ابراز نگرانی نسبت به این مساله از کنار آن رد می‌شوند.با وجود آنکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور به شمار می‌رود اما قاچاق پیاز این محصول می‌تواند آتشی بر جان میراث سه هزار ساله ایرانیان بیندازد و از سرخی روز افزون آن کم کند.محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: بعد از گذشت سال‌ها تلاش، سطح زیر کشت زعفران به 100 هزار هکتار رسیده، از این رو کشورهای همسایه با قاچاق پیاز زعفران یک شبه نمی‌توانند به این میزان دست یابند.وی افزود: تصرف بازارهای جهانی از سوی رقبا نیازمند شکل‌گیری صنایع فرآوری و زیرساخت‌های تولید است که این امر به سهولت امکان‌پذیر نیست.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه