بازی غلط در بورس تهران - 1396/03/02 01:54:35
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- هاشم آردم: شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته با افت 70 واحدی مواجه شد و در عدد 81 هزار و 124 واحدی قرار گرفت. شاخص کل هموزن نیز دیروز تقریبا16/ 0 درصد افت کرد. با پایان یافتن تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری، حالا رفته‌رفته بورس تهران به سوی عادی‌سازی معاملات پیش می‌رود. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد با اتمام کارزار انتخاباتی، فعالان بورس تهران نیز از معاملات هیجانی خود به هدف کسب سود مقطعی و به اصطلاح نوسان‌گیری خواهند کاست. ارزش معاملات در روز گذشته نسبت به میانگین ارزش روزانه معاملات در هفته منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در سطح بالاتری قرار گرفت. ضمنا انتقال مالکیت بین اشخاص حقیقی و حقوقی‌ها نیز در محدوده صفر قرار گرفت تا همه چیز نشان از متعادل شدن معاملات سهام داشته باشد. حالا پس از رشد شاخص‌های بورسی و با این فرض که قیمت‌ها با اهرم هیجان رشد کرده‌اند، انتظار می‌رود که رفته‌رفته شاهد تخلیه حباب هیجان به‌صورت اصلاح قیمتی یا اصلاح زمانی باشیم. در این برهه رفتار معامله‌گران بورس تهران، به‌ویژه اشخاص حقوقی ماهیت و کیفیت این دوره اصلاحی را رقم خواهد زد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال سهام - 1396/02/31 20:13:49
p style="text-align: justify;"سنا: یکی از مالیات‌های تکلیفی که کارگزاری‌ها پرداخت می‌کنند مالیات نقل و انتقال سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی است که قسمت مالیات‌های تکلیفی آنها باید مورد بررسی قرار بگیرد. مالیات نقل و انتقال سهام چون در حین مبادله در کارگزاری یا در دفترخانه اسناد رسمی مطالبه و پرداخت می‌شود در شرکت‌های دیگر جزو مالیات‌های مقطوع محسوب می‌شود. معادل 10 درصد از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس‌های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد و 10 درصد از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بورس‌های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود و 5 درصد از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در این بورس‌ها یا بازارها حذف نشده‌اند با تایید سازمان بخشوده می‌شود. شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بورس‌های داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تایید سازمان حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیت‌های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می‌شوند. از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌الشرکه و حق‌تقدم سهام و سهم‌الشرکه شرکا در سایر شرکت‌ها مالیات مقطوعی به میزان 4 درصد ارزش اسمی آنها وصول می‌شود. از این بابت وجه دیگری به‌عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال فوق مطالبه نخواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پرداخت60میلیارد تومان انواع سود به سرمایه‌گذاران - 1396/02/30 20:34:22
p style="text-align: justify;"سمات: معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاري مرکزي درهفته گذشته بیش از 60 میلیارد تومان انواع سود به 916سرمایه‌گذار پرداخت کرد. همچنین معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی همچنین درهفته گذشته، تعداد 59 مورد اصلاح مشخصات و تعداد 18 وکالت‌نامه را تایید کرد. بر‌اساس این گزارش، در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران تعداد 5898 نفر با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرآیند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند. حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به 29 اردیبهشت بیش از 288 هزار برگه اوراق بود. معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم‌اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می‌شود. براساس بخشنامه بانك مسكن، نرخ سود تسهيلات خريد خانه، فروش اقساطي و جعاله تعمير مسكن از 5/ 18 به 5/ 17 درصد كاهش يافته و مدت زمان بازپرداخت تعيين شده است. سقف فردي تسهيلات خريد از محل گواهي حق‌تقدم استفاده از تسهيلات مسكن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر500 میلیون ریال و سایر مناطق شهری ۴۰۰ میلیون ریال است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مسیر فرابورسی جذب سرمایه‌ خارجی - 1396/02/26 21:16:26
pدنیای اقتصاد – هدیه لطفی: نشست سالانه و کمیته کاری فدراسیون بورس‌های اروپایی- آسیایی موسوم به فیاس (FEAS) روز دوشنبه و سه شنبه به میزبانی فرابورس ایران برگزار شد. نشست سالانه FEAS با حضور نمایندگانی از کشورهای قزاقستان، ترکیه، ارمنستان، قبرس، انگلستان، عمان و سوریه در تهران تشکیل شد. در جلسه عمومی این نشست که دیروز برگزار شد درخصوص بررسی صورت‌های مالی و گزارش‌های حسابرسی FEAS تصمیم‌گیری شد و در نهایت این صورت‌های مالی مورد تایید قرار گرفت. برنامه‌ریزی برای تغییر ساختار فدراسیون و تقویت اساسنامه از دیگر موضوعات مورد بررسی در این جلسه بود. در پایان نشست سالانه مزبور نیز اعضای این فدراسیون درخصوص صورت‌جلسه‌های مهمی رای‌گیری شد که در نتیجه آن فرابورس ایران و بورس قبرس به‌عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون بورس‌های اروپایی_آسیایی برگزیده شدند. همچنین بورس ارمنستان به‌عنوان دبیر کل فیاس انتخاب شد و دفتر این فدراسیون به ایروان پایتخت ارمنستان انتقال پیدا کرد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaam/7b553bd0-c8f7-4de2-9026-ca076d2061ed10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چالش‌ها و راهکارهای پیاده‌سازی «IFRS» - 1396/02/25 20:48:21
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان موضوع «چالش‌ها و راهکارهای پیاده‌سازی IFRS» را در نشستی با حضور مدیران بازار سرمایه بررسی کرد. در این نشست معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به فرآیند اجرای IFRS (استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی) اشاره کرد و گفت: از سال‌های گذشته تا کنون مسیر زیادی برای اجرای IFRS طی شده است. در ابتدا قرار بود شرکت‌ها به‌صورت داوطلبانه گزارش‌های مالی خود را در قالب استانداردهای بین‌المللی منتشر کنند، اما به جز یک یا دو شرکت که شرکای خارجی داشتند، صورت‌های مالی سایر شرکت‌ها با فرمت IFRS منتشر نشد. امیرى با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری برای اجرای IFRS در این کمیته‌ها بررسی شد، گفت: در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که ارائه صورت‌های مالی در قالب استانداردهای بین‌المللی الزامی شود.وی افزود: پس از تفاهم بانک مرکزی و سازمان حسابرسی مقرر شده در مرحله اول این الزام، بانک‌ها و بیمه‌ها گزارش‌های مالی سال ٩٥ خود را با هر دو صورت استانداردهای بین‌المللی و ملی منتشر کنند. امیری ابراز امیدواری کرد در سال جاری اولین مرحله انتشار صورت‌های مالی با استانداردهای بین‌المللى اجرایی شود و گفت: در تارنمای رسمی سازمان بورس، پنل IFRS فعال شده و با مراجعه به آن می‌توان اقدامات انجام شده و صورت‌جلسه‌های مربوط به آن را مشاهده کرد. علی رحمانی، مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری نیکی گستر نیز عنوان کرد: آنچه امروز اهمیت دارد دستیابی به بهترین شیوه اجرای IFRS است. انتشار صورت‌های مالی با قالب استانداردهای بین‌المللی به مرحله‌ای وارد شده که صحیح یا غلط بودن آن مطرح نیست، بلکه باید بر اجرای صحیح آن متمرکز بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه