تحریک مجدد تقاضا در بازار پتروشیمی - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: رشد نسبی قیمت‌ها در بازار آزاد پس از افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا به تحریک تقاضا منجر شد اگرچه التهاب در بازار برخی گریدهای جذاب هنوز هم چهره متلاطمی از این بازار را ترسیم می‌کند. وضعیت معاملات پلیمرها در بورس کالا در روز گذشته از تداوم شرایط پیشین حکایت دارد یعنی هنوز گریدهای جذاب با برتری تقاضا بر عرضه‌ها رو به رو بوده و التهاب معاملاتی را تجربه می‌کنند. این در حالی است که سایر گروه‌های کالایی وضعیتی نسبتا آرام داشته و بررسی وضعیت کلی در این بازار نشان می‌دهد که حجم خرید از عرضه‌های موجود به آرامی در مسیر افزایش قرار گرفته که سیگنال مثبتی برای بدنه غالب در این بازار به شمار می‌رود. بسته شدن بسیاری از کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، افزایش محدود قیمت‌های پایه در هفته‌جاری، رشد نسبی بهای پلیمرها در بازار آزاد و جذب خریداران بیشتر به بورس کالا مواردی است که در این رویکرد معاملاتی مؤثر بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaq/2bf574d2-924b-4ebb-9803-fd7ade3c841014-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولیدکنندگان خُرد پتروشیمی سامان می‌گیرند - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align: justify;"نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید: مجوز خرید مازاد محصولات پتروشیمی به افراد حقیقی باید آسان، اما با احراز شفافیت داده شود. احسان باقریان، نایب‌رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در توضیح اینکه منظور از افراد حقیقی در طرح امکان خرید مازاد محصولات پتروشیمی از سوی افراد حقیقی در بورس کالا، چیست، گفت: منظور تولیدکنندگان خردی هستند که حجم تولیدشان کم بوده و مجوز فعالیت را به نام فرد حقیقی دریافت کرده و در سیستم بهین یاب ثبت نام نشده‌اند و رویه خریدشان همانند شرکت‌های حقوقی نیست. اما همین تولیدکنندگان خرد برای تولید محصولات خود به مواد اولیه نیازدارند که می‌توانند به این روش آن را تامین کنند. وی ادامه داد: برای اینکه نیاز به خوراک این بخش تامین شود، بورس کالا تصمیم به اجرای چنین اقدامی گرفته که البته روش شفافی برای پاسخ به این نیاز است. باقریان حرکت بورس به سمت تامین نیاز این بخش از تولیدکنندگان و فعالان صنعت پتروشیمی را از محاسن این طرح بر شمرد و افزود: چنین روشی موجب جذب حداکثری فعالان این صنعت به حضور فعال در بازار و چرخه تولید می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کانال جدید تامین مالی برق - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align:justify"دنیای اقتصاد: بررسی آمار معاملات برق در بورس انرژی حکایت از شکاف زیاد این آمار نسبت به سال 94 دارد، به‌طوری‌که در دوره 4 ماهه امسال نسبت به سال 94 نه تنها افزایش خاصی در میزان آمار معاملات برق مشاهده نشده که حتی کاهشی است، یکی از مواردی که به این روند کند افزایش اشاره دارد مطمئنا به موضوع نقدینگی و توزیع و شارژی که از سوی دولت می‌شود برمی‌گردد.به گفته فعالان، کارگزاران و خریداران حوزه بورس انرژی سال 96 سال خوبی درخصوص معاملات برق در قیاس با سال 94 نبوده ولی نسبت به 4 ماهه سال گذشته شرایط بهتری را تجربه می‌کند، میزان شارژها (منابع مالی که از طرف وزارت نیرو برای خرید برق تزریق می‌شوند) خیلی کمتر بوده و طی دو ماه گذشته، اگر چه افزایش معاملات رخ داده ولی نسبت به دو سال گذشته رشد خوبی به ثبت نرسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaq/a54b8550-c46a-4478-9cc6-2bc8064b3ee015-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 400 تومانی قیمت شمش در مردادماه - 1396/05/24 02:42:08
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌‌ها- آزاده حسینی: با رشد قیمت شمش در بازارهای جهانی و کمبود عرضه در بازار داخلی قیمت شمش فولاد خوزستان در ماه جاری رشد 400 تومانی را تجربه کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به دنبال افزایش قیمت شمش در بازار آهن، تولید‌کنندگان نوردی با مراجعه به وزارت صنعت،معدن و تجارت از عرضه قطره‌چکانی این محصول در بورس کالا گلایه داشتند و معتقد بودند اگر عرضه‌ها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری نشود و وضع به همین شکل بماند منجر به رشد قیمت بیشتر خواهد شد.با وجود جلسات مکرری که واحدهای تولید‌کننده محصولات میانی و نهایی به‌خصوص تولید‌کنندگان نوردی در انجمن فولاد داشتند و به رغم تمام پیگیری‌های انجمن، آنها نتوانستند در افزایش میزان عرضه شمش در بازار و بورس کالا تاثیرگذار باشند.برخی معتقدند این رشد قیمت‌ها ناشی از فاصله‌ای است که بازار داخلی با قیمت‌های جهانی داشته؛ اما عرضه‌های دیروز بورس کالا نسبت به قیمت‌های جهانی شتاب بیشتری گرفته است. در حال حاضر نرخ شمش در بازار‌های جهانی 500 دلار در هر تن بوده و میلگرد نیز 550 دلار به‌صورت فوب اعلام قیمت شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
راهکارهای افزایش معاملات برق در بورس انرژی - 1396/05/24 02:42:08
p style="text-align: justify;"یک کارشناس اقتصادی درخصوص راهکارهای افزایش معاملات برق در بورس انرژی گفت: با جذاب کردن ساختار بورس انرژی و اعمال مشوق برای شرکت‌کنندگان برای معامله در این ساختار، می‌توان معاملات برق در بورس انرژی را افزایش داد.مهدی کاظمی اسفه در گفت‌وگو خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه تجدید ساختار در صنعت برق از اواخر دهه هفتاد میلادی در دنیا مطرح شده است، گفت: این موضوع پس از طرح به دلیل کارآیی مناسب ساختار جدید، مورد استقبال بسیار وسیعی در کشوهای مختلف قرار گرفت.این کارشناس اقتصادی افزود: تجدید ساختار به معنی واگذاری بخش‌هایی از سیستم تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی به بخش خصوصی است و به کمک ساختار جدید می‌توان توزیع انرژی الکتریکی را از طریق سازوکار بازار محور، در مقایسه با توزیع دولتی انجام داد. وی درخصوص مهم‌ترین مزیت این ساختار جدید اظهار کرد: ایجاد یک محیط بازاری و رقابتی یکی از این مزیت‌هاست که مانند هر کالای دیگری به افزایش بازده و کیفیت تولید منجر می‌شود. کاظمی اسفه اضافه کرد: از طرف دیگر با ایجاد محیطی جذاب امکان جذب سرمایه‌گذار خصوصی در صنعت برق فراهم شده و به کمک آن می‌توان از مشکلات کمبود برق کم کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
قیمت فرآورده‌های پتروشیمی ایران در بازار ترکیه افزایش یافت - 1396/05/22 19:53:53
p style="text-align: justify;"تسنیم: قیمت انواع پلی‌اتیلن صادراتی از ایران به ترکیه نسبت به ۴ هفته گذشته بین ۱۰ تا ۴۰ دلار در هر تن افزایش یافته است. به گزارش پایگاه اینترنتی آیسیس، به گفته منابع آگاه افزایش قیمت پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در ترکیه این هفته نیز ادامه داشت، و به روند کاهش قیمتی که در ماه مارس آغاز شده بود پایان داد. برخی فعالان بازار اکنون متقاعد شده‌اند که این روند افزایشی در ماه‌های اوت و سپتامبر تداوم خواهد داشت. پیش از این، تقاضای ضعیف در چین موجب افت قیمت فرآورده‌های پتروشیمی در ترکیه شده بود و خریداران این کشور از افت قیمت این دو فرآورده پتروشیمی کامل خشنود بودند. اما افزایش مجدد تقاضا در آسیا موجب رشد قیمت‌ها شده و فعالان بازار به دنبال افزایش میزان ذخایر خود قبل از جشن عید قربان در اوایل ماه سپتامبر هستند. بر اساس این گزارش، نامشخص بودن وضعیت عرضه این محصولات از سوی ایران احتمالا نگرانی‌هایی را در بخش عرضه به وجود آورده است. مقامات دولت ترکیه اخیرا مقررات جدیدی را برای واردات از ایران اتخاذ کرده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی کاهش جهانی تولید گندم دوروم در فصل زراعی آینده - 1396/05/22 19:52:54
p style="text-align: justify;"قیمت جهانی گندم دوروم با وجود حجم زیاد تولید آن در فصل زراعی 2017-2016، تحت‌فشار بوده است. بر اساس داده‌های شورای بین‌المللی غلات (IGC)، تولید جهانی گندم دوروم با رشد 3 درصدی طی چند سال اخیر به 2/ 40 میلیون تن رسیده که در مقایسه با میانگین محصول تولیدی فصل زراعی 2010-2009 دارای رشد 9 درصدی است. اما پیش‌بینی شده است که تجارت جهانی گندم دوروم در پایان فصل زراعی جاری حدود 7 درصد افول داشته باشد. در حالی که انتظار می‌رود حجم تجاری کاهش یابد، بر‌اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته مصرف این گندم با افزایش 5 درصدی مواجه خواهد بود و انتظار می‌رود این رشد مصرف در سال‌های پیش‌رو به میزان 7/ 38 میلیون تن برسد. در حالی که 8 کشور اصلی به صادرات انواع رایج گندم می‌پردازند، اما تنها 4 کشور کانادا، اتحادیه اروپا، مکزیک و ایالات‌متحده در سطح وسیعی به صادرات دوروم مشغولند و این در حالی است که تمامی این 4 کشور در نیمکره شمالی زمین قرار داشته و آب و هوای مرطوب بهار و اقلیم معتدل تابستان در فصل زراعی جاری شرایط مناسبی را برای کشت و عرضه این محصول فراهم کرده است. این 4 کشور روی هم رفته به‌طور میانگین 95 درصد از صادرات جهانی گندم دوروم را در هر سال به خود اختصاص داده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش ظرفیت تولید پلی پروپیلن آذربایجان - 1396/05/22 19:52:34
p style="text-align: justify;"سوکار پلیمر چند خط تولید پلی پروپیلن جدید را با استفاده از فناوری‌های جدید کانادا و اتریش راه‌اندازی می‌کند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی آذر نیوز، شرکت سوکار پلیمر، یکی از بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های فعال جمهوری آذربایجان در صنعت پتروشیمی، به تازگی اعلام کرد که تعدادی خط تولید جدید پلی‌پروپیلن را به‌زودی راه‌اندازی می‌کند. در همین راستا قرار است تا اوایل سال 2018 میلادی یک خط تولید پلی پروپیلن با ظرفیت 180 هزار تن در سال مبتنی بر فناوری کانادایی و یک خط تولید پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 120 هزار تن در سال مبتنی بر تکنولوژی اتریشی راه‌اندازی شود. بر اساس این گزارش، فرید جعفر اوف رئیس سوکار پلیمر، این خبر را در نشستی تحت عنوان حمایت از تولید داخلی برمبنای روابط درون صنعت (inter-industry relations) که از سوی وزارت اقتصاد آذربایجان ترتیب داده شده بود؛ اعلام کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تصحیح قیمت‌ها در بازار چین - 1396/05/22 19:49:01
p style="text-align: justify;"جمعه اخیر قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین آرام شد و افت قیمت‌ را تجربه کرد. پیش از آن انجمن آهن و فولاد این کشور بازار را با خبر احتمال افزایش قیمت فولاد در اواخر سال جاری بیش از حد داغ کرده بود. از طرفی بازارهای مالی نیز تنزل داشتند که بر بازار سنگ‌آهن اثر گذاشت. در بازارهای فیوچرز چین سنگ‌آهن بزرگ‌ترین‌ بازنده بود و 7/ 4 درصد از ارزش خود را از دست داد. بیلت هم در بازار داخلی 12 دلار ارزان‌تر شد و فعالان بازار این افت قیمت‌ها را تنها تصحیح قیمتی در مقابل رونق شدید اخیر بازار می‌بینند. به ویژه از زمانی که انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرد اواخر سال ممکن است تولید به شدت کاهش یابد و همین انتظار غلو‌آمیز قیمت فولاد را به شدت بالا برد. علت رشد قیمت‌های اخیر بهبود تقاضا یا کاهش عرضه نبود.برخی مسائل سیاسی نگران‌کننده نسبت به کره شمالی نیز جو بازارهای مالی را منفی کرد. در کل روز جمعه بازار سنگ‌آهن در چین فعالیت کمتری داشت. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/f9e39a46-3792-417f-8bc1-be0b1b3386c214-04.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ایست روند افزایشی بهای محصولات پلیمری - 1396/05/22 19:47:43
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: روز گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری در شرایطی اعلام شد که برای اکثر گریدها روندی با ثبات با جهت‌گیری مثبت هر‌چند کم را شاهد بودیم. البته این در حالی بود که pvc‌ها، برخی از گریدهای پلی‌اتیلنی و SBR‌ها با کاهش قیمت همراه بودند. به این ترتیب در مجموع می‌توان گفت که به نظر می‌رسد رشد قیمتی محصولات پایه پلیمری آخرین تلاش خود را می‌کند و تقریبا به ثبات و تعادل رسیده است. طی ماه‌های گذشته که بهای نفت پا در مسیری نزولی گذاشته بود و قیمت این کالای استراتژیک روز به روز کاهش می‌یافت، قیمت‌های محصولات پلیمری هم همگام با آن پیش رفت تا به کف قیمتی خود رسید و با ادامه افت قیمت طلای سیاه همراه نشد. بعد از آن با افزایش بهای نفت، قیمت محصولات پتروشیمی که آماده جهش بودند رشد کردند تا جایی که به نظر می‌رسد روز گذشته به سقف قیمتی خود رسیده و نمی‌تواند قیمت‌های بالاتر را تجربه کند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آغازمعاملات خرد حقیقی در بورس کالا - 1396/05/22 19:47:16
pدنیای‌اقتصاد: مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران، امکان ورود اشخاص حقیقی در خرید محصولات پتروشیمی که در بورس کالا با مازاد عرضه روبه‌رو هستند را فراهم کرد. به این ترتیب که شرایط و بستری فراهم شد تا تولید‌کنندگانی که ماهیت حقوقی نداشته و در قالب حقیقی فعالیت می‌کنند، بتوانند به‌طور مستقیم به بورس کالای ایران مراجعه کرده و مواد اولیه مورد نیاز خود را دریافت کنند. البته این در حالی است که برای دریافت محصول باید مدارکی همچون پروانه کسب، کارت بازرگانی حقیقی و... را همراه داشته و به هرشکل ممکن اثبات کنند تولید‌کننده محصولی هستند که قصد خرید ماده اولیه آن را دارند. در کنار این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که این استراتژی عموما مربوط به کارگاهی است که خارج از سایت بهین‌یاب به فعالیت مشغول بوده و عرضه‌های خارج از بهین‌یاب به این افراد عرضه می‌شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/6a6710ae-afac-4691-a659-7a265098517414-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شکست سد ابهام در صادرات قیر - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: هفته گذشته هندی‌ها موافقت کردند تا قیر و برخی دیگر از محصولات پالایشی را مستقیما از تابلوی بورس کالای ایران خریداری کنند. کارشناسان معتقدند با توجه به سهم بالایی که هند در خرید قیر ایرانی دارد ایجاد پل‌های ارتباطی بین دو کشور و تعریف سازو کارهایی برای بهبود ضریب اطمینان معاملات دو طرف کاملا حس می‌شود. این در شرایطی است که حدود 50 درصد از قیر تولیدی کشور را هند خریداری می‌کند که رقم قابل‌توجهی است. به عقیده آنها در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی در زمینه فروش محصول قیر به هند عدم شفافیت معاملاتی از ابعاد گوناگون است؛ به‌طوری‌که اولا قیمت از استانداردهای مناسب بین‌المللی برخوردار نیست و ایران نه به‌عنوان یک مرجع بین‌المللی قیمت‌گذاری بلکه بر اساس فاکتورهای غیرعلمی محصول خود را به کشورهای دیگر از جمله هند صادر می‌کند که مشکلاتی را ایجاد کرده است. چالش دیگر نبود استانداردهای مشخص کیفی است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/eb30c102-4ff3-433f-b8a3-f5924f07c64c14-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بخشی از مطالبات گندمکاران این هفته پرداخت می‌شود - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از پرداخت بخشی دیگر از مطالبات گندم‌کاران در هفته جاری خبر داد و گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از 8 میلیون و 500 هزارتن گندم به ارزش 110 هزار میلیارد ریال از 31 استان کشور خریداری شده است.«یزدان سیف» گفت: از زمان خرید گندم تاکنون نزدیک به 50‌هزار میلیارد ریال معادل 50 درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده بود که در این هفته رقم یاد شده به 60 هزار میلیارد ریال معادل 60 درصد می‌رسد.به گفته وی، کشاورزانی که گندم خود را تا 15 خردادماه امسال به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده‌اند، کل مطالبات (100 درصد) و کشاورزانی که تا 30 تیرماه امسال گندم خود را تحویل داده‌اند 50 درصد مطالبات خود را دریافت می‌کنند.وی اظهار کرد: در این مدت خوزستان با خرید یک میلیون و 355 هزارتن، گلستان با یک‌میلیون و 100هزارتن، فارس با 850 هزارتن و کرمانشاه 627 هزارتن به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم را در عرضه گندم به خود اختصاص دادند. سیف تعداد مراکز خرید در سراسر کشور را یک هزار و 426 مرکز و تعداد محموله‌های خریداری شده را یک میلیون و 100هزار محموله اعلام کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
محصولات فولادی در اوج - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"آخرین وضعیت بازارهای جهانی سنگ‌آهن، قراضه، بیلت، مقاطع و ورق نشان می‌دهد بازارهای فولاد در هفته گذشته روند مطلوبی را پشت سر گذاشته و با افزایش قیمت مواجه شدند.به گزارش مرکزخدمات فولاد ایران سنگ‌آهن وارداتی در چین پایان هفته گذشته را در حدود ۷۷ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر سپری کرد در حالی که یک هفته قبل ۷۴ دلار بود. اواسط هفته گذشته قیمت این محصول نوساناتی داشت البته جو بازار مثبت بوده و انتظار می‌رود هفته‌های آتی روند باثباتی داشته باشد.از سوی دیگر بازار فولاد چین صعودی است و خبرهای مربوط به کاهش تولید در زمستان، وضعیت را تشدیدکرده است که همین امر بر بازار سنگ‌آهن نیز اثر مثبت می‌گذارد. ولی در این بین سنگ‌آهن، مازاد عرضه دارد و برخی معتقدند قیمت آن به اوج خود نزدیک شده است، از این رو رشد قیمت شدیدی برای آن برآورد نمی‌کنند.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران نیز آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد در راستای رشد بازارهای جهانی ۳ دلار رشد داشت و به حدود ۵۵ دلار در هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود ۵۱ دلار در هر تن فوب ثبت شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نیاز واقعی کشور به ورق‌های زیر ۳ میلی‌متر - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: فولاد مبارکه در سال گذشته به میزان یک‌میلیون و ۳۱۶ هزار تن ورق برای شرکت‌های لوله و پروفیل تامین کرده که از این میزان ۹۷۶ هزار تن مربوط به ورق‌های ۳ میلی‌متر و کمتر بوده است. محمود اکبری، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این مطلب گفت: میزان واردات این ضخامت‌ها نیز حدود ۸۶۶ هزار تن است که با احتساب تولید حداقلی ۲۰۰هزار تنی واحدهای کوچک‌تر مانند نورد لوله اهواز و مجتمع فولاد گیلان، میزان تولید داخلی و واردات ورق‌های زیر 3 میلی‌متر در مجموع به حدود ۲ میلیون تن می‌رسد. وی افزود: از این میزان حدود ۵۱۰ هزار تن در شرکت‌های نوردکار مقاطع تخت مصرف می‌شود. بنابراین میزان تقاضای واقعی برای ورق زیر 3 میلی‌متر، حدود 5/ 1 میلیون تن است و البته با توجه به ظرفیت‌های خالی تولید در کارخانه‌های تولیدکننده ورق فولادی و لزوم بهره‌گیری از آنها برای تامین نیاز صنایع پایین دستی بهتر است تولیدکننده داخلی تقویت شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سیگنال‌های جهانی برای فولاد ایران - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: رشد قیمت‌های جهانی ورق فولادی از حالت آرام به وضعیتی شتابان وارد شده، چنان که شاهد رشد بهای این کالا در بازارهای چین و حتی کشورهای مشترک‌المنافع هستیم که تمامی این موارد روند افزایشی قیمت‌ها را تسهیل می‌کند. دلیل اصلی رشد نرخ را باید در افزایش قیمت‌های پیشنهادی شرکت‌های بزرگ صادرکننده در چین دانست که این روند بر بازار سایر کشورها و عرضه‌های آنها موثر بوده و شاید فرش قرمز جدیدی در برابر رشد قیمت‌ها به شمار رود. آمارهای متال بولتن نشان می‌دهد بهای ورق نورد گرم و ورق نورد سرد کشورهای مشترک‌المنافع موسوم به CIS بین 5 تا 35 دلار در هر تن افزایش یافته و این به معنای آن است که بازار ورق جهانی و حتی قیمت تمام شده واردات به کشور با احتساب بهای ریال حداکثر 135 تومان افزایش یافته که با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی، تعرفه واردات، هزینه حمل و مالیات بر ارزش افزوده بیش از 170 تومان رشد قیمت را نشان می‌دهد. دلیل اصلی این رشد قیمتی را باید در نرخ‌های صادراتی چین جست‌وجو کرد ولی این ماجرا ادامه دارد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/1d2f7eb6-9472-43f1-b1e3-c0a2eb26217215-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
۴ مزیت عرضه گندم در بورس کالا طبق سیاست قیمت تضمینی - 1396/05/22 01:48:50
p style="text-align: justify;"به گفته رئیس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه کشور، عرضه گندم در بورس کالا در قالب سیاست قیمت تضمینی امری لازم‌الاجرا بوده و قانونی است که مزایای فراوانی برای بخش کشاورزی به دنبال دارد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، مژگان خانلو با تشریح مزایای اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا گفت: در وهله اول، اجرای این سیاست شفافیت معاملاتی در پی داشته و در وهله دوم، عرضه محصولات براساس استانداردهای تعیین شده در بورس افزایش کیفیت را به ارمغان می‌آورد.وی ضمن بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا به دولت کمک می‌کند تا گندم کیفی مطابق با استاندارد و ضوابط در کشور تولید شود، گفت: در این شرایط دولت دیگر مجبور نیست گندم یا هر محصول دیگری را با هر درجه‌ای از کیفیت خریداری کند و این امر ارتقای کیفی محصولات و کارآمدی سیستم که بر نظام تولید مترتب می‌شود، را به همراه دارد.به گفته وی، افزون بر مزایای اجرای این سیاست برای تولیدکنندگان بخش‌کشاورزی، کاهش بار مالی تحمیلی بر دوش دولت به کمک ابزارهای نوین مالی را نیز می‌توان از دیگر مزایای آن دانست که به تبع آن دولت می‌تواند با کنارگذاشتن امور تصدیگری، به امور حاکمیتی خود بپردازد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه