بزرگ‌ترین بازار تخصصی ساختمان با همکاری ایران و چین - 1396/05/25 01:49:17
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: با امضاي تفاهم‌نامه همکاري مشترک بين هلدينگ عمران و ساختمان صندوق بازنشستگي کشوري و شرکت BCEG چين، بزرگ‌ترين‌ بازار تخصصي ساختماني کشور در شرق تهران ساخته مي‌شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» محمود اسلاميان، در آيين امضاي تفاهم‌نامه هلدينگ عمران و ساختمان صندوق بازنشستگي کشوري و شرکت BCEG چين گفت: در شرايطي که خاورميانه با جنگ و ناامني روبه‌رو‌ است، ايران کشوري امن براي سرمايه‌گذاران خارجي است. اسلاميان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه هلدينگ ساختماني صندوق بازنشستگي کشوري با طرف چيني، تصريح کرد: وجود امنيت، بازار بزرگ، دسترسي به بازارهاي بزرگ جهاني، ماليات پايين و هزينه اندک توليد نسبت به برخي کشورهاي منطقه، ايران را به کشوري مناسب و جذاب براي سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي تبديل کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌نیاز عرضه اوراق بدهی جدید - 1396/05/24 02:41:40
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: روز گذشته کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو طی نشستی با نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه مشکلات ناشی از اعطای اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت را برای تسویه بدهی با پیمانکاران بررسی کرد.در این جلسه، رضا غلامعلی‌پور، معاون شرکت فرابورس ایران عدم شفافیت در بازار غیرمتشکل اوراق بدهی را به علت نبود بازار ثانویه امر صحیحی دانست و گفت: امسال تصمیم بر این است تا زمانی که اوراق بدهی قبلی همانند اوراق مشارکت سال‌های 92، 93 و همچنین «سخاب»ها وارد بازار ثانویه نشده‌اند، اوراق جدیدی منتشر نشود و اکنون این همکاری با بانک ملی برای گرفتن اطلاعات شروع شده است. وی در ادامه پیشنهاد کرد: برای حل مشکلات، کمیته بازار باز با محوریت بانک مرکزی تشکیل شود تا بانک مرکزی به‌عنوان بازارگردان در این حوزه، نرخ‌ها را برای بازار عرضه و تقاضا تنظیم کند. اعظم‌السادات فاطمی، نماینده مرکز مدیریت بدهی‌های دولت نیز اعلام کرد: قرار است معاملات سخاب‌ها در فرابورس انجام پذیرد و به زودی پذیرش سخاب‌ها در فرابورس با عاملیت انتشار بانک ملی شروع خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تخلیه هیجان پالایشی‌ها در بازار سهام - 1396/05/23 02:01:37
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق‌بهادار تهران روز گذشته تحت‌تاثیر عرضه‌های سنگین شکل‌گرفته در پایان معاملات روز شنبه و کمبود نقدینگی با افت شاخص کل همراه شد. در بازار دیروز عرضه‌های سنگین به‌ویژه در نمادهای پالایشگاهی موجب شد تا معامله‌گران احتیاط بیشتری برای حضور در سمت خرید اتخاذ کنند. دیروز شاخص کل با افت 102واحدی معادل 12/ 0 درصد به رقم 81هزار و 662رسید. نمادهای پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، بانک انصار و پتروشیمی جم بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای فولادمبارکه، کشتیرانی و داروسازی دکتر عبیدی با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر این متغیر شدند. فشار پالایشی‌ها بر ریزش شاخص کل دیروز در شرایطی اتفاق افتاد که این نمادها در جریان معاملات اولین روز از هفته‌جاری در صدر جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل قرار داشتند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/a8c4865b-ac9a-44db-86b5-5a3caa56f74410-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رصد تحرکات معامله‌گران حقیقی و حقوقی - 1396/05/23 02:01:37
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد : معاملات روز گذشته بورس تهران با تغییر مالکیت سهام به نفع معامله‌گران حقوقی به پایان رسید. در داد‌و‌ستدهای روز یکشنبه بورس، 3 میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران حقوقی منتقل شد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد روز گذشته نماد«کمنگنز» با تغییر مالکیت 2 میلیارد تومانی بیشترین تغییر مالکیت به نفع حقیقی‌ها را به ثبت رساند. پس از «کمنگنز» نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری غدیر تغییر مالکیت حدود 600 میلیون تومانی به نفع حقیقی‌ها را تجربه کرد. در مقابل نماد معاملاتی شرکت به پرداخت ملت با تغییر مالکیت حدود 800‌میلیون تومانی بیشترین تغییر مالکیت به نفع معامله‌گران حقوقی را به ثبت رساند. در نماد داروسازی عبیدی نیز بیش از 400 میلیون تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رقابت نزدیک معامله‌گران سهام - 1396/05/22 01:48:16
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – هدیه لطفی: بورس تهران پس از ثبت بازدهی 4/ 0 درصدی در هفته گذشته، نخستین روز کاری این هفته را نیز مثبت آغاز کرد. به‌طوری که با افزایش 184 واحدی (معادل 23/ 0 درصدی) شاخص کل در جریان معاملات روز گذشته، بازدهی بازار سهام کشور از ابتدای سال به 9/ 5 درصد رسید. در این شرایط بررسی روند تغییر مالکیت صورت گرفته در جریان معاملات روز شنبه نشان از رقابت نزدیک دو دسته از معامله‌گران حقیقی و حقوقی دارد. در حالی که طی هفته گذشته و در اکثر روزها شاهد جابه‌جایی‌ و تغییر مالکیت از پرتفوی حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بودیم، این روند در معاملات روز گذشته متوقف شد. به این ترتیب تغییر مالکیت بیش از 9 میلیون و 600 هزار سهمی به ارزشی حدود 118 میلیون تومان به نفع سهامداران حقیقی‌ به ثبت رسید. این در حالی است که خالص تغییر مالکیت صورت گرفته در هفته گذشته معادل 15 میلیارد تومان و به نفع حقوقی‌های بازار بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
روز پالایشی بورس تهران - 1396/05/22 01:48:16
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد 184واحدی شاخص کل بود. بخش عمده این رشد مرهون افزایش قیمت سهام زیرمجموعه گروه پالایشی بود.در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار با تشکیل صف‌های خرید در نمادهای پالایشگاهی به ویژه نمادهای پالایشگاه تبریز،تهران و اصفهان مواجه شدند.با افزایش داد و ستد در این نمادها دیگر نمادهای پالایشی نیز رشد قیمت را تجربه کردند. در پایان معاملات دیروز، پالایشگاه نفت بندرعباس با 5/ 11 میلیون سهم، پالایشگاه تهران با بیش از 4/ 21 میلیون سهم، پالایشگاه لاوان با حدود 2 میلیون سهم و پالایشگاه اصفهان با 5/ 15میلیون سهم داد‌و‌ستد مواجه شدند.پالایشگاه شیراز هم با نوسان قابل ملاحظه قیمت مواجه شد و در نهایت رشد قیمت حدود 6 درصدی را تجربه کرد. دیروز در کنار پالایشگاه‌ها کشتیرانی ایران و فولاد مبارکه نیز در صدر جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر اصلی بازار سهام قرار داشتند.دیروز در رابطه با رشد پالایشگاه‌ها مدیرمالی پالایشگاه شیراز علت اقبال سرمایه‌گذاران به سهام پالایشگاه‌ها را اعلام کرد و گفت: در حال حاضر رویداد مستندی که برای این گروه مهم و موثر باشد، مطرح نیست.ناصر تنگستانی به «بورس پرس» گفت: به نظر می‌رسد علت توجه سرمایه‌گذاران به سهام پالایشگاه ناشی از انتشار صورت‌های مالی سال گذشته و تعدیل سود سال جاری باشد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/c44808f5-3322-4e85-8d59-7ff2c8e65bd010-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
فشار« مارون» بر آیفکس - 1396/05/22 01:48:16
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: فرابورس ایران در اولین روز از معاملات هفته جاری روندی نزولی را در پیش گرفت. بر این اساس دیروز شاخص کل این بازار با ریزش 4/ 4 واحدی (معادل 48/ 0 درصد) تا سطح 6/ 919 واحدی سقوط کرد. رصد معاملات روز گذشته فرابورس ایران نشان‌ می‌دهد، بیشترین تاثیر منفی بر نماگر این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و ذوب‌آهن اصفهان در مجموع به میزان 9/ 6 واحد شکل گرفت. در مقابل اما نماد معاملاتی پالایش نفت شیراز پس از بازگشایی بیشترین حمایت از آیفکس را به عمل آورد و مانع از ریزش بیشتر این نماگر شد. همان‌طور که اشاره شد بیشترین اثرگذاری منفی بر آیفکس به معاملات «مارون» برمی‌گردد. پتروشیمی به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ شرکت فرابورسی از نظر ارزش بازار (بیش از 11 هزار میلیارد تومان) به شمار می‌رود. بر این اساس معاملاتی هر‌چند کم‌حجم در این نماد نیز تاثیری بزرگ بر کلیت بازار برجا می‌گذارد. روز گذشته نیز تنها 11 هزار و 700 سهم «مارون» به ارزش 33 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت که با توجه به افت حدود 3 درصدی «مارون»، همین حجم از دادوستد تاثیر منفی حدود 6 واحدی بر آیفکس تحمیل کرد. در مجموع طی معاملات روز شنبه، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی افزون بر 466 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 101 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. از این میزان بازارهای اول و دوم در مجموع دادوستد 125 میلیون سهم به ارزش حدود 36 میلیارد تومان را به خود اختصاص دادند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ماشین حسابی برای محاسبات قراردادهای اختیار معامله - 1396/05/22 01:48:16
p style="text-align: justify;"روابط عمومی شرکت بورس: بورس اوراق بهادار تهران، ماشین حسابی برای محاسبات پارامترهای کلیدی قراردادهای اختیار معامله در وب سایت خود طراحی و رونمایی کرده است.با توجه به آغاز به کار بازار قراردادهای اختیار معامله در بورس اوراق بهادار تهران و در راستای توسعه زیرساخت‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی ابزار مذکور، اداره ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار تهران با همکاری واحد مدیریت فناوری و سیستم‌های اطلاعاتی (IT) این شرکت، اقدام به طراحی ماشین حسابی برای محاسبات پارامترهای کلیدی قراردادهای اختیار معامله در وب سایت بورس اوراق بهادار تهران کرده است.بنابراین گزارش این ماشین حساب از طریق صفحه اصلی تارنمای بورس تهران و نمای بازار قراردادهای اختیار معامله در دسترس فعالان بازار قرار گرفته است.سرمایه گذاران و فعالان این بازار، قادر خواهند بود با استفاده از این ماشین حساب، ارزش مربوط به پارامترهای قرارداد اختیارمعامله، ضرایب پوشش ریسک و نوسان‌پذیری ضمنی را بر مبنای مفروضات و مدل ارزش‌گذاری بلک شولز و برای اختیار معامله‌هایی از نوع اروپایی محاسبه کنند. در ضمن این ماشین حساب در سایت tse.ir قابل دسترس عموم است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار سهام سوار بر موج جهانی - 1396/05/18 20:08:54
p style="text-align:justify"دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام به لطف رشد قیمت‌های جهانی کالا به ویژه در بخش فولاد و فلزات اساسی در این هفته شاهد بهبود جو معاملاتی به ویژه در روز گذشته بود. تا جایی که با افزایش تقاضا و حجم معاملات در گروه‌های مربوطه، شاخص بورس رشد 4/ 0 درصدی را به ثبت رساند. به این ترتیب، شاخص کل در آستانه شکست باند مقاومتی 81500 تا 82000 واحدی قرار دارد و هنوز امیدها برای تداوم روند صعودی در کوتاه‌مدت را حفظ کرده است. با این حال، نماگر پر اهمیت دیگر یعنی ارزش معاملات چندان نشانه‌های پرقدرتی را صادر نمی‌کند. در همین راستا، ارزش معاملات خرد که در روزهای خوب تیر ماه در بورس و فرابورس از 200 میلیارد تومان فراتر رفته بود اینک در اغلب روزها به کمتر از 150 میلیارد تومان بازگشته است؛ وضعیتی که نشان از کاهش قدرت گردش نقدینگی در بازار دارد. در همین حال، با معرفی اعضای کابینه جدید و تغییر شخص وزیر اقتصاد، انتظارها برای تعیین تکلیف بخش مهمی از مسوولان اقتصادی به ویژه درحوزه سازمان بورس، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی افزایش یافته است؛ هر چند با توجه به حفظ کلیت تیم اقتصادی، احتمالا ابعاد تغییرات در بدنه دولت چندان گسترده نخواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه