افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی - 1395/12/27 21:08:33
p style="text-align: justify;"سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی گفت: تاکنون افتتاح حساب برای سرمایه‌گذاران خارجی، نقل و انتقال منابع پولی انجام شده و بحث حساب متولیان کاستودین نیز دنبال می‌شود. شاپور محمدی همچنین افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی را از جمله اقداماتی دانست که در آستانه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه انجام شده است.; وی در پاسخ به این سوال که چه دستاوردهایی را می‌توان در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از حوزه بین‌الملل انتظار داشت، اظهار کرد: قطعا سرمایه گذاران بین‌المللی می‌توانند با شرکت در این نمایشگاه و همایش، اطلاعات خوبی را به دست بیاورند و امیدواریم با شرکت سرمایه‌گذاران خارجی در این نمایشگاه، این موضوع رخ دهد. دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2017) در تاریخ 26 تا 29 فروردین سال آینده برگزار خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 6/ 0 درصدی بازار سهام در هفته پایانی - 1395/12/27 21:08:06
p style="text-align: justify;"گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرین روز سال 95 را در حالی به پایان می‌برد که سالی سخت را پشت سرگذاشته است. در بازار سهام معامله‌گران در سال 95 همانند دو سال پیش از آن با مشکلات سنتی بازار مواجه بودند کمبود نقدینگی، مشکلات بنیادی شرکت‌ها و رقابت نابرابر بازار سرمایه با بازارهای‌های دیگر موجب شد تا در نهایت بازار کارنامه‌ای بهتر از 4 درصد زیان برای معامله‌گران به جای نگذارد. تغییر رئیس سازمان در میانه سال نیز نتوانست سرنوشت بازار در سال 95 را تغییر دهد و بازار در شرایطی پیچیده ناشی از وضعیت نامناسب گروه بانکی، بلاتکلیفی در عرضه‌های اولیه و بازار بدهی و انتشار دستورالعمل‌های نه‌چندان اجرایی به پایان سال رسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/f4b0fe55-f4cb-4b6f-b2af-66902d8c4dba10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
عبور بورس از سودهای ظاهری - 1395/12/27 20:18:44
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: امروز آخرین روز معاملات بورس تهران در سال 95 در حالی به پایان می‌رسد که بازار سهام در این سال اتفاقات مثبت و منفی زیادی را پشت سر گذاشت. هر چند تحت تاثیر عملی شدن برجام در دی ماه سال 94، بسیاری در انتظار یک چهره متفاوت از بورس اوراق بهادار تهران در سال 95 بودند اما در نهایت این بازار نتوانست مطابق با انتظارات ظاهر شود. نماگر این بازار که در ابتدای سال 95 در سطح 80 هزار و 219 واحدی قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته (25 اسفند ماه) در ارتفاع 76 هزار و 738 واحدی به کار خود پایان داد و با ثبت زیان 3/ 4 درصدی در انتهای جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور قرار گرفت. با این حال، بررسی‌ها از سال 90 نشان می‌دهد بر خلاف سال‌های پیش از آغاز به کار دولت یازدهم که رقم‌های بالای سودآوری در بورس در تورم بالا ناپدید می‌شد، طی چهار سال اخیر متوسط بازدهی بازار سهام از نرخ عمومی تورم 5 درصد بالاتر بوده است. بورس تهران در سال جاری تحت تاثیر عوامل مختلف اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی در بیشتر روزها در یک روند رکودی به سر می‌برد و هرچند در مقاطعی رونق‌هایی را نیز کسب کرد اما در نهایت محکوم به تحمل افت عمومی قیمت‌ها شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پروژه فائو برای هوشمندتر کردن کشاورزی - 1395/12/27 20:05:15
p style="text-align: justify;"برنامه کاهش تغییرات آب و هوایی در کشاورزی فائو (MICCA) که در سال ۲۰۱۰ به راه افتاد در راستای هوشمندتر‌کردن کشاورزی در برابر تغییرات آب و هوایی کار می‌کند. به گزارش «ایانا» از وب‌سایت فائو، این برنامه بر پایه اینکه چه چیزی برای عملی‌کردن کشاورزی هوشمند منطبق با آب و هوا (CSA) لازم است دانش‌سازی می‌کند. رویکرد این پروژه توسعه تعدادی از عملیات کشاورزی هوشمند منطبق با آب و هوا برای مزرعه‌داران خرد است. این عملیات بر اساس ارزیابی‌های مشارکتی و فرآیندهای مشورتی در سطوح مختلف در دو پروژه آزمایشی در کنیا و تانزانیا انتخاب شده‌اند. افزایش تعداد این عملیات به ارزیابی مزایای یکسری از عملیات کشاورزی در زمینه‌های انطباق، کاهش تغییرات آب و هوایی و امنیت غذایی بستگی دارد. بر اساس محل هر پروژه آزمایشی و شرایط اجتماعی-اقتصادی و کشاورزی-بومی آن محل ویژگی‌های مخصوص هر عملیات CSA شناسایی می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
انعکاس «معمای طلا» در بازار آتی سکه - 1395/12/27 20:01:54
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: معاملات در بازار آتی سکه طی هفته گذشته در پی اصلاح نزولی برآمد و همگام با تصحیح قیمتی در بازار طلای جهانی، بازار آتی سکه هم از این روند تاثیر پذیرفت؛ طی هفته گذشته حجم معاملات در این بازار به رقم 72هزار و 357 معامله رسید.در این رابطه با توجه به اینکه بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به میزان 25/ 0 واحد درصد افزایش داد، یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشت این است که کاهش‌های اخیر قیمت طلا حربه‌ای شد برای تله نزولی در بازار تا پس از اعلام افزایش نرخ بهره، طلا بر عکس قوانین اقتصادی به مدار صعودی بازگردد و این در حالی است که انتظار می‌رفت قیمت‌ها کاهشی می‌شد. همان‌طور که در گزارش آتی سکه قبلی و در این صفحه گفته شده بود، معاملات آتی به فکر اصلاح نزول‌ها به واسطه کاهش ارزش طلا بوده و همچنان که طلا کاهش‌های اخیر خودش را اصلاح کرد، نمادهای آتی آبان و دی هم به فکر اصلاح کاهش‌های اخیر هستند که به نظر می‌رسد تا پایان تعطیلات نوروز شاهد افزایش هیجانی قیمت نمادهای آتی آبان و دی ماه نباشیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بهبود نسبی معاملات بازار پتروشیمی‌ها در روزهای پایانی سال - 1395/12/27 19:52:02
p style="text-align: justify;"بهبود حجم معاملات در بازار محصولات پلیمری و شیمیایی را می‌توان مهم‌ترین خبر هفته‌های اخیر در بازار پتروشیمی به شمار آورد که البته در روزهای پایانی سال محقق شده است.به گزارش «نیپنا» بازار محصولات پتروشیمی در هفته‌های اخیر فراز و فرود‌های مختلفی را تجربه کرد و در این میان عقب‌نشینی قیمت‌های جهانی را می‌توان یک نکته مثبت برای بازار داخلی به شمار آورد زیرا با کاهش قیمت‌های جهانی می‌توان فضایی را ترسیم کرد که شرایط برای خرید در بازار آزاد بهبود یابد، این در حالی است که افت محسوس قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شرایط این صنعت را در روزهای ابتدایی سال آینده با تردیدهایی رو‌به‌رو ساخته است. افزایش حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در اولین هفته اسفند در بورس کالا موجب شد این حجم به 39 هزار و 720 تن برسد که بالاترین حد در سال جاری محسوب شود را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین واقعیت‌ها در این بازار برشمرد هرچند که با افزایش 275 درصدی حجم تقاضای محصولات شیمیایی متعاقب رشد حجم عرضه‌ها و ثبت تقاضای 36 هزار و 588 تن رو‌به‌رو بودیم. بر پایه این گزارش، جهش 194 درصدی رشد معامله ترکیبات شیمیایی و ثبت رکورد 28 هزار و 670 تن که بیشترین حد در سال جاری است را باید چهره غالب این بازار به شمار آورد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ظهور بورس انرژی در قامت بازار«قیمت‌ساز» - 1395/12/27 19:51:42
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو : طی آذر ماه سال 92 شاهد عرضه تنها هزار تن فرآورده‌های نفتی در هفته در بورس انرژی بودیم ولی در ماه‌های اخیر، این حجم به بیش از 22 هزار تن بالغ شده که از رشدی 22 برابری برخوردار است. همین رخداد را باید مهم‌ترین کارنامه 3 ساله بورس انرژی به شمار آورد که هم اکنون مسیر رونق روزافزون خود را با قدرت بالایی می‌پیماید. ادامه این روند به انضمام افزایش حجم معاملات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و انرژی الکتریکی می‌تواند بورس انرژی ایران را به یکی از مکان – بازارهای تعیین‌کننده قیمت فرآورده‌های نفتی در منطقه بدل سازد. رخدادی که در دستور کار بورس انرژی در سال آینده قرار داشته همچنین بررسی‌ها برای اجرایی شدن قراردادهای آتی نفت خام نیز می‌تواند به این خوش بینی دامن بزند. حضور بیش از 140 شرکت خارجی از 19 کشور، ورود 44 عرضه‌کننده و 60 کالا آمارهایی است که پتانسیل‌های بورس انرژی را تبیین کرده همچنین زمینه‌های رونق فعالیت‌های آن را برجسته می‌سازد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/dc74897c-9b89-4bc4-a595-8a7c5325629214-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نگرانی‌های جدی از محدودیت‌های فولادی یوروفر - 1395/12/26 03:15:34
pانجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا پنج کشور برزیل، ایران، روسیه، صربستان و اوکراین را به دامپینگ فولاد صادراتی به این منطقه متهم کرده است؛ پرونده مربوط به این شکایات، اولین بار در تاریخ مردادماه سال جاری در کمیسیون اروپا مطرح شد و پس از آن در اواخر دی ماه به‌صورت رسمی ثبت شد؛ اما جزئیات این شکایت و علت آن چیست و چه تبعات احتمالی می‌تواند به دنبال داشته باشد؟ بهادر احرامیان، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در این رابطه در گفت‌وگو با سایت اتاق تهران اعلام کرد: موضوع شکایت از ایران به دلیل دامپینگ فولاد را باید جدی گرفت؛ زیرا یکسری قوانین مقررات و عرف‌ها هست که در تجارت بین‌الملل رویه است و باید اجرایی شود و در صورتی که جدی گرفته نشوند برای کشورهایی که آنها را به دامپینگ متهم می‌کنند، می‌تواند اثرات جدی به دنبال داشته باشد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/79feb86e-a1fd-4cc0-bde7-6bb67f5d450013-03.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پایان سال دشوار سهامداران - 1395/12/26 03:13:48
pگروه بورس- شروین شهریاری: بازار سهام در آخرین هفته معاملاتی در سال 95 شرایطی بهتر داشت و با نوسان محدود شاخص در کانال 76 هزار واحدی و رشد 6/ 0 درصدی به کار خود پایان داد. وضعیت بازار بورس به ویژه در دو روز اخیر، همزمان با عبور از زمان تسویه نقدی معاملات قبل از سال نو بهبود یافت و فضایی بهتر را در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بر بازار حکمفرما کرد. این عملکرد هفتگی البته مانع از ثبت کارنامه ضعیف بورس در سال 95 با افت بیش از 4 درصدی شاخص نشد. این نتیجه در حالی رقم خورد که به لحاظ متغیرهای کلان اقتصادی نظیر رشد و تورم، اقتصاد ایران شرایط نسبتا مطلوبی را تجربه کرده است. از آنجا که بازارهای سهام ماهیتا آینده‌نگر هستند این بی‌تفاوتی نسبت به رشد بیش از 7 درصدی اقتصاد کشور و تثبیت تورم تک رقمی را باید در عدم اطمینان نسبت به تداوم این وضعیت در سال آینده جست‌وجو کرد؛ ضمن آنکه بالا بودن نرخ سود بانکی کماکان به‌عنوان مهم‌ترین‌ عامل مهار‌کننده انتظارات، شرایط دشواری را بر کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری از جمله بورس تهران حاکم کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چشم‌انداز صنعت فولاد ایران در سال 96 - 1395/12/25 00:32:44
pمیلاد کیوان سرایی pتامین‌کننده مواد اولیه و کارشناس بازار فولاد p style="text-align: justify;"در حالی صنعت فولاد کشور، آخرین روزهای سال جاری را پشت سر می‌گذارد که عدم دریافت تقاضاهای موثر از جانب منابع تقاضایی هدف صنعت فولاد کشور، برای محصولات و فرآورده‌های فولادی منجر به کاهش سرعت خروج محصولات و فرآورده‌های فولادی از انبار شرکت‌های فولادی شده و از سوی دیگر با در دستور کار قرار گرفتن کاهش حجم تولید محصولات فولادی، تولید‌کنندگان بار دیگر با مشکل بنیادین و همیشگی شرکت‌های فولادی یعنی سرمایه در گردش تولید مواجه هستند.به همین دلیل شرکت‌های فولادی در سال جاری شاهد استمرار و افزایش حجم برخی دیگر از مشکلات بنیادین خود نظیر بدهی‌ها به نهادهایی نظیر سازمان تامین اجتماعی و سازمان مالیاتی کشور و سیستم بانکی کشور هستند؛ اگر چه مشکلات شرکت‌های فولادی با سیستم بانکی کشور عمیق‌تر از سایر مشکلات این شرکت‌ها است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پتانسیل‌صندوق‌های کالایی در ایران - 1395/12/25 00:32:44
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: تشکیل صندوق کالایی استراتژیک که به امنیت عرضه محصولات مختلف منجر خواهد شد را می‌توان یکی از ابزارهای مهم در مسیر بهبود فضای کسب و کار دانست. حمایت از تولیدکنندگان مواد اولیه و محصولات کشاورزی در روزهای رکود بازار و بالابودن حجم عرضه‌ها و سپس حمایت از صنایع پایین دستی و مصرف‌کننده این قبیل کالاها را می‌توان مهم‌ترین‌ مزیت ایجاد این قبیل صندوق‌ها برشمرد. حمایت از تشکیل صندوق‌های سپرده کالایی مطلبی بود که در گفت‌وگو با مدیرعامل بورس کالای ایران به آن پرداخته شده و مورد تایید وی قرار گرفت هرچند دکتر حامد سلطانی‌نژاد امکان انتفاعی بودن این صندوق‌ها را هم مطرح می‌کند. یکی دیگر از مهم‌ترین‌ مزیت‌های تشکیل این صندوق‌های کالایی را می‌توان انتشار و گسترش ابزارهای نوین مالی دانست که بر پایه دارایی واقعی شکل گرفته و موقعیتی جدید را پیش روی معاملات و فعالان مختلف بازار و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/52c5ae48-f10a-44b6-a66e-c94344593e5b15-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چرخش بورس در آستانه سال جدید - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- سلیمان کرمی: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با رشد 307 واحدی بیشترین رشد خود را در اسفندماه به ثبت رساند. با پایان فشار فروش فصلی اسفند در معاملات دوشنبه افزایش تقاضای سهام، رشد 4/ 0 درصدی شاخص را به دنبال داشت. در این میان نمادهایی از گروه‌های مختلف مانند پالایشی‌ها، کانه‌های فلزی، تامین آب و برق به حمایت از شاخص کل برآمدند. پیش از این «دنیای اقتصاد» به احتمال چرخش مسیر شاخص با رسیدن به روزهای پایانی اسفند اشاره کرده بود. با پایان مهلت نقد کردن سهام در معاملات روز دوشنبه به نظر می‌رسد بازار جان تازه‌ای گرفته است (تسویه معاملات از قانون T+ 3 پیروی می‌کند که مهلت واریز وجه به حساب فروشنده سهام سه روز معاملاتی پس از انجام معامله است). در این میان نزول هفته‌های اخیر بورس نیز در جذاب شدن سرمایه‌گذاری اثرگذار بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/59f87188-06f7-4378-bea3-b750e609974809-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین جزئیات آزادسازی سهام عدالت - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: رونمایی از ساماندهی طرح سهام عدالت و موضوع پرداخت سود این سهام پرماجرا، طی روزهای گذشته خبرها و حاشیه‌های زیادی را به‌همراه داشته است. باوجود اینکه دوره 10 ساله برای دستیابی به سود سهام عدالت به پایان رسیده ‌است؛ اما چگونگی مکانیسم تقسیم سود و نحوه محاسبه آن میان 49 میلیون نفر از مشمولان سوالات زیادی را به همراه داشته است. در همین زمینه آخرین نشست خبری رئیس سازمان خصوصی‌سازی با محوریت سهام عدالت روز گذشته برگزار شد. از این رو میرعلی اشرف پوری‌حسینی در این نشست از دریافت شماره حساب مشمولان از 20 فروردین سال آینده خبرداد. وی همچنین میانگین سود دریافتی از سهام عدالت را 90 هزار تومان اعلام کرد که این مبلغ برای دهک‌های اول و دوم که شامل مددجویان کمیته امداد و مستمری بگیران سازمان بهزیستی است، بین 150 تا 200 هزار تومان خواهد بود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/2f1f89a6-761e-4b65-8269-6f2e219693dc10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
اعتبار‌سنجی مجریان طرح‌های سرمایه‌گذاری ضروری است - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید برای تضمین سودآوری طرح‌ها معرفی و اهلیت مجریان طرح‌ها بررسی می‌شود. به گزارش روابط عمومی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری، تصویب رسته‌های جدید فعالیت و رتبه‌بندی مشاوران در این فعالیت‌ها از سوی تنها مرجع معتبر انتظامی مشاوران در حوزه اعتباری و سرمایه‌گذاری، افزون بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، ضریب موفقیت طرح‌ها را افزایش خواهد داد. بر اساس این گزارش، در پی تصویب تعاریف و شرح خدمات رسته‌های جدید این نهاد از سوی شورای عالی کانون فرآیند رتبه‌بندی در رسته‌های جدید با عناوین مطالعه و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره تامین مالی طرح‌ها، ارزیابی طرح‌ها (ارزیابی طرح‌های دانش بنیان و...)، عارضه‌یابی، مشاوره اعتبار‌سنجی (بررسی صلاحیت و اهلیت) مجریان طرح‌ها و مشاوره خدمات بانکی و اعتباری آغاز شد. گزارش کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی نشان می‌دهد با آغاز رتبه‌بندی مشاوران عضو این نهاد و فعالیت رسمی و نظارت شده مشاوران عضو کانون در رسته‌های یادشده، ضمن انتظام امور مربوط به این فعالیت‌ها، چشم‌انداز تازه‌ای برای مشاوران سرمایه‌گذاری که در سال‌های اخیر به دلیل رکود نسبی فعالیت‌ها با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده‌اند، ترسیم می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال چگونه انجام شد؟ - 1395/12/24 00:07:20
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: سرانجام معدن سرب و روی مهدی‌آباد، به همت دولت یازدهم پس از 3 سال تحقیق و مطالعه، طی قراردادی به‌طور رسمی به بخش خصوصی واقعی واگذار شد، این قرارداد که ارزش آن بیش از یک میلیارد دلار است در هفته جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی و مدیر عامل کنسرسیوم مبین منعقد شد. از پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال، برای اولین بار یک پروژه معدنی به‌طور کامل به بخش خصوصی کشور واگذار شده است که نقطه عطفی در کارنامه دولت یازدهم در استفاده از پتانسیل داخلی جهت بهره‌برداری بهینه از ذخایر معدنی کشور محسوب می‌شود. معدن سرب و روی مهدی‌آباد با ۷۱۶ میلیون تن ذخیره زمین‌شناسی حدود ۷‌ درصد فلز محتوی اکتشاف شده روی دنیا را در اختیار دارد که در طراحی اولیه ۱۵۴ میلیون تن با عیار میانگین ۶درصد روی، ۲ درصد سرب و ۵۰ گرم بر تن نقره قابل برداشت است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/743977fe-e7f9-4390-af96-25ed9b100a9315-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تخلیه فشار فروش در بورس - 1395/12/24 00:05:32
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: معاملات بازار سهام روز گذشته با رشد ناچیز 3واحدی به کار خود پایان داد و کماکان پایین‌تر از میانه‌ کانال 76هزار واحد قرار دارد. با وجود این شواهد حاکی از آن است که آخرین تلاش‌ها برای فروش و تامین نقدینگی پیش از آغاز شروع تعطیلات سال نو، روز گذشته به پایان رسید. با توجه به اینکه مهلت نقد کردن سهام (سه روز پس از انجام معاملات سهام) پیش از شروع تعطیلات در شرایط کنونی به پایان رسیده است، فشار فروش سهام برای تامین نقدینگی از سهام در شرایط کنونی به پایان رسیده است. این نگرانی از روزهای پایانی بهمن در بازار وجود داشت. در نتیجه با وجود تعدیلات مثبت شرکت‌ها و همچنین امید به بهبود سودآوری نسبت به اولین پیش‌بینی محافظه‌کارانه، فشار فروش هراس را میان خریداران بالقوه ایجاد کرده بود. طی هفته‌های اخیر که با فشار فروش قیمت سهام مسیر نزولی را در پیش گرفتند، بازارهای جهانی همچنان در قیمت‌های بالاتری نسبت به مفروضات اولین پیش‌بینی شرکت‌ها در حال حرکت بودند. گرچه شاخص بازارهای کالایی از اوج خود فاصله گرفته است اما ثبات نسبی در سطوح کنونی عامل مثبتی برای سودآوری سال آینده گروه‌های بورسی محسوب می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
IFRS ، «ماکرو» آنالایز یا «میکرو» آنالایز - 1395/12/24 00:05:32
pناصر محامی pحسابدار رسمی p style="text-align: justify;"آی اف آر اس (IFRS) و گزارشگری بر مبنای الزامات استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، کریدوری است که بازارهای مالی ما را به بازارهای جهانی متصل می‌کند و از آن طریق به بازارهای مالی جهانی دسترسی پیدا می‌کنیم. پس اجرای ‌ای‌اف‌آر‌اس و استقرار آن دارای اهمیت بنیادی برای بازارهای مالی و برای اقتصاد ملی است. بنابراین من هم با بقیه در این مقوله که باید IFRS را بپذیریم و آن را اجرا کنیم، متفق القول هستم. اما در نقشه راه و طی مسیری که به استقرار IFRS منتهی می‌شود به‌طور قطع اختلاف نظر وجود دارد؛ هر چند که در ظاهر به شکل روشن و آشکار چنین صف‌بندی‌ای دیده نمی‌شود. علت آن هم این است که هژمونی و ابتکار عمل از روز اول نزد دوستانی بوده است که نگاهی مهندسی و فنی به IFRS و به‌طور کلی استانداردهای حسابداری دارند و عملا نه فقط در اکثر نشست‌ها و همایش‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بلکه در مقام مسوولیت هدایت و استقرار آن هم این دوستان ابتکار عمل و سهم اصلی را در اختیار دارند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چارچوب‌های راه‌اندازی صندوق استراتژیک کالایی - 1395/12/23 00:13:52
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو : روز شنبه در گزارشی با عنوان الگوی چین برای تعادل در بازار کالا، به بررسی ضرورت ایجاد صندوقی برای حفظ و نگهداری برخی از مواد اولیه مهم در صنعت داخلی کشور پرداختیم تا بتوان به کمک آن هرگونه وقفه در عرضه مواد اولیه را مدیریت کرده و همچنین در شرایطی که تقاضا برای مواد اولیه کاهش می‌یابد، بتوان مشکلات احتمالی واحدهای تولیدکننده بزرگ و بالادستی را پوشش داد. در این گزارش به بررسی رویکردهای اجرایی ایجاد صندوق‌های استراتژیک کالایی و حجم و شرایط مدیریت بازار خواهیم پرداخت. در هر حال تجربه چین تجربه موفقی بوده که می‌تواند تکانه‌های نامطلوب در بازارهای کالایی را برای همیشه پوشش داده و همچنین زمینه را برای گسترش معاملات مشتقه در این بازار بر پایه دارایی واقعی رونق ببخشد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/535fa025-078e-4565-adde-98f13195809e14-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه