توافق جدید سرمایه‌گذاری خوارزمی و بانک صادرات - 1396/06/27 20:18:11
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره شرکت توسعه برق و انرژی سپهر از انجام توافقاتی جدید با بانک صادرات ایران برای تسویه بدهی‌های نیروگاه شهید منتظر قائم خبر داد.مرتضی سامی گفت: پرداخت اقساط نیروگاه شهید منتظر قائم یکی از دغدغه‌های شرکت توسعه برق و انرژی سپهر و شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی بود. از زمان واگذاری نیروگاه شهید منتظر قائم به شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی از سوی بانک صادرات، بخشی از مطالبات بانک پرداخت شده و مابقی معوق مانده بود. از سوی دیگر وصول وجوه مربوط به فروش برق به وزارت نیرو به دلیل محدودیت‌های اعتباری این وزارتخانه، معوق مانده است، به‌طوری که مجموعه وزارت نیرو به شرکت برق و انرژی سپهر (متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی)، رقمی حدود 1000میلیارد تومان بدهکار است. سامی افزود: بیش از دو سال است که بین شرکت خوارزمی و بانک صادرات، مذاکرات همه جانبه‌ای برای دستیابی به یک چارچوب مناسب جهت پرداخت اقساط بدهی به بانک جریان داشت و طرفین چند‌بارهم به جمع بندی نزدیک شدند، اما تصمیم نهایی اخذ نشد تا اینکه حدود یک ماه پیش توافق اولیه در این زمینه انجام شد و در روزهای اخیر مذاکرات به نتیجه رسید.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شرکت‌های سهامی با بیشترین تعداد سهامدار - 1396/06/27 20:15:21
p style="text-align: justify;"سمات: اسامی بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان مرداد سال ۹۶ معرفی شدند. بر‌اساس این گزارش سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران با 239 هزار و 990 سهامدار در پایان مرداد 96 در صدر بزرگ‌ترین‌ شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار ایستاد و ایران خودرو با 145 هزار و 317 سهامدار و توسعه معادن روی ایران با 124 هزار و414 سهامدار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، سایپا، بانک انصار، توسعه صنایع بهشهر، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و سیمان فارس وخوزستان در مکان‌های سوم تا دهم بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی از نظر تعداد سهامدار هستند. در این میان، موسسه اعتباری کوثر مرکزی با 483هزار و 537 سهامدار در صدر بزرگ‌ترین شرکت‌های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار قرار دارد.بانک سرمایه با 302هزار و 776 سهامدار و بانک دی با 181 هزار و 58 سهامدار در رده‌های بعدی جدول شرکت‌های فرابورسی با بیشترین تعداد سهامدار قرار گرفتند. بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه‌گذاری کشاورزی ایران، بانک حکمت ایرانیان، صنایع پتروشیمی زنجان و پتروشیمی گلستان نیز در مکان‌های سوم تا دهم فهرست برترین شرکت‌های فرابورسی از لحاظ تعداد سهامدار ایستادند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد فلزی شاخص فرابورس - 1396/06/27 20:15:09
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس دیروز، تحت تاثیر معاملات مثبت در گروه فلزات اساسی، رشد 3 واحدی (معادل 3/ 0 درصد) را تجربه کرد و در ارتفاع 952 واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات دیروز فرابورس بیش از 169 میلیون ورقه بهادار در 28 هزار نوبت معاملاتی دست به دست شد. ارزش این معاملات بیش از 242 میلیارد تومان بود. از این میزان، خریدوفروش نزدیک به 89 میلیون ورقه بهادار به ارزش 29 میلیارد تومان (حدود 12 درصد ارزش کل معاملات فرابورس) به بازار اول و دوم تعلق گرفت. نکته جالب توجه آنکه بیش از 60 درصد ارزش معاملات فرابورس در اختیار بازار اسناد خزانه اسلامی بود. با فروکش کردن تنش‌های موشکی در کره شمالی و بازگشایی بازارهای جهانی در روز دوشنبه، شاهد رشد قیمت سهام در اکثر بورس‌های دنیا بودیم. به این ترتیب، با کاهش ریسک‌های سیاسی، پول‌ها از بازار‌های دیگر به سمت بازارهای سهام کوچ کردند. دیروز، طلای جهانی با حرکت در مسیر نزولی، با افت 6 دلاری (معادل 46/ 0 درصدی)، به قیمت 1319 دلار معامله شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تخلیه استرس تابستانی بورس - 1396/06/27 20:14:51
pدنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران طی معاملات روز گذشته ششمین کانال‌شکنی در تابستان را تجربه کرد و با رشد 498 واحدی به سطح 84 هزار و 414 واحد رسید. کاهش فشار فروش به‌دنبال اتمام زمان تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها در روز یکشنبه و همچنین شروع مثبت بازارهای جهانی عوامل حمایت‌کننده از شاخص بازار سهام بودند. این وضعیت به اغلب گروه‌های بازار سرایت کرد؛ به‌طوری‌که رشد قیمت‌ها در 27 صنعت بورسی رقم خورد. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد پایداری قیمت‌ها در بازارهای جهانی، وضعیت مناسب دلار، ارسال سیگنال‌های مثبت از نرخ سود و رفع استرس کوتاه‌مدت ناشی از تسویه اعتبارات، زمینه را برای تداوم رشد شاخص سهام فراهم آورده‌ است. در این میان اما، همچنان بورس تهران با چالش‌هایی روبه‌رو است. از یک طرف اصلاح احتمالی قیمت‌های جهانی می‌تواند مانعی در برابر رونق بازار سهام باشد و از سوی دیگر به لحاظ تکنیکال یک سطح مقاومت در محدوده 85 هزار واحدی شاخص کل دیده می‌شود. همچنین، کم‌رمقی معاملات به‌دلیل کُند بودن جریان ورود نقدینگی می‌تواند مهم‌ترین چالش پیش روی بورس باشد. با این حال، سفارش‌های خرید در دو نماد تازه‌وارد بورسی نشان می‌دهد نقدینگی لازم به صورت بالقوه وجود دارد و شاید با افزایش اطمینان جسارت ورود پول‌های تازه به بازار سهام افزایش یابد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش قیمت اکریلونیتریل در بازارهای آسیا - 1396/06/27 20:05:21
p style="text-align: justify;"قیمت اکریلونیتریل در بازار‌های آسیا به دنبال کمبود جهانی عرضه به بالاترین سطح در سه سال و نیم گذشته رسید. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، قیمت اکریلونیتریل (ACN) بر مبنای CFR شرق دور آسیا (CFR Far East Asia) در روز گذشته 24 شهریور ماه به هزار و 680 دلار به ازای هر تن رسید که بالاترین سطح در بیش از سه سال و نیم گذشته محسوب می‌شود. بر اساس این گزارش، آخرین باری که قیمت‌ها بالاتر از رقم یادشده بودند؛ به سوم فوریه سال 2015 میلادی برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که قیمت این محصول بر مبنای CFR شرق دور آسیا هزار و 700 دلار برای هر تن تعیین شد. کمبود شدید عرضه مهم‌ترین‌ دلیل رشد چشمگیر قیمت اکریلونیتریل در بازار آسیا به شمار می‌رود. مجموعه‌ای از حوادث طبیعی در چین و ایالات متحده، حجم تولید این محصول در هفته‌های اخیر را شدیدا متاثر ساخته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولید فولاد چین رکورد‌شکنی کرد - 1396/06/27 20:04:54
p style="text-align: justify;"پس از آنکه تولید فولاد چین در ماه جولای رکوردی تاریخی ثبت کرد، در ماه آگوست نیز دست از متعجب نمودن کارشناسان برنداشت و رکورد قبلی را نیز شکست. حاشیه سود بالا در بازار داخلی فولادسازان چینی را تشویق کرده با بالاترین نرخ بهره وری به تولید بپردازند. برآورد شده در سه ماه پایانی سال هم تقاضای داخلی قوی باشد. به گزارش «ایفنا» در ماه آگوست، چین ۷۴.۵۹ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که یک رکورد تولید ماهانه جدید است. میزان تولید نسبت به جولای 8/ 0 درصد و در مقایسه با آگوست سال قبل 7/ 8 درصد رشد داشته است. حاشیه سود کارخانه‌ها در فروش داخلی خیلی بالاست به‌طوری که می‌توانند در حال حاضر با فروش هر تن بیلت در بازار داخلی بیشتر از۱۳۰ دلار در هر تن سوددهی داشته باشند.بین ژانویه تا آگوست سال جاری نیز چین 4/ 566 میلیون تن فولاد خام تولید کرد که 6/ 5 درصد رشد داشته است. با اینکه پیش‌بینی‌هایی برای کاهش تولید فولاد در چین شده ولی کارشناسان معتقدند هیچ افت شدیدی در تولید مشاهده نخواهد شد چرا که سیاست مقابله با آلودگی هوا تنها بر ۲ درصد تولید فولاد چین تاثیر‌گذار است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولید نسل جدید پلی‌پروپیلن از سوی سابک در اروپا - 1396/06/27 20:04:33
p style="text-align: justify;"مجتمع جدید تولید پلی‌پروپیلن سابک در مرکز جهانی تکنولوژی این شرکت در هلند به بهره برداری رسید و قرار است به تولید محصولات پلی‌پروپیلنی نسل جدید بپردازد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، غول پتروشیمی عربستان سعودی، سابک، به‌تازگی یک مجتمع پایلوت تولید پلی‌پروپیلن (PP) را در خیلین (Geleen) هلند راه‌اندازی کرد. این شرکت قصد دارد سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای ایجاد یک تاسیسات اکستروژن پلی‌پروپیلن بهره‌مند از فناوری نوین سابک در همین سایت انجام دهد. این شرکت طی بیانیه‌ای در تاریخ 13 سپتامبر امسال عنوان کرد: سرمایه‌گذاری یادشده بخشی از برنامه سابک موسوم به راهبرد توسعه جهانی 2025 (2025 global expansion strategy) محسوب می‌شود و به نوآوری در محصولات پلی‌پروپیلنی این شرکت اختصاص یافته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم - 1396/06/27 20:04:16
p style="text-align: justify;"مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از آغاز کشت گندم طی دو، سه روز آینده خبر داد و پیش‌بینی کرد در سال زراعی پیش‌رو ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تا ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود. اسماعیل اسفندیاری‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به آغاز کشت گندم در اقلیم سرد کشور از ۳۰ شهریور اظهار کرد: از اواخر شهریور و اوایل مهر کشت گندم در گندمزارهای کشور آغاز خواهد شد.وی اضافه کرد: کلیه پشتیبانی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم برای آغاز کشت گندم در کشور انجام شده و کشاورزان می‌توانند بذر و سایر نهاده‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند.او از کشاورزانی هم که با بذور تولیدی خود اقدام به کشت می‌کنند، خواست حتما بذر خودمصرفی خود را بوجاری و ضدعفونی کنند. اسفندیاری‌پور ضمن پیش‌بینی کشت حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندم در کشور در سال زراعی پیش رو اظهار کرد: پیش بینی می‌شود بین دو میلیون و ۵۰ تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گندم آبی و سه میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم برود.وی اضافه کرد: پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از این است که در سال زراعی پیش‌رو بارندگی‌ها از مهر ماه آغاز و در سطح نرمال خواهد بود؛ بنابراین سال زراعی خوبی در پیش خواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شفاف‌سازی معاملات با عرضه شیرخام در بورس کالا - 1396/06/27 19:27:30
p style="text-align: justify;"رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت:عرضه شیرخام در بورس کالا محل خوبی برای شفاف‌سازی معاملات به ویژه در بخش کشاورزی است. به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا ملاصالحی در مورد عرضه شیرخام در بورس کالا گفت: یکی از مشکلات تولیدکنندگان شیرخام و دامداران این بوده است که تعداد تولیدکننده بسیار و تعداد خریدار محدود و مشخص است، تا حدی که کارخانه‌ها می‌توانند به راحتی با لابی یکدیگر بر بازار مسلط شوند و این گونه است که بازار شیرخام یک بازار پرچالش است. وی عرضه شیرخام در بورس کالا را محل خوبی برای شفاف‌سازی معاملات به ویژه در بخش کشاورزی دانست و افزود: طبق فرآیند پیش از این دامدار روزانه شیر خود را تحویل کارخانه‌ها می‌دهد و فقط رسید میزان شیر و درصد چربی آن را دریافت می‌کند، بدون آنکه بداند شیر خود را به چه قیمتی فروخته است و 5/ 2 تا ۳ ماه بعد که پول خود را دریافت می‌کند، تازه مشخص می‌شود که قیمت آن روز شیر چقدر بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/445a2bd3-51bf-494d-ba99-05021a8be62514-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خیز بورس برای کانال جدید - 1396/06/26 20:02:07
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- هدیه لطفی: بورس تهران در آخرین مهلت تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها، با رشد 233 واحدی شاخص کل همراه شد. به این ترتیب افزایش 3/ 0 درصدی نماگر بورس در جریان معاملات روز گذشته، شاخص کل را تا آستانه ورود به کانال 84 هزار واحدی هدایت کرد. به‌طوری‌که در پایان معاملات دماسنج بازار در سطح 83 هزار و 916 واحدی متوقف شد. این امر انتظار برای یک کانال‌شکنی جدید را تقویت کرد. همانطور که در گزارش‌های پیشین «دنیای اقتصاد» اشاره شد، انتظار برای شهریوری متفاوت را در سال جاری داشتیم. هر چند تسویه اعتبارات و ریسک‌های ناشی از این موضوع بازار را کم‌رمق کرده بود، اما با اتمام این موضوع در روز گذشته و پایان مهلت تسویه‌های اعتباری مزبور، کاهش استرس از این ناحیه را شاهد هستیم. امری که به نظر می‌رسد اثر خود را در معاملات روزهای آینده نشان خواهد داد. از سوی دیگر چنانچه امروز نیز بازارهای جهانی کالا با ریزش قیمت چندانی همراه نباشند و بازگشایی آنها به روال قیمتی هفته گذشته شکل بگیرد، ریسکی از این ناحیه نیز بازار سهام را تهدید نخواهد کرد. به این ترتیب بعید نیست کانال‌شکنی جدیدی را درروزهای باقی‌مانده این ماه شاهد باشیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دستیابی به تولید 5/ 7 میلیون تن فولاد مذاب در مبارکه هموار شد - 1396/06/26 19:19:36
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: با پایان یافتن انجام اصلاحات اساسی روی کوره‌های ۳ و ۴ واحد فولادسازی فولاد مبارکه، مسیر دستیابی به تولید 5/ 7 میلیون تن فولاد مذاب و تولید 2/ 7 میلیون تن اسلب در کوره‌های قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم این شرکت هموار شد.به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، محمدعلی توحیدی، مدیر تولید فولادِ شرکت فولاد مبارکه با اعلام این مطلب گفت: ناحیه فولادسازی با توجه به اهداف عالی سازمان، در جهت افزایش تولید و ایمنی و همچنین پاسخگویی بیشتر به نیازهای مشتریان، عملیات یکسان‌سازی بدنه و سقف کوره‌های ۳ تا ۶ با سایر کوره‌ها را در دستور کار خود قرارداد.وی با بیان اینکه این کار با انجام اقدامات لازم روی کوره شماره ۳ و از اواسط تیرماه ۹۶ شروع شد، افزود: در گام بعدی، انجام اصلاحات لازم روی کوره شماره ۴ در اوایل مردادماه با موفقیت و دقیقا مطابق با برنامه زمان‌بندی و اولویت تهیه شده و با کمترین توقف اضطراری پس از استارت به انجام رسید. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/c326ebcd-2e01-45a2-9a9b-1694d1f4bf5515-04.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شکست رکورد هفتگی معاملات در بورس انرژی - 1396/06/26 19:14:48
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: ثبت بیشترین حجم معامله هفتگی در سال‌جاری را می‌توان مهم‌ترین‌ خبر این روزهای بورس انرژی به‌شمار آورد که می‌تواند تداوم رشد ارزش معاملات را رقم بزند. این در حالی است که در سال‌جاری تاکنون شاهد رشد 160 درصدی ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی در مقایسه با مدت مشابه پارسال بودیم که موجب شد ارزش معاملات این بازار به بیش از 1600 میلیارد‌تومان افزایش یابد. تقویت نسبی حجم عرضه‌ها، افزایش درصد معامله عرضه‌های ثبت‌شده در بازار، تقویت قیمت‌های جهانی و خوش‌بینی به تداوم رشد بهای نفت خام و حامل‌های انرژی در بازارهای جهانی و همچنین افزایش خوش‌بینی به تقویت این بازار مالی که به جذب بیشتر عرضه‌کنندگان منجر شده و همچنین رشد پذیرش کالاهای جدید در بورس انرژی را می‌توان مهم‌ترین‌ دلایل این روند افزایشی به‌شمار آورد. به‌نظر می‌رسد این شرایط رو‌به رشد باز‌هم ادامه خواهد داشت. آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که بهای نفت خام در بازارهای جهانی بهترین هفته کاری خود را از ماه جولای تاکنون به ثبت رساند که دلیل اصلی آن را باید در بهبود تقاضا جست‌وجو کرد. آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک، هر دو احتمال افزایش سطح تقاضا را مطرح کرده‌اند و پالایشگاه‌های ایالات‌متحده نیز پس از فروکش کردن توفان هاروی، فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خوب و بد اوراق بدهی ارزی - 1396/06/25 20:03:32
p style="text-align:justify"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: در حالی بسیاری از کشورهای در حال توسعه همچون آرژانتین با تجربه 6 بار نکول و کشور جنگ‌زده عراق، در انتشار اوراق قرضه بین‌المللی دستی بر آتش دارند که ایران آخرین بار در سال 2002 میلادی اقدام به انتشار اوراق مذکور کرد. پس از آن علاوه بر عدم درج نام ایران در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، اراده‌ای نیز از سوی سیاست‌گذاران داخلی برای ورود به این بازار دیده نشد. این در حالی است که باید توجه داشت انتشار اوراق قرضه بین‌المللی علاوه بر کاهش هزینه تامین مالی، مدیریت نوسان قیمت نفت را تسهیل کرده و زمینه ارتقای ریسک مالی کشور را فراهم می‌کند. چندی پیش انتشار موفقیت‌آمیز یک میلیارد دلار اوراق قرضه از سوی عراق، همسایه‌ جنگ‌زده‌ ایران موضوعی بود که در صدر تحلیل بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت. این اوراق با تقاضایی نزدیک به هفت برابر حجم انتشار مواجه شد و با نرخ مناسب 75/ 6 درصد به فروش رسید. غلبه بر داعش در موصل (دومین شهر بزرگ عراق)، انگیزه انتشار اوراق از سوی این کشور اعلام شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بهانه رشد نفتی بورس - 1396/06/25 19:58:09
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: بورس تهران معاملات خود در اولین روز از هفته جاری را با رشد 159 واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت.صعود بورس تهران در معاملات دیروز مرهون رشد نسبتا چشمگیر قیمت سهام زیر مجموعه گروه پالایشی بود. بر همین اساس معاملات سهام در نمادهای «شپنا»، «شتران»، «شبندر» و «شبریز» حدود 190 واحد در ارتقای شاخص سهام نقش داشتند. در حالی از ابتدای شهریور ریسک افزایش فشار فروش ناشی از تسویه اعتبارات در معاملات سهام وجود داشت که مطابق آیین نامه امروز آخرین مهلت تسویه اعتبارات کارگزاری است. بنابراین ریسک مربوط به این موضوع در معاملات امروز از معاملات بورس تهران رخت بر‌می‌بندد. این امر در شرایطی رخ می‌دهد که همانند روند اخیر معاملات بورس تهران در روز قبل از شروع هفته بازارهای جهانی، انتظار یک یکشنبه بی رمق دیگر نیز وجود دارد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی پذیر شدن بازار کالاها با استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا - 1396/06/25 19:40:17
pامروزه یکی از چالش‌های مهم بازارها توانایی پیش‌بینی و مدیریت قیمت‌ها و حجم عرضه کالاهای مختلف است؛ موضوعی که در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار در دولت دوم حسن روحانی نیز به آن اشاره شد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار در دولت دوازدهم در حالی در ماه جاری با تاکید بر پیش‌بینی پذیر کردن بازارها آغاز شد که گهگاه شرایطی در بازارها شکل می‌گیرد که به تبع آن تعادل بازارها بر هم خورده و نوسانات قیمتی محسوسی ایجاد می‌شود. ضمن اینکه گاهی به علت پیش‌بینی پذیر نبودن بازار مجبور هستیم در عین تولید داخل، به واردات اقدام کنیم. این در حالی است که اگر تنظیم بازار به سمتی حرکت کند که پیش‌بینی بازار یک قدم جلوتر باشد، کشور و مردم از فشارهای ناشی از نوسانات قیمتی و بر هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا، مصون خواهند ماند. اما، چالش پیش‌بینی پذیر کردن بازارها در حالی طی ماه جاری مورد بحث مسوولان ستاد قرار گرفت که بند الف ماده ۳۲ برنامه ششم توسعه نیز به استفاده از ابزارهای مالی برای پیش‌بینی پذیر شدن بازارها اشاره کرده است و در این میان تاکید شده که بورس کالای ایران می‌تواند به کمک پتانسیل و ظرفیت‌های خود در اجرای این ماده قانونی موثر واقع شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد حجم معاملات در بازار پلیمرها با اهرم رشد قیمت‌های جهانی - 1396/06/25 19:39:27
p style="text-align: justify;"هفته گذشته معامله محصولات پلیمری با توجه به رشد قیمت‌های جهانی افزایش را تجربه کرد اما در همین بازه زمانی شاهد کاهش حجم معاملات در بازار محصولات شیمیایی بودیم.به گزارش «نیپنا» به نظر می‌رسد رخدادهای مهمی دربازار محصولات پتروشیمی در جریان است که بیم و امیدهای جدیدی را در این بازار ایجاد می‌کند. رشد حجم معامله پلیمرها، کاهش درصد معامله عرضه محصولات شیمیایی در بورس کالا، مقاومت بازار در برابر رشد قیمت‌ها، جذابیت خرید پلیمرها با شائبه واسطه‌گری و سفته‌بازی و همچنین نگرانی از کاهش حجم تولید در صنایع تکمیلی در نرخ‌های بالای فعلی مواردی است که برخی از واقعیت‌های بازار محصولات پتروشیمی را ترسیم می‌کند. با توجه به تجربه سال‌های قبل احتمال ضعف معاملات در روزهای سرد سال وجود دارد که باید ازهم اکنون برای مقابله با رکود احتمالی قدم‌های مهمی برداشت. در صورت نادیده گرفتن رشد تقاضا به دلیل نزدیکی به ماه محرم آن هم در گروه‌های کالایی خاص، بازار ممکن است با تغییر رویکردی جدی رو‌به‌رو شود؛ یعنی می‌توان برای محصولاتی مشخص احتمال رشد تقاضای محصولات نهایی را مورد توجه قرار داد ولی قیمت‌های بالای فعلی سرعت‌گیر مهمی در برابر حمایت از تولید در صنایع پایین‌دستی به شمار می‌رود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مسیر معکوس بازار فلزات پایه - 1396/06/25 19:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان می‌دهند بازار فلزات پایه در هفته‌ای که گذشت همچنان یا روند ثابتی را پشت سر گذاشت یا با کاهش قیمت روبه‌رو‌ شد که البته همان‌طور که در ادامه این گزارش بررسی خواهد شد روند نزولی قیمت‌ها قوی‌تر بود. این در حالی است که با نگاهی به روند ماهانه این بازار باید گفت در بازه ماهانه، هنوز رشدهای قیمتی که در گذشته تجربه شده به‌طور کامل تخلیه نشده است و بازار این گروه از کالاهای پایه از رشد برخوردار است. به گزارش «دنیای اقتصاد» طی هفته گذشته قیمت مس در بورس لندن 3 درصد کاهش یافت و این در حالی است که قیمت فولاد 84/ 0 درصد افت را تجربه کرده و سرب نیز 21/ 1 درصد کاهش قیمت را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در همین بازه زمانی بهای آلومینیوم با افت نیم درصدی روبه‌رو‌ شده و قلع حدود یک درصد کاهش یافته است. بنا بر این گزارش روی نیز 47/ 3 درصد کاهش قیمتی را در پرونده خود به ثبت رسانده است. اما بیشترین میزان افت هفتگی به نیکل تعلق دارد که 45/ 7 درصد کاهشی بوده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حداقل نرخ خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان - 1396/06/25 19:36:27
p style="text-align: justify;"گندم یکی از مهم‌ترین محصولات اساسی کشور بوده و اعلام نرخ خرید تضمینی آن بر مبنای تورم سالانه برای کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام نرخ خرید تضمینی گندم بر مبنای تورم سالانه برای کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه خانوارهای متعددی از این طریق امرار معاش می‌کنند. سال گذشته تعلل در اعلام و پایین بودن نرخ خرید تضمینی یکی از عوامل نارضایتی کشاورزان به شمار می‌رفت که تبعات منفی بر میزان تولید گذاشت.با وجود آنکه خرید تضمینی به معنای حمایت ازجامعه کشاورزی است، اما این روزها بلای جان کشاورزان شده و تنها سختی کشت را بر دوش آنها سنگین‌تر می‌کند. حال انتظار می‌رود که شورای اقتصاد در پی اعتراض‌های مکرر گندمکاران به نرخ سال گذشته، امسال با اعلام نرخ عادلانه، روحیه امید و نشاط را به این بخش بازگرداند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
واکاوی مفهوم ارزش افزوده معدنی - 1396/06/25 19:35:52
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: تعریف ارزش افزوده و ایجاد آن در شرایط کنونی که برای سنگ‌آهن و چرخه فولادی کشور وجود دارد را تنها نمی‌توان در تبدیل سنگ‌آهن به گندله محدود کرد. این جمله اکنون به مطالبه فعالان سنگ‌آهن تبدیل شده است، در این رابطه و در شرایط کنونی فعالان سنگ‌آهنی تعبیر و تفسیرهای دیگری را در قالب مطالبه به دولت ارائه می‌کنند. فعالان این بخش معتقدند در شرایط رکودی که برای این ماده معدنی وجود دارد، بهتر است مازاد سنگ‌آهن مصرفی کشور با مشوق‌های دولتی به خارج از کشور صادر شود.در واقع فعالان حوزه سنگ‌آهن بر این باورند باید در پی این بود که مازاد سنگ‌آهن را به هر نحوی که شده تبدیل به پول کرد و پول حاصله را تبدیل به سرمایه‌گذاری در معادن، سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف، در حوزه صنایع معدنی، تکمیل زنجیره فولاد، رفع مشکلات معادن، ‌پرداخت بدهی‌هایی که معدن‌کاران به دولت دارند و مواردی از این دست.‌ این موضوع باعث حیات و توسعه سنگ‌آهنی‌ها می‌شود و از همه مهم‌تر مجددا ایجاد ارزش افزوده می‌کند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/69483fd5-f564-46d0-810b-7757ec0473a314-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش چشمگیر قیمت بوتادین در بازار چین - 1396/06/24 20:42:01
p style="text-align: justify;"قیمت بوتادین در بازارهای چین به دلیل محدودیت‌های اعمال شده بر حمل و نقل و نیز کاهش عرضه در حال افزایش است. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی ICIS، منابع بازار از ادامه روند صعودی قیمت‌های بوتادین (BD) در بازار چین خبر دادند. این منابع عواملی نظیر محدودیت‌های اعمال شده بر حمل‌ونقل‌ داخلی و عرضه کمتر از سوی مهم‌ترین عرضه‌کننده دولتی این محصول یعنی سینوپک را از دلایل اصلی این وضعیت می‌دانند. قیمت بوتادین در بازار داخلی چین از تاریخ 31 اوت امسال با افزایش هزار و 600 یوآنی، در تاریخ هفتم سپتامبر به 12 هزار و 500 تا 12 هزار و 700 یوآن به ازای هر تن بر مبنای DEL شرق چین رسید. بر‌اساس این گزارش مقامات چینی از تاریخ 26 اوت تا 10 سپتامبر، به منظور برگزاری بازی‌های ملی (National Games)، محدودیت‌هایی برای حمل‌ونقل‌ انواع کالا در نظر گرفتند که به افزایش فشار بر ذخایر تولیدکنندگان بوتادین چین و کمبود عرضه در بازار نقدی این محصول انجامید.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بهین‌یاب غیربهینه - 1396/06/24 20:39:14
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: ایجاد پایگاه‌های جمع‌آوری داده راهکاری مؤثر برای تحلیل، مدیریت و دستیابی به راهکارهای متناسب در تمامی زمینه‌ها است. پایگاه‌های جمع‌آوری داده با کمک علم آمار نقش کلیدی را در مدیریت نوین ایفا می‌کنند. ایجاد این نوع پایگاه‌ها در شفاف‌سازی اطلاعات و جلوگیری از ایجاد رانت نیز بسیار کارآمد است. «سایت بهین‌یاب» (درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت) نیز با هدف ایجاد یک پایگاه جمع‌آوری داده مبتنی بر خود‌اظهاری اطلاعات فعالان صنعت و بازرگانی و وب‌محوری ارائه خدمات در وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شد. بهین‌یاب می‌توانست تحولی بزرگ را در عرصه خدمات آنلاین از یکسو و شفاف‌سازی اطلاعات و پیشگیری از رانت ایجاد کند اما نقایص فنی و فرآیندی این وب‌سایت و عدم آموزش مناسب کارکنان وزارتخانه در پاسخگویی مانعی بزرگ را بر سرراه تولیدکنندگان و بازرگانان واقعی به‌وجود آورد و هرگز نتوانست فرآیند موجود را بهینه کند. در این‌خصوص مهندس مسعود جمالی، عضو کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: خدمات وب‌محور نخستین انتظاری را که برای کاربران ایجاد می‌کند ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و پشتیبانی 24 ساعته است. بهین‌یاب از همان روزهای نخست یک چالش اساسی داشت و آن ناتوانی کارشناسان در قدرت پاسخگویی به کاربران و رفع مشکلات آنها بود به‌گونه‌ای که گاهی اوقات برای یک تاییدیه ساده نیاز به تماس تلفنی و مراجعه حضوری است و نبود یک پشتیبان آنلاین در سایت و فرآیندهای نادرست از نقاط ضعف محوری این سامانه است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/c28dda03-2a2b-46ac-9215-dca73bc2865615-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هفته پرخبر بورس تهران - 1396/06/24 20:09:43
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد جو ضعیفی بود که در آن شاخص کل با افت 151واحدی مواجه شد. بازار سهام هفته گذشته تحت تاثیر چندین عامل مهم قرار داشت. نخست اینکه بازار سهام نیمه اول شهریور ماه را پشت سرگذاشت و به پایان سال مالی شرکت‌های کارگزاری نزدیک شد. امری که تسویه اعتبارات و کاهش سطح نقدینگی بازار را به دنبال خواهد داشت و در کنار آن نوسان شدید در بازارهای جهانی و و کاهش بهای مواد خام قرار داشت. در نهایت انجام دو عرضه اولیه در بازار و گشایش دو نماد «سخاب» هفته پر خبری را برای بورس تهران رقم زدند. در این شرایط بازار به دلیل کمبود نقدینگی با افت شاخص کل همراه شد. در همین حال بازار هفته گذشته تمرکز زیادی نیز بر تحولات نرخ بهره و کاهش نرخ آن داشت.در پایان هفته گذشته به‌رغم تداوم مشکلات نقل و انتقال ارزی میان ایران و چین، در انتهای هفته دو کشور بر سر امضای یک قرارداد اعتباری 10 میلیارد دلاری توافق کردند. در این مورد معاون وزیر اقتصاد با تشریح جزئیات قرارداد 10 میلیارد دلاری ایران و چین در حوزه بانکی گفت: خط اعتباری به ۵ بانک ایرانی اختصاص یافت.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بررسی اوراق «وکالت» در کمیته فقهی سازمان بورس - 1396/06/24 20:09:13
p style="text-align: justify;"سنا: کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی ابعاد فقهی اوراق «وکالت» در کمیته فقهی این سازمان خبر داد.مجید پیره درخصوص این موضوع گفت: به تازگی الگوی جدیدی از اوراق بهادار اسلامی به نام اوراق وکالت در دستور کار کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته که از اهمیت و ظرفیت قابل توجهی برخوردار است. وی با بیان اینکه اوراق وکالت یکی از انواع صکوک محسوب می‌شود، افزود: قرار است ابعاد فقهی و الگوی اولیه انتشار این اوراق برای استفاده در بازار سرمایه ایران در جلسه آتی کمیته فقهی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. به گفته پیره، اوراق وکالت، در بورس‌های اسلامی دنیا سابقه انتشار قابل توجهی دارد و بیش از دو دهه است که در بورس‌های اسلامی دنیا به مرحله اجرا و بهره‌برداری رسیده است. کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: مطابق آمارهایی که از سوی نهادهای بین‌المللی مالی- اسلامی در سال 2015 و 2016 منتشر شده، اوراق وکالت از لحاظ حجم انتشار در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مقصد احتمالی پول‌های جدید - 1396/06/24 20:08:49
pدنیای اقتصاد: نشانه‌های جدید دریافت‌شده بعد از نیمه اول شهریور از افزایش جذابیت نسبی بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای رقیب حکایت دارد. در حالی که طی سال‌های اخیر نرخ بالای سود بانکی مجال رقابت را از سایر مقاصد سرمایه‌گذاری گرفته بود، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اقدامی برای حرکت نقدینگی تازه به سمت سایر بازارها باشد. هرچند هنوز کاهش نرخ سود بانکی از نگاه کارشناسان محل تردید است، اما به نظر می‌رسد برای پول‌های جدید جذابیت کمتری جهت حرکت به سمت سپرده‌ها وجود داشته باشد. در این میان، یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد سیاست‌های کلان حاکم بر بازارهایی مثل ارز و مسکن است. سیاست‌گذار در این خصوص، به شدت به‌دنبال حذف نگاه سفته‌بازی و سوق‌ به سمت تقاضای واقعی است. بنابراین بورس تهران می‌تواند مقصد بعدی پول‌ها در نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف شناسایی شود. از سویی، انتظار تداوم قیمت کالاها در بازار جهانی در سطوحی بالاتر از سال گذشته و بودجه شرکت‌ها، رشد نرخ دلار و همچنین برخورد قیمت سهام گروه‌های غیر از فلزی-معدنی به کف‌های روانی، فضا برای ورود سرمایه‌های ریسک‌پذیر به بازار سهام را فراهم کرده است. در سمت دیگر، عرضه اوراق بدهی جدید با نرخ‌های جذاب‌تر از سپرده‌های بانکی، فرصت جذب نقدینگی کم‌ریسک‌تر را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار داده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaar/92806c4b-a8e6-4bbb-b58c-8b17a71a765209-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه