اول هفته ضعیف بورس - 1396/04/03 20:11:44
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در شروع هفته کاری با افت شاخص کل مواجه شد. در بازار دیروز معامله‌گران همچنان در یک فضای ضعیف فعالیت خود را شروع کردند. فضایی که علاوه بر عوامل قبلی نظیر کمبود نقدینگی با افت بهای نفت هم همراه بود. بهای نفت برنت در شامگاه جمعه به 54/ 45‌دلار در هر بشکه رسید. این امر به تشکیل فشار فروش در نمادهای زیر‌مجموعه گروه فرآورده‌های نفتی (پالایشی) منجر شد. بر همین اساس نمادهای پالایشی در بین 5 نماد با بیشترین تاثیر منفی در محاسبه شاخص کل بودند. دیروز ارزش معاملات خرد بورس تهران حدود 60 میلیارد تومان بود. این رقم عمق رکود معاملات سهام دیروز را نشان می‌دهد.در همین حال دیروز بهای 2هزار و 702دلاری روی باعث شد تا برخی از نمادهای این گروه با صف خرید مواجه شوند. این موضوع البته تاثیری در سرنوشت شاخص کل بورس تهران ایجاد نکرد. نماگر بازار سهام کشور در پایان معاملات روز شنبه تحت تاثیر افت قیمت نمادهای عمده‌ای نظیر بانک ملت، پالایشگاه بندرعباس، مپنا، پالایشگاه تهران و پالایشگاه اصفهان با 83واحد افت معادل 11/ 0 درصد مواجه شد و در ارتفاع 78هزار و 653 واحدی قرار گرفت.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
طرح قیمت تضمینی برای همه محصولات کشاورزی اجرایی شود - 1396/04/03 19:32:06
p style="text-align: justify;"پس از اجرای موفق سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی و عرضه جو و ذرت کل کشور در قالب این طرح در بورس کالا، موفقیت‌ها و مزایای اجرای این طرح باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد در سال جاری گندم ٤ استان را براساس سیاست قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کند.با ابلاغ سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به جای خرید تضمینی، در سال ٩٤ و با تصویب هیات‌ وزیران دو محصول ذرت خوزستان و جو کرمانشاه به‌صورت آزمایشی وارد چرخه سیاست قیمت تضمینی شدند که نتایج مثبت و مطلوب این طرح و رضایت کشاورزان از پرداخت به موقع مطالباتشان باعث شد تا جو و ذرت کل کشور در سال ٩٥ در قالب این طرح در بورس کالا عرضه شود. از این رو موفقیت‌ها و مزایای این طرح و همچنین رضایت کشاورزان از اجرای طرح قیمت تضمینی در سال گذشته باعث شد تا امسال وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه‌ریزی پیشنهاد تعمیم سیاست قیمت تضمینی به معاملات گندم را به هیات‌ دولت ارائه کنند که در نهایت در روز بیستم خردادماه امسال مصوبه عرضه و معامله کل محصول گندم استان‌های مرکزی، خراسان شمالی، اردبیل و زنجان در قالب سیاست‌ قیمت تضمینی از طریق بورس کالا از سوی اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شده است؛ بر این اساس مقرر شد تا گندم ٤ استان نیز برای سال جاری براساس سیاست قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaao/b54d34e8-2b9b-44e4-abbe-705f48577e0e15-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
گذار بازار پتروشیمی از رکود انتظاری در ماه رمضان - 1396/04/03 19:31:03
p style="text-align: justify;"همزمان با پایان ماه مبارک رمضان خوش‌بینی به تقویت بیشتر بازار پلیمرها در بورس کالای ایران ایجاد شده است. به گزارش «نیپنا» کاهش 13 درصدی عرضه پلیمرها در کنار افت 8/ 8 درصدی معامله این محصولات در بورس کالا را می‌توان مهم‌ترین‌ خبرهای هفته گذشته به شمار آورد هرچند که این رویدادها، تاثیر چندانی در روند معاملاتی ایجاد نکرد و بازار در انتظار رونق در معامله‌ها طی هفته‌های آتی است.در هفته گذشته شاهد معامله 48 هزار و 430 تن از انواع پلیمرها در بورس کالا بودیم که از شرایط مطلوب معاملاتی و حتی رونق داد و ستدها حکایت می‌کند اگرچه در همین مدت نیز حجم تقاضا 4/ 0 درصد افزایش یافت. به نظر می‌رسد بازار پلیمرها شرایطی منطقی را تجربه می‌کند که برای معاملات ماه رمضان وضعیتی امیدوارکننده به شمار رفته و همچنین خوش بینی به تقویت بنیادین بازار پلیمرها را موجب شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آمادگی بورس کالا برای راه‌اندازی بورس ارز - 1396/04/03 19:30:36
p style="text-align: justify;"به‌طور کلی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته به 81 هزار و 700 میلیارد تومان رسید. در کل فعالیت‌های بورس کالا رکورد بی‌سابقه‌ای بوده است.مدیر عامل بورس کالا با اشاره به اینکه ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته به 81 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است، گفت: ارزش بازار مشتقه بالغ بر 39 هزار میلیارد تومان شد که این رقم به نوبه خود رکورد قابل توجهی در تاریخ بورس کالا بوده است.به گزارش«سنا» حامد سلطانی‌نژاد در پاسخ به این سوال که سال گذشته چه اقداماتی در بورس کالا صورت گرفت، اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات بسیاری در حوزه‌های مختلف انجام شد. در حوزه بازار فیزیکی اقداماتی برای اصلاح و بهبود عملکرد بازار انجام شد. می‌توان در این میان به اصلاح بلند‌مدت قرارداد‌های پتروشیمی اشاره کرد که خوشبختانه در این زمینه اصلاحات انجام و موجب شد معاملات با قیمت‌های منصفانه‌ای در بورس کالا صورت گیرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سیگنال‌های متناقض - 1396/04/03 19:23:25
p style="text-align:justify"محمدحسین بابالو : بازار جهانی فولاد در روزهای اخیر شرایط نامتعادلی را سپری می‌کند. کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی میلگرد و ورق نورد گرم چین در کنار رشد بهای بیلت صادراتی، وجود تقاضا در کشوری همچون مصر و رشد قیمت‌های پیشنهادی صادراتی از ترکیه در کنار ثبات قیمت‌ها در بازار داخلی ترکیه، جرقه‌های رشد قیمت سنگ‌آهن و زغال‌سنگ پس از تجربه کف قیمتی ماه‌های اخیر و مخصوصا افزایش بهای قراضه و دورنمای مثبت رشد بهای این ماده اولیه استراتژیک، ثبات قیمت‌های پیشنهادی از کشورهای CIS برای دو هفته پیاپی، پذیرش قیمت‌های پایین تر در شمال اروپا مخصوصا برای ورق نورد گرم، افزایش قیمت‌های پیشنهادی تولیدکنندگان میلگرد جنوب اروپا به امید رشد صادرات و مواردی از این قبیل را باید چهره مبهم و پراکنده بازار جهانی فولاد به شمار آورد که سیگنال‌های متناقضی را در این بازار ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد شرایط بازار فولاد در مناطق مختلف جهان اوضاع متفاوتی را روایت می‌کند که البته شرایط کلی عرضه و تقاضا و قیمت تمام‌شده آنها است که قیمت‌های نهایی در معاملات را رقم می‌زند. تعطیلات عید فطر در کشورهای اسلامی را می‌توان همگام با کاهش تقاضا ارزیابی کرد اما کشورهایی که تعطیلات کمتری دارند (همچون مصر و ترکیه) با ثبات نسبی تولید و تقاضا رو‌به‌رو هستند. درخصوص قیمت تمام شده نیز شاهد رشد بهای زغال‌سنگ، سنگ‌آهن و قراضه هستیم؛ هرچند که بارش باران‌های موسمی در شرق آسیا ناخودآگاه به کاهش تقاضا منجر خواهد شد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaao/86d5aa95-511c-4ed5-b36b-6c206f245f5414-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار فیوچرز در احتیاط و انتظار - 1396/04/03 01:55:55
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: هفته منتهی به دوم تیر با کاهش 17 هزار تایی در حجم معاملات در بازار آتی سکه و ثبت 52 هزار تایی معاملات به پایان رسید تا این بازار پرونده آخرین هفته از فصل بهار خود را با کاهش در رقم معاملات ببندد. این در حالی است که پیش از این و در هفته منتهی به 26 خرداد معاملات در بازار آتی کار خود را با افزایش 43 هزار تایی در حجم معاملات به پایان رسانده بود.بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از روند حجم معاملات در بازه 90 روزه فصل بهار نشان می‌دهد هفته اول بعد از تعطیلات نوروز به‌عنوان بالاترین حجم معاملات با ثبت 71 هزار معامله بوده و هفته منتهی به 8 اردیبهشت یا هفته ابتدایی اردیبهشت با ثبت رقم 20 هزار معامله کم‌حجم‌ترین هفته در این بازار ثبت شده است.هفته منتهی به 27 خرداد بازار وارد تغییر فاز معاملاتی شد؛ به‌طوری‌که در این رابطه باید گفت فعالان بازار از ادامه روندها چه در بازار طلا و چه در بازار دلار طی هفته گذشته دید شفافی داشتند که این روند منجر به افزایش حجم شد؛ به‌طوری‌که باید گفت برخلاف اینکه افزایش حجم در معاملات معمولا در روندهای افزایش قیمت رخ می‌داد، ولی با توجه به اینکه این بار فعالان بازار دید روشنی به کاهش قیمتی در سررسیدهای آتی داشتند، مشاهده کردیم که افزایش حجم در روند کاهشی قیمت رخ داد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
برگزاری مجمع سالانه انجمن تولیدکنندگان فولاد - 1396/04/03 01:55:55
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه انجمن تولیدکنندگان فولاد با حضور حداکثری اعضا در هتل هما برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در این جلسه محمود اسلامیان، سید‌رسول خلیفه سلطانی، محمد علی رفیعیان و محمد احرامیان به‌عنوان اعضای هیات‌رئیسه مجمع عادی سالانه انجمن تولیدکنندگان فولاد انتخاب شدند. در ابتدای جلسه مجمع سالانه انجمن که چهار‌شنبه گذشته برگزار شد، گزارش عملکرد انجمن تولیدکنندگان فولاد از سوی سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد قرائت شد. وی در گزارش خود، مهم‌ترین‌ اقدام انجمن در سال ۹۵ را تشکیل رسته‌های پنج‌گانه اعلام کرد. وي با اشاره به برگزاری بیش از ۶۰جلسه رسته‌های مختلف در طول سال گذشته اظهار کرد: این جلسات در سال جاری نیز با جدیت بیشتر و حول مسائل مدیریت بازار و سایر مسائل مهم واحدهای رسته‌های مختلف ادامه خواهد داشت. خلیفه‌سلطانی اقدام مهم دیگر انجمن در سال گذشته را علاوه بر مکاتبات و پیگیری‌های مفید، جلوگیری از کاهش تعرفه‌ها، جلوگیری از افزایش حامل‌های انرژی برای واحدهای تولیدی و مشارکت در پایش طرح جامع فولاد و تلاش برای تنظیم زنجیره تولید و ارزش فولاد عنوان کرد. در ادامه این جلسه، محمود اسلامیان به‌عنوان رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با مثبت ارزیابی کردن مشارکت بخش خصوصی در صنعت فولاد و لزوم اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی به تسهیل فضای کسب و کار و جلب مشارکت کارآفرینان خوبی که در بخش خصوصی فولاد وجود دارد تاکید کرد. اسلامیان با بیان اینکه حضور در فعالیت‌های صنفی و تشکلی از جمله انجمن تولیدکنندگان فولاد نوعی فرهیختگی قلمداد می‌شود، مشارکت بیشتر اعضا در برنامه‌های انجمن را ضروری دانست.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آغاز تولید آزمایشی نخستین گندله‌سازی شرق کشور - 1396/04/03 01:55:55
p style="text-align: justify;"تولید آزمایشی نخستین گندله‌سازی شرق کشور با حضور مقامات صنعتی،معدنی و استانی کشور در منطقه سنگان خراسان آغاز شد. در این مراسم مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو در جمع مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرآوری سنگ‌آهن سنگان و خبرنگاران گفت: اکنون 10 میلیون تن ظرفیت جدید تولید گندله در سنگان آماده ورود به مدار تولید است. وی یادآور شد: سال 92 طرح‌های کنسانتره و گندله‌سازی با پیشرفت کم یا رکود در اجرا مواجه بودند، اما با مشارکت و همت بخش خصوصی توانستیم طرح‌ها را فعال کنیم که امروزه آماده تولید هستند. وی با بیان اینکه طراحی این کارخانه‌ها توسط ایرانی‌ها انجام شده، گفت: نکته قابل توجه این است که ‏70درصد تجهیزات و ماشین آلات نیز در شرکت‌های داخلی ساخته شده است. کرباسیان درباره اشتغال طرح‌ها اظهار کرد: ‏هم اینک در پروژ‌ه‌های توسعه سنگان 4هزار نفر مشغول به کار هستند و 10 هزار نفر نیز به‌طور غیر مستقیم اشتغال پیدا کرده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پنج‌ضلعی افت سهام در خرداد - 1396/04/03 01:55:20
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران در حالی به پایان خرداد ماه رسید که با ثبت زیان 3درصدی برای سهامداران بدترین ماه از ابتدای سال را به نمایش گذاشت. با ثبت افت 2 هزار و 458 واحدی در خرداد ماه بازدهی بورس از ابتدای سال تا‌کنون به رقم 2 درصد عقب‌نشینی کرد.کمبود نقدینگی، ابهام در ترکیب دولت آینده، افت بهای نفت، بروز تنش‌های سیاسی و تروریستی و در نهایت بالا بودن سود بانکی بر بازار مهم‌ترین‌ دلایل افت شاخص در خردادماه بوده‌اند.با توجه به باقی بودن این عوامل انتظار نمی‌رود بازار بتواند در تیرماه نیز که فصل برگزاری مجامع شرکت‌های بزرگ است بازدهی عمده‌ای را دست و پا کند.برخی کارشناسان با اشاره به برخی نگرانی‌ها از تحولات اقتصادی و بازار جهانی، چشم به مسائل سیاسی دارند. مشخص شدن ترکیب دولت آتی، کاهش تنش‌های سیاسی و در نهایت افزایش همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی عواملی هستند که می‌توانند به بازار سهام کمک کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 3 درصدی آیفکس در فصل اول - 1396/04/03 01:55:20
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: پرونده فرابورس ایران در بهار 96 در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری خرداد در سطح 5/ 903 واحدی قرار گرفت و با ثبت رشد 2/ 3 درصدی معاملات این فصل از سال را به پایان رساند. نگاهی به آمار معاملات فرابورس در بهار 96 نشان از ثبت بیشترین رشد این فصل در فروردین دارد. بر این اساس آیفکس با ثبت بازدهی 7/ 3درصدی در فروردین 96 همراه شد و پس از آن اردیبهشت رشد 1/ 2 درصدی را تجربه کرد. در مقابل اما خرداد شاخص این بازار افت 5/ 2 درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. فرابورس ایران در فصل بهارمیزبان تحولاتی همچون عرضه‌های بلوکی در بازار بدهی و متعادل شدن نرخ سود‌ها در این بازار، ورود شرکت‌های جدید به بازار دوم فرابورس، برگزاری نشست سالانه فدراسیون بورس‌های اروپایی-آسیایی و تامین مالی فرهنگ و هنر بود. در مجموع فرابورس با ثبت بازدهی 7/ 3 درصدی در کارنامه بهار و ایستادن در سطح 5/ 903 واحدی به کار خود پایان داد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توزیع سود سهام عدالت تا پایان شهریور - 1396/04/03 01:55:20
pروابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه مشمولان سهام عدالت برای ورود شماره شبای بانکی خود کماکان فرصت دارند، اعلام کرد: توزیع سود سهام عدالت تا پایان شهریور میان مشمولان صورت خواهد گرفت. پیرو خبرهای کذب منتشر‌شده تحت عناوینی چون «پایان اعلام مهلت قانونی ثبت شماره شبا توسط دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود و نیز عدم توزیع سود سهام عدالت تا پایان شهریور میان مشمولین»، سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: مشمولان سهام عدالت هنوز برای ثبت شماره شبای بانکی خود فرصت دارند، بر این اساس به منظور دریافت سود سهام عدالت خود، شماره شبای بانکی خود را در سامانه مربوط وارد کنند.همچنین بر‌اساس برنامه‌ریز‌ی صورت‌گرفته قرار است بخشی از سود سهام عدالت مشمولان تا پایان شهریور امسال میان دهک‌های مختلف سهام عدالت توزیع شود. از این جهت نیز مطلب منتشر‌شده توسط برخی رسانه‌ها مبنی بر عدم واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان در نیمه نخست امسال بدون اساس بوده است و رد می‌شود.از ابتدای راه‌اندازی سامانه سهام عدالت تا‌کنون در مدت سه ماه، بیش از ۳۵ میلیون نفر از مجموع ۴۷ میلیون سهامدار در قید حیات دست‌کم یک بار به این سامانه سهام مراجعه و از صورت‌حساب خود مطلع شده‌اند. این تعداد مراجعه، 75 درصد از مجموع واجدان شرایط و مشمولان سهام عدالت را شامل می‌شود که به سامانه مراجعه و خدمات دریافت کرده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین رشد بهاری فرابورس - 1396/03/31 20:23:01
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران معاملات آخرین روز بهاری خود را با رشد 5/ 3 واحدی به پایان رساند. در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین تاثیر مثبت را در آیفکس داشتند، در مقابل اما معاملات منفی در نماد معاملاتی پتروشیمی مارون مانع از رشد بیشتر شاخص این بازار شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با افزایش 4/ 0 درصدی نسبت به روز سه‌شنبه در سطح 5/ 903 واحدی قرار گرفت. دیروز بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر فرابورس را نماد معاملاتی شرکت مس سرچشمه به دوش کشید. «سرچشمه» که روز یکشنبه با رشد 46 درصدی وارد بازار عادی فرابورس شد در روزهای اخیر به رشد قیمتی خود ادامه داد. این نماد دیروز نیز با معامله 5/ 6 میلیون سهمی با رشد حدود 5 درصدی همراه شد و صف خرید 8/ 1 میلیون سهمی را تجربه کرد. تغییر مالکیت در این سهم نیز روز گذشته به نفع معامله‌گران حقیقی رقم خورد. دیروز پتروشيمي زاگرس نیز یکی دیگر از نمادهای تاثیرگذار بر آیفکس بود. به نظر می‌رسد افزایش 2 دلاری نرخ متانول سی‌اف‌آر چین (342 دلار در هر تن) طی هفته جاری از مهم‌ترین دلایل تاثیرگذار بر سهام این شرکت است. «زاگرس» در بودجه 96 خود نرخ فروش متانول صادراتی را 290 دلار در هر تن پیش‌بینی کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
انجمن جهانی فولاد: رشد تولید ایران بیش از میانگین جهانی است - 1396/03/31 20:06:21
p style="text-align: justify;"انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد خام ایران در ماه مه 2017 (11 اردیبهشت تا 10 خرداد ماه) نسبت به ماه قبل از آن (آوریل) 8/ 8 درصد داشته که از میانگین رشد 5 درصدی تولید دنیا، پیشی گرفته است. به گزارش روز چهارشنبه «ایرنا» برپایه آمار انجمن جهانی فولاد درباره عملکرد کشورهای جهان در دوره پنج ماهه 2017 (11 دی 95 تا 10 خرداد 96) در زمینه تولید فولاد خام ، میزان تولید شمش فولاد خام ایران در ماه مه یک میلیون و 620 هزار تن بوده است. برپایه این بررسی، عملکرد تولید فولاد خام ایران نسبت به رشد تولید تجمعی 2017 که رشد 1/ 13 درصدی است، اندکی کاهش نشان می‌دهد، اما رشد تولید فولاد خام ایران یکی از سریع‌ترین‌ها در سطح دنیا ارزیابی می‌شود. جمهوری اسلامی در افق 1404 دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام را در برنامه دارد که در پایان سال گذشته ظرفیت این بخش به بیش از 27 میلیون تن رسید و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی لازم در دوره 1404 - 1396 به این مهم برسد. برابر آمار انجمن جهانی فولاد، رشد تولید در ماه مه 2 درصد بود، درعین حال رشد میانگین تولید جهانی در دوره پنج ماهه 2017 بالغ بر 5 درصد ثبت شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
روش‌های نوین تولید فولاد در جهان - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها- زهرامسافر: کاهش میزان سرمایه‌گذاری اولیه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش پرد به‌شمار می‌رود؛ و سرمایه مصرف شده نیز در داخل کشور استفاده و موجب رونق هر چه بیشتر صنایع داخلی می‌شود. حسن کرباسچی مدیر عامل شرکت ام ام‌ای (MME) در ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه تکنولوژی پرد (PERED) تا‌کنون در 4 پروژه استانی احیای آهن اسفنجی در دست اجراست، افزود: شادگان، میانه، نی‌ریز و بافق، طرح‌هایی هستند که در آنها از تکنولوژی جدید پرد (PERED) برای تولید آهن اسفنجی استفاده می‌شود. شرکت «ام‌ام‌ای»‌ جزو شرکت‌های تحت هلدینگ گروه آسکوتک بوده که در سال ۱۹۹۶در دوسلدورف آلمان ثبت شده است و در زمینه ارائه خدمات مهندسی و فنی برای صنایع معدنی و فلزی در سراسر جهان فعالیت می‌کند. به‌طور مشخص حوزه‌های فعالیت این شرکت شامل صنایع، معادن آهن، کارخانه‌های گندله‌سازی و واحدهای نورد می‌شوند. وی تصریح کرد: در ماه گذشته، مشعل‌های ریفورمر فولاد شادگان روشن شد و در پروسه راه‌اندازی گرم قرار گرفت. امید می‌رود که اگر مشکلی به‌وجود نیاید، شاهد تولید آهن اسفنجی در طرح شادگان باشیم. به گفته کرباسچی، پروژه‌های میانه و نی‌ریز هم به‌ ترتیب هر کدام بعد از اتمام پروژه اول، در مسیر تولید قرار خواهند گرفت، البته پروژه بافت از سایر طرح‌ها عقب‌تر است؛ اما انتظار می‌رود در سال جاری، همه طرح‌های یاد شده به بهره‌برداری برسند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/d77207c9-41f1-4b3b-b052-75401adecd4014-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
جهش آرام قیمتی در بازار محصولات پتروشیمی - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: محصولات پتروشیمی دیروز در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که طبق پیش‌بینی‌های «دنیای‌اقتصاد» یکشنبه جاری قیمت پایه محصولات پلیمری به گونه‌ای اعلام شد که همه محصولات متفق‌القول پا در مسیری ثابت گذاشته و روندی آرام را تجربه کردند. البته این در حالی است که جرقه‌های رشد قیمتی درخصوص برخی از محصولات دیده می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده علت وقوع چنین اتفاقی، رسیدن همه محصولات به کف قیمتی است. به‌گونه‌ای که با توجه به روند نزولی قیمت نفت و با توجه به وابستگی قیمت محصولات پتروشیمی به این کالای استراتژیک، امکان افت قیمت بیش از این برای این محصولات وجود ندارد.شاهد این ادعا بررسی روند بهای طلای سیاه است که طی دو هفته گذشته شاخص برنت با کاهشی در حدود 5 درصد با قیمت حدودی 46 دلار و شاخص نفت خام آمریکا با کاهشی 5/ 1 درصدی به قیمتی در حدود 43 دلار رسید. در این میان بررسی قیمتی نفتا به‌عنوان ماده اولیه محصولات پتروشیمی با کاهشی 18 درصدی با قیمت 399 دلار و 98 سنت در بازارهای جهانی معامله شد. در این میان با بررسی روند قیمتی دلار (به‌عنوان دومین اهرم تعیین‌کننده قیمت پایه محصولات پتروشیمی)، شاهدیم که این آیتم هم سیگنالی را به بازارهای جهانی نداده و این اهرم هم روی خط ثابتی نسبت به هفته گذشته حرکت کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هند به دنبال ساخت بزرگ‌ترین‌ مجموعه پترو پالایشی یکپارچه جهان - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"نیپنا: بزرگ‌ترین‌ مجتمع پتروپالایشی جهان با سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلار و ظرفیت تولید60 میلیون تن در هند ساخته می‌شود. دشواری‌های معامله در بازارهای جهانی موجب شده تا نیاز باشد این واحد به بالاترین نرخ بهره وری و خودکفایی در تامین برق دست یابد و همچنین موجب خواهد شد تا قیمت تمام شده در این واحدها به شدت کاهش یابد تا رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی را افزایش دهد. این تصمیم نشان‌دهنده تغییر در واقعیت‌های جهانی در بازار محصولات پالایشی و پتروشیمی است. به گزارش پایگاه تخصصی پلاست مارت، سه شرکت دولتی نفت هند یعنی ایندین اویل بهارات پترولیوم و شرکت نفت هندوستان توافق کردند تا در قالب طرحی مشترک (JV)، بزرگ‌ترین‌ مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی یکپارچه جهان را احداث کنند.این طرح موسوم به پروژه وست کوست (West Coast Refinery)، قرار است در ناحیه Ratnagiri ایالت مهاراشترا به بهره‌برداری برسد. برآورد می‌شود تکمیل طرح یادشده پس از تعیین محل و دریافت مجوزهای مورد نیاز پنج تا 6 سال به طول بینجامد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سربارهای هزینه‌ای در بخش سنگ‌آهن - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: یکی از عوامل موثر در مزیت سرمایه‌گذاری در زنجیره سنگ‌آهن در هزینه‌های حمل‌و‌نقل خلاصه می‌شود، در این باره سه هزینه مشخص هزینه حمل زمینی تا بنادر، هزینه‌های بندری و هزینه‌های حمل دریایی از مواردی هستند که درخصوص این زنجیره قابل استناد هستند؛ هزینه‌هایی که پیرو هزینه‌های ناشی از عملیات استخراج و کانه‌آرایی و فرآوری سنگ‌آهن اتفاق می‌افتند. در واقع موضوع حمل‌و‌نقل محصولات سنگ‌آهن از مواردی است که رقابت‌پذیری این محصول را در سطح داخلی و جهانی با چالش‌های مهم مواجه می‌کند.از سویی شاخص مزیت‌های سنگ‌آهن نیز به رقابت‌پذیری این محصول کمک خواهد کرد، به‌طوری‌که عواملی همچون متوسط عیار سنگ‌آهن، هزینه‌های عمومی باطله‌برداری و شاخص مهم بهره‌وری در معادن خصوصی کشور از شاخص‌های تاثیر‌گذار در ارتباط با رقابت‌پذیری در معادن کشور است. سجاد غرقی عضو هیات‌مدیره انجمن سنگ‌آهن در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص وضعیت بازار جهانی سنگ‌آهن می‌گوید: در حال حاضر قیمت‌های جهانی در بازار سنگ‌آهن به واسطه عدم تعادل عرضه و تقاضا که در چین رخ داده، شرایط مساعدی ندارد. از سال 2014 روند نزولی قیمت‌ها در بازار جهانی شروع شد و در 2016 به کف قیمتی (نزدیک به 50 دلار) هم رسید، اما در مدت کوتاهی این روند بازگشت؛ به‌طوری‌که در ژانویه سال 2017 تا ماه مارس با رشد قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن مواجه شدیم که رشد خوبی را هم داشت. اما بعد از این سه ماه مجددا سقوط قیمت شروع شد که امروز هم به قیمت 55 دلار در پری فاین استرالیا رسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/f91d9a10-e528-4571-aaa3-845aeb47ca3c15-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد ۴۳ درصدی تولید کنسانتره سنگ‌آهن معادن بزرگ - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن شرکت‌های بزرگ معدنی طی ۲ ماه نخست سال ۹۶، ۴۳ درصد رشد یافت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از شاتا؛ تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، 6 میلیون و 53 هزار و 900 تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 4 میلیون و 225 هزار و 579 تن بود. از این میزان، شرکت‌های «گل‌گهر» 2 میلیون و 140 هزار و 711 تن، «چادرملو» یک میلیون و 650 هزار و 808 تن، «سنگ‌آهن مرکزی» 718 هزار و 802 تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» 538 هزار و 633 تن، «گهر زمین» 671 هزار و 367 تن و «اپال پارسیان سنگان» 333 هزار و 579 تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. بنا به این گزارش، 6 شرکت بزرگ معدنی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، یک میلیون و 15 هزار و 980 تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و 84 هزار و 786 تن)، 6 درصد کاهش نشان می‌دهد. از این میزان، شرکت سنگ آهن مرکزی «332 هزار و 880 تن»، جلال‌آباد «225 هزار و 360 تن»، فلات مرکزی «170 هزار و 777 تن»، سنگان «153 هزار و 624 تن»، چادرملو 73 هزار و 50 تن و میشدوان «60 هزار و 289 تن» تولید کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آماده‌سازی بزرگ‌ترین‌ معدن زغال‌سنگ کشور برای احداث نیروگاه طبس - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی گفت: عملیات آماده‌سازی بزرگ‌ترین‌ معدن زغال سنگ کشور برای احداث نیروگاه طبس در حال انجام است. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علیرضا نصرالهی ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر رئوس محدوده معدن طبق پروانه بهره‌برداری زمین نقشه‌برداری و تابلوهای مربوط به مشخصات بهره‌بردار و مانند آن نصب شده است. وی افزود: نقشه توپوگرافی معدن در حال تهیه و راه دسترسی استاندارد به معدن از طریق جاده آسفالته طبس- یزد در حال احداث است. مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت اظهار کرد: عملیات نقشه برداری و نظارت مقیم این پروژه از سوی شرکت قدس نیرو صورت می‌گیرد و عملیات راهسازی و نقشه‌برداری برعهده شرکت عمران آذرستان است. وی همچنین از اخذ مجوز ماده 62 قانون محاسبات کشور برای احداث نیروگاه زغال‌سنگ سوز طبس خبر داد و افزود: مستندات گشایش LC از سازمان برنامه و بودجه به بانک مرکزی ارسال شده است. نصرالهی تصریح کرد: معدن زغال‌سنگ مزینو بالغ بر 249 میلیون تن ذخیره قابل استخراج و زمین شناسی دارد که از این میزان 2 میلیون تن در سال برای تامین سوخت نیروگاه 650 مگاواتی طبس استخراج خواهد شد. به گفته مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت، با راه‌اندازی معدن و نیروگاه زغال‌سنگ سوز طبس زمینه اشتغال پنج‌هزار نفر فراهم خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رکودهای متفاوت در بورس تهران - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: یکی از تفاوت‌های مهم بورس تهران با بورس‌های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتیب، در شرایط افت قیمت‌ها در بورس تهران، مشارکت معامله‌گران نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر یکی از مواردی که همواره در بورس تهران مشاهده می‌شود، افت محسوس حجم معاملات در دوره‌هایی است که بازار سهام وارد روندی نزولی شده است.این همبستگی بین حجم معاملات و نوسان قیمت‌ها در دوره رونق نیز مشاهده می‌شود.به‌طوری که همگام با رشد قیمت سهام، حجم معاملات نیز افزایش می‌یابد.این در حالی است که این روند در بورس‌های بین‌المللی سهام، روند کاملا معکوسی دارد؛ به‌طوری که در این بورس‌ها در زمان ریزش قیمت‌ها، حجم معاملات افزایش می‌یابد. کارشناسان دلایل این تفاوت را متنوع نبودن ابزارهای معاملاتی در بازار سهام کشور، عدم تناسب اندازه بورس نسبت به اقتصاد، تاثیرپذیری از ریسک سیستماتیک و ضعف بازارگردانی می‌دانند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از بورس‌های بین‌المللی شاهد این مدعا است.( این بررسی‌ها در نمودارهای همراه قابل مشاهده است.)
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیشنهاد برگزاری مجامع شرکت‌ها به‌صورت مجازی - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"معاون نظارت بر ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در گفت‌وگو با سایت متعلق به سازمان بورس ایران (سنا) جزئیات مدل پیشنهادی مجمع مجازی برای شرکت‌های بورسی ایران را تشریح کرد. سیدروح‌الله حسینی‌مقدم ضمن بررسی پیشینه مجمع مجازی گفت: استفاده از ابزارهای جدید ارتباطات، نزدیک به دو دهه است که در برگزاری هر چه بهتر مجامع استفاده می‌شود. با وجود این، برگزاری مجمع سالانه شرکت‌ها به‌صورت کاملا مجازی بسیار جدید بوده است و قدمت آن به بیش از یک دهه نمی‌رسد. وی افزود: پس از بروز بحران مالی در سال 2008 و با توجه روزافزون به موضوع اصول راهبری شرکتی در بازارهای مالی و توجه به نقش سهامداران در این امر، به تدریج موضوع مجامع مجازی پررنگ‌تر شد؛ زیرا یکی از مهم‌ترین راهکارها برای اجرای نقش نظارتی سهامداران در شرکت‌ها است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توقف شکننده روند نزولی بورس - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد توقف روند افت شاخص کل و رشد اندک 8واحدی این نماگر بود. در بازار دیروز معاملات مثبت در نماد شرکت‌های پتروشیمی مبین (این نماد دیروز بازگشایی شد)، گل‌گهر و همراه اول موجب شد شاخص کل بر روند افت روزهای اخیر خود، هر چند شکننده غلبه کند. در پایان معاملات روز سه‌شنبه نماگر بازار سهام کشور با رشد 01/ 0 درصدی به رقم 78 هزار و 867 واحد رسید. همچنان ابهامات در مورد ترکیب کابینه دولت به ویژه در حوزه اقتصادی و همچنین کمبود نقدینگی در بازار مهم‌ترین‌ دلایل در جو رکودی بازار به شمار می‌روند.در مهم‌ترین‌ تحولات بازار دیروز پذیره‌نویسی شرکت گروه توسعه هنر ایران به پایان رسید و این شرکت در انتظار بازگشایی نماد در فرابورس ایران قرار گرفت. این پذیره‌نویسی در سومین روز از مهلت 15 روزه اتمام یافت. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/ae156cf4-46ab-4b7b-a518-791cc639894810-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین جزئیات دریافت سود سهام عدالت - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: سازمان خصوصی‌سازی با اعلام اینکه واریز سود سهام عدالت به مشمولان در نیمه نخست امسال امکان‌پذیر نیست، از مشمولان این طرح خواست تا هرچه سریع‌تر شماره شبا حساب بانکی خود را در سامانه مربوط به آن ثبت کنند. بر این اساس مشمولان سهام عدالت باید در ارائه شماره حساب شبای بانکی خود برای دریافت سود این سهام مواردی را رعایت کنند. در این راستا برای داشتن شماره حساب شبا نیاز به باز کردن حساب جدید تحت هیچ عنوانی از سوی مشمولان نیست و تمامی حساب‌های بانکی شماره شبا دارند. شماره حساب شبا مورد‌نظر برای دریافت سود سهام عدالت نباید به حساب مسدود شده تعلق داشته باشد. علاوه بر این شماره حساب شبا بانکی مشمولان سهام عدالت که متعلق به حساب‌های 2 امضا و هرگونه حساب مشترک است نیز برای دریافت سود سهام عدالت پذیرفته نمی‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازی تردیدآمیز چین در بازار زغال‌سنگ - 1396/03/30 00:27:10
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: بهای زغال‌سنگ در بازارهای جهانی که از نوامبر 2016 تاکنون حدود 35 دلار افت کرده است به نظر می‌رسد در حال ترمیم این روند کاهشی است به‌طوری‌که در مقایسه سالانه قیمت‌های این محصول شاهد رشد 45 درصدی قیمت و در مقیاس ماهانه شاهد رشد 8 درصدی قیمت‌ها هستیم. به عبارتی بازار در فاصله 4 ماه گذشته توانسته بخشی از افت شدید قیمت زغال‌سنگ را در فاصله نوامبر تا ژانویه (مطابق نمودار همراه) هضم و تعدیل کند. طبق نمودار در فاصله ژانویه تا 16 ژوئن قیمت هر تن زغال‌سنگ تقریبا در رقم 80 دلار ثابت مانده است که در مجموع باید به ثبات بازار در این شرایط اذعان کرد. بر‌اساس آمارهای مرکز ملی آمار چین نیز در ماه گذشته میزان تولید زغال‌سنگ در این کشور افزایش یافته است اما در سمت دیگر میزان تقاضا هنوز پایین است و این مساله باعث می‌شود قیمت‌ها پتانسیل لازم را برای کاهش در ماه‌های آینده داشته باشند. بررسی‌های مرکز آمار چین نشان می‌دهد میزان تولید زغال‌سنگ در این کشور در ماه گذشته 1/ 12 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد کرده و به 300 میلیون تن رسیده است که حتی در مقایسه با تولید ماه قبل از آن نیز رشد 2/ 2 درصدی را نشان می‌دهد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه