توافق جدید سرمایه‌گذاری خوارزمی و بانک صادرات - 1396/06/27 20:18:11
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره شرکت توسعه برق و انرژی سپهر از انجام توافقاتی جدید با بانک صادرات ایران برای تسویه بدهی‌های نیروگاه شهید منتظر قائم خبر داد.مرتضی سامی گفت: پرداخت اقساط نیروگاه شهید منتظر قائم یکی از دغدغه‌های شرکت توسعه برق و انرژی سپهر و شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی بود. از زمان واگذاری نیروگاه شهید منتظر قائم به شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی از سوی بانک صادرات، بخشی از مطالبات بانک پرداخت شده و مابقی معوق مانده بود. از سوی دیگر وصول وجوه مربوط به فروش برق به وزارت نیرو به دلیل محدودیت‌های اعتباری این وزارتخانه، معوق مانده است، به‌طوری که مجموعه وزارت نیرو به شرکت برق و انرژی سپهر (متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی)، رقمی حدود 1000میلیارد تومان بدهکار است. سامی افزود: بیش از دو سال است که بین شرکت خوارزمی و بانک صادرات، مذاکرات همه جانبه‌ای برای دستیابی به یک چارچوب مناسب جهت پرداخت اقساط بدهی به بانک جریان داشت و طرفین چند‌بارهم به جمع بندی نزدیک شدند، اما تصمیم نهایی اخذ نشد تا اینکه حدود یک ماه پیش توافق اولیه در این زمینه انجام شد و در روزهای اخیر مذاکرات به نتیجه رسید.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شرکت‌های سهامی با بیشترین تعداد سهامدار - 1396/06/27 20:15:21
p style="text-align: justify;"سمات: اسامی بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان مرداد سال ۹۶ معرفی شدند. بر‌اساس این گزارش سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران با 239 هزار و 990 سهامدار در پایان مرداد 96 در صدر بزرگ‌ترین‌ شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار ایستاد و ایران خودرو با 145 هزار و 317 سهامدار و توسعه معادن روی ایران با 124 هزار و414 سهامدار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، سایپا، بانک انصار، توسعه صنایع بهشهر، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و سیمان فارس وخوزستان در مکان‌های سوم تا دهم بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی از نظر تعداد سهامدار هستند. در این میان، موسسه اعتباری کوثر مرکزی با 483هزار و 537 سهامدار در صدر بزرگ‌ترین شرکت‌های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار قرار دارد.بانک سرمایه با 302هزار و 776 سهامدار و بانک دی با 181 هزار و 58 سهامدار در رده‌های بعدی جدول شرکت‌های فرابورسی با بیشترین تعداد سهامدار قرار گرفتند. بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه‌گذاری کشاورزی ایران، بانک حکمت ایرانیان، صنایع پتروشیمی زنجان و پتروشیمی گلستان نیز در مکان‌های سوم تا دهم فهرست برترین شرکت‌های فرابورسی از لحاظ تعداد سهامدار ایستادند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد فلزی شاخص فرابورس - 1396/06/27 20:15:09
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس دیروز، تحت تاثیر معاملات مثبت در گروه فلزات اساسی، رشد 3 واحدی (معادل 3/ 0 درصد) را تجربه کرد و در ارتفاع 952 واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات دیروز فرابورس بیش از 169 میلیون ورقه بهادار در 28 هزار نوبت معاملاتی دست به دست شد. ارزش این معاملات بیش از 242 میلیارد تومان بود. از این میزان، خریدوفروش نزدیک به 89 میلیون ورقه بهادار به ارزش 29 میلیارد تومان (حدود 12 درصد ارزش کل معاملات فرابورس) به بازار اول و دوم تعلق گرفت. نکته جالب توجه آنکه بیش از 60 درصد ارزش معاملات فرابورس در اختیار بازار اسناد خزانه اسلامی بود. با فروکش کردن تنش‌های موشکی در کره شمالی و بازگشایی بازارهای جهانی در روز دوشنبه، شاهد رشد قیمت سهام در اکثر بورس‌های دنیا بودیم. به این ترتیب، با کاهش ریسک‌های سیاسی، پول‌ها از بازار‌های دیگر به سمت بازارهای سهام کوچ کردند. دیروز، طلای جهانی با حرکت در مسیر نزولی، با افت 6 دلاری (معادل 46/ 0 درصدی)، به قیمت 1319 دلار معامله شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تخلیه استرس تابستانی بورس - 1396/06/27 20:14:51
pدنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران طی معاملات روز گذشته ششمین کانال‌شکنی در تابستان را تجربه کرد و با رشد 498 واحدی به سطح 84 هزار و 414 واحد رسید. کاهش فشار فروش به‌دنبال اتمام زمان تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها در روز یکشنبه و همچنین شروع مثبت بازارهای جهانی عوامل حمایت‌کننده از شاخص بازار سهام بودند. این وضعیت به اغلب گروه‌های بازار سرایت کرد؛ به‌طوری‌که رشد قیمت‌ها در 27 صنعت بورسی رقم خورد. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد پایداری قیمت‌ها در بازارهای جهانی، وضعیت مناسب دلار، ارسال سیگنال‌های مثبت از نرخ سود و رفع استرس کوتاه‌مدت ناشی از تسویه اعتبارات، زمینه را برای تداوم رشد شاخص سهام فراهم آورده‌ است. در این میان اما، همچنان بورس تهران با چالش‌هایی روبه‌رو است. از یک طرف اصلاح احتمالی قیمت‌های جهانی می‌تواند مانعی در برابر رونق بازار سهام باشد و از سوی دیگر به لحاظ تکنیکال یک سطح مقاومت در محدوده 85 هزار واحدی شاخص کل دیده می‌شود. همچنین، کم‌رمقی معاملات به‌دلیل کُند بودن جریان ورود نقدینگی می‌تواند مهم‌ترین چالش پیش روی بورس باشد. با این حال، سفارش‌های خرید در دو نماد تازه‌وارد بورسی نشان می‌دهد نقدینگی لازم به صورت بالقوه وجود دارد و شاید با افزایش اطمینان جسارت ورود پول‌های تازه به بازار سهام افزایش یابد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خیز بورس برای کانال جدید - 1396/06/26 20:02:07
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- هدیه لطفی: بورس تهران در آخرین مهلت تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها، با رشد 233 واحدی شاخص کل همراه شد. به این ترتیب افزایش 3/ 0 درصدی نماگر بورس در جریان معاملات روز گذشته، شاخص کل را تا آستانه ورود به کانال 84 هزار واحدی هدایت کرد. به‌طوری‌که در پایان معاملات دماسنج بازار در سطح 83 هزار و 916 واحدی متوقف شد. این امر انتظار برای یک کانال‌شکنی جدید را تقویت کرد. همانطور که در گزارش‌های پیشین «دنیای اقتصاد» اشاره شد، انتظار برای شهریوری متفاوت را در سال جاری داشتیم. هر چند تسویه اعتبارات و ریسک‌های ناشی از این موضوع بازار را کم‌رمق کرده بود، اما با اتمام این موضوع در روز گذشته و پایان مهلت تسویه‌های اعتباری مزبور، کاهش استرس از این ناحیه را شاهد هستیم. امری که به نظر می‌رسد اثر خود را در معاملات روزهای آینده نشان خواهد داد. از سوی دیگر چنانچه امروز نیز بازارهای جهانی کالا با ریزش قیمت چندانی همراه نباشند و بازگشایی آنها به روال قیمتی هفته گذشته شکل بگیرد، ریسکی از این ناحیه نیز بازار سهام را تهدید نخواهد کرد. به این ترتیب بعید نیست کانال‌شکنی جدیدی را درروزهای باقی‌مانده این ماه شاهد باشیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خوب و بد اوراق بدهی ارزی - 1396/06/25 20:03:32
p style="text-align:justify"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: در حالی بسیاری از کشورهای در حال توسعه همچون آرژانتین با تجربه 6 بار نکول و کشور جنگ‌زده عراق، در انتشار اوراق قرضه بین‌المللی دستی بر آتش دارند که ایران آخرین بار در سال 2002 میلادی اقدام به انتشار اوراق مذکور کرد. پس از آن علاوه بر عدم درج نام ایران در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، اراده‌ای نیز از سوی سیاست‌گذاران داخلی برای ورود به این بازار دیده نشد. این در حالی است که باید توجه داشت انتشار اوراق قرضه بین‌المللی علاوه بر کاهش هزینه تامین مالی، مدیریت نوسان قیمت نفت را تسهیل کرده و زمینه ارتقای ریسک مالی کشور را فراهم می‌کند. چندی پیش انتشار موفقیت‌آمیز یک میلیارد دلار اوراق قرضه از سوی عراق، همسایه‌ جنگ‌زده‌ ایران موضوعی بود که در صدر تحلیل بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت. این اوراق با تقاضایی نزدیک به هفت برابر حجم انتشار مواجه شد و با نرخ مناسب 75/ 6 درصد به فروش رسید. غلبه بر داعش در موصل (دومین شهر بزرگ عراق)، انگیزه انتشار اوراق از سوی این کشور اعلام شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بهانه رشد نفتی بورس - 1396/06/25 19:58:09
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: بورس تهران معاملات خود در اولین روز از هفته جاری را با رشد 159 واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت.صعود بورس تهران در معاملات دیروز مرهون رشد نسبتا چشمگیر قیمت سهام زیر مجموعه گروه پالایشی بود. بر همین اساس معاملات سهام در نمادهای «شپنا»، «شتران»، «شبندر» و «شبریز» حدود 190 واحد در ارتقای شاخص سهام نقش داشتند. در حالی از ابتدای شهریور ریسک افزایش فشار فروش ناشی از تسویه اعتبارات در معاملات سهام وجود داشت که مطابق آیین نامه امروز آخرین مهلت تسویه اعتبارات کارگزاری است. بنابراین ریسک مربوط به این موضوع در معاملات امروز از معاملات بورس تهران رخت بر‌می‌بندد. این امر در شرایطی رخ می‌دهد که همانند روند اخیر معاملات بورس تهران در روز قبل از شروع هفته بازارهای جهانی، انتظار یک یکشنبه بی رمق دیگر نیز وجود دارد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هفته پرخبر بورس تهران - 1396/06/24 20:09:43
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد جو ضعیفی بود که در آن شاخص کل با افت 151واحدی مواجه شد. بازار سهام هفته گذشته تحت تاثیر چندین عامل مهم قرار داشت. نخست اینکه بازار سهام نیمه اول شهریور ماه را پشت سرگذاشت و به پایان سال مالی شرکت‌های کارگزاری نزدیک شد. امری که تسویه اعتبارات و کاهش سطح نقدینگی بازار را به دنبال خواهد داشت و در کنار آن نوسان شدید در بازارهای جهانی و و کاهش بهای مواد خام قرار داشت. در نهایت انجام دو عرضه اولیه در بازار و گشایش دو نماد «سخاب» هفته پر خبری را برای بورس تهران رقم زدند. در این شرایط بازار به دلیل کمبود نقدینگی با افت شاخص کل همراه شد. در همین حال بازار هفته گذشته تمرکز زیادی نیز بر تحولات نرخ بهره و کاهش نرخ آن داشت.در پایان هفته گذشته به‌رغم تداوم مشکلات نقل و انتقال ارزی میان ایران و چین، در انتهای هفته دو کشور بر سر امضای یک قرارداد اعتباری 10 میلیارد دلاری توافق کردند. در این مورد معاون وزیر اقتصاد با تشریح جزئیات قرارداد 10 میلیارد دلاری ایران و چین در حوزه بانکی گفت: خط اعتباری به ۵ بانک ایرانی اختصاص یافت.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بررسی اوراق «وکالت» در کمیته فقهی سازمان بورس - 1396/06/24 20:09:13
p style="text-align: justify;"سنا: کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی ابعاد فقهی اوراق «وکالت» در کمیته فقهی این سازمان خبر داد.مجید پیره درخصوص این موضوع گفت: به تازگی الگوی جدیدی از اوراق بهادار اسلامی به نام اوراق وکالت در دستور کار کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته که از اهمیت و ظرفیت قابل توجهی برخوردار است. وی با بیان اینکه اوراق وکالت یکی از انواع صکوک محسوب می‌شود، افزود: قرار است ابعاد فقهی و الگوی اولیه انتشار این اوراق برای استفاده در بازار سرمایه ایران در جلسه آتی کمیته فقهی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. به گفته پیره، اوراق وکالت، در بورس‌های اسلامی دنیا سابقه انتشار قابل توجهی دارد و بیش از دو دهه است که در بورس‌های اسلامی دنیا به مرحله اجرا و بهره‌برداری رسیده است. کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: مطابق آمارهایی که از سوی نهادهای بین‌المللی مالی- اسلامی در سال 2015 و 2016 منتشر شده، اوراق وکالت از لحاظ حجم انتشار در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مقصد احتمالی پول‌های جدید - 1396/06/24 20:08:49
pدنیای اقتصاد: نشانه‌های جدید دریافت‌شده بعد از نیمه اول شهریور از افزایش جذابیت نسبی بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای رقیب حکایت دارد. در حالی که طی سال‌های اخیر نرخ بالای سود بانکی مجال رقابت را از سایر مقاصد سرمایه‌گذاری گرفته بود، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اقدامی برای حرکت نقدینگی تازه به سمت سایر بازارها باشد. هرچند هنوز کاهش نرخ سود بانکی از نگاه کارشناسان محل تردید است، اما به نظر می‌رسد برای پول‌های جدید جذابیت کمتری جهت حرکت به سمت سپرده‌ها وجود داشته باشد. در این میان، یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد سیاست‌های کلان حاکم بر بازارهایی مثل ارز و مسکن است. سیاست‌گذار در این خصوص، به شدت به‌دنبال حذف نگاه سفته‌بازی و سوق‌ به سمت تقاضای واقعی است. بنابراین بورس تهران می‌تواند مقصد بعدی پول‌ها در نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف شناسایی شود. از سویی، انتظار تداوم قیمت کالاها در بازار جهانی در سطوحی بالاتر از سال گذشته و بودجه شرکت‌ها، رشد نرخ دلار و همچنین برخورد قیمت سهام گروه‌های غیر از فلزی-معدنی به کف‌های روانی، فضا برای ورود سرمایه‌های ریسک‌پذیر به بازار سهام را فراهم کرده است. در سمت دیگر، عرضه اوراق بدهی جدید با نرخ‌های جذاب‌تر از سپرده‌های بانکی، فرصت جذب نقدینگی کم‌ریسک‌تر را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار داده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/92806c4b-a8e6-4bbb-b58c-8b17a71a765209-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تداوم روزهای کم‌نوسان«آیفکس» - 1396/06/22 20:17:27
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران در آخرین روز کاری در هفته جاری با رشد اندک 6/ 0 واحدی(معادل 07/ 0 درصدی) روبه‌رو شد و در نهایت در سطح 3/ 944 واحدی به‌کار خود پایان داد. نماگر این بازار در سه روز متوالی اخیر در سطح 943 تا 944 واحدی نوسانات اندکی را ثبت کرده است.آیفکس در ادامه ریزش 5/ 0 درصدی خود در هفته گذشته، در هفته جاری نیز در مسیر نزولی حرکت کرد و 4/ 0درصد دیگر افت کرد.دیروز در فرابورس حدود 218 میلیون ورقه بهادار در 40 هزار و 39 نوبت معاملاتی دست‌به‌دست شد. ارزش کل معاملات فرابورس با افت 15 درصدی نسبت به روز سه‌شنبه به میزان 151 میلیارد تومان رقم خورد. از میان این معاملات جابه‌جایی 121 میلیون ورقه بهادار به بازار اول و دوم فرابورس اختصاص یافت و ارزشی بیش از 33 میلیارد تومان را به ثبت رساند. از تحولات مهم دیروز فرابورس، بازگشت نماد معاملاتی شرکت شهرسازي و خانه‌سازي باغميشه به گردونه معاملات بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افتتاح مرکز راهکارهای سلامت - 1396/06/22 20:16:47
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: در دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، مرکز راهکارهای سلامت شرکت تامین سرمایه امین توسط رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران و رئیس نمایشگاه ایران فارما افتتاح شد. عباس کبریایی‌زاده در این مراسم، افتتاح مرکز راهکارهای سلامت و حضور شرکت تامین سرمایه امین در حوزه سلامت را نشانه هوشمندی این شرکت دانست و گفت: حوزه سلامت یکی از قابل توسعه‌ترین حوزه‌های علم است و اگر بخواهیم حوزه سلامت در صدر توسعه قرار گیرد، نیازمند جذب سرمایه‌گذاری و تامین مالی هستیم. رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران افزود: حوزه سلامت کشور امروز با چالش‌هایی روبه‌رو‌ است که کمبود نقدینگی از آن جمله است. بنابراین تامین منابع مالی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی می‌تواند کمک موثری برای عبور از این چالش‌ها باشد.رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، ضمن تبریک به مدیریت شرکت تامین سرمایه امین، خدمات مالی ارائه شده توسط این شرکت را فرصت مناسبی برای فعالان حوزه سلامت به خصوص شرکت‌های داروسازی دانست و به فعالان حوزه دارو پیشنهاد کرد از خدمات مالی و مشاوره‌ای این شرکت استفاده کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه