برگزاری همایش استانداردهای بین‌المللی گزارشگری - 1396/02/08 21:12:50
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: همايش استانداردهاي بين‌المللي گزارشگري روز چهارشنبه سيزدهم ارديبهشت برگزار مي شود. جامعه حسابداران رسمی ایران برای تبیین ابعاد و زوایای پیچیده مدل گزارشگری مالی بین‌‌المللی (IFRS) و استفاده از تجارب موثر موسسات حسابرسی بین‌‌المللی در پیاده‌‌سازی و اطمینان‌‌بخشی (IFRS)، اقدام به برگزاری همایش بین‌المللی کاربردی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) كرده است. این همایش از ساعت ٩ الي ١٧ در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو به آدرس شهرک قدس، انتهای بلوار شهید دادمان برگزار می‌شود.در این همایش تشریح تغییرات صورت‌های مالی نمونه جدید بانک‌ها، استانداردهای مرتبط با ذخایر و بدهی‌های احتمالی، استانداردهای مرتبط با ابزارهای مالی،استانداردهای مربوط به قراردادهای بیمه، استانداردهای مربوط به گزارشگری مالی بانک‌ها و استاندارد شماره یک مرتبط با پیاده‌سازی IFRS تشریح می‌شود. برای شرکت‌کنندگان در این همایش 5 امتیاز آموزشی منظور خواهد شد. همچنین به شرکت‌کنندگان گواهینامه حضور در همایش اعطا می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حامیان رشد بازار سهام - 1396/02/08 21:10:29
p style="text-align: justify;"دنیای‌اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با رشد 2/ 1 درصدی به کار خود پایان داد تا بازدهی بازار سهام کشور از ابتدای سال به 1/ 3 درصد برسد. بورس تهران با ثبت این بازدهی در 5هفته معاملاتی ابتدای سال از بازارهای موازی پیشی گرفت و پیشتاز دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری شد. بازار پول و اوراق مشارکت رتبه دوم جدول بازدهی بازارهای موازی در این بازه را به خود اختصاص داد. انتظار اولیه کارشناسان حاکمیت احتیاط بر معامله‌گران در فصل رقابت‌های انتخاباتی بود اما حمایت معامله‌گران حقوقی و افزایش ورود نقدینگی به بازار موجب شد تا بازار سهام کارنامه‌ مثبتی برجای بگذارد. در این شرایط اما نگاه معامله‌گران همچنان به رقابت‌های انتخاباتی است. جایی که وعده‌های اقتصادی در صدر برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری قرار دارد انتظار می‌رود با نزدیکی به زمان برگزاری انتخابات و انجام مناظره‌های انتخاباتی مباحث کاندیداها در زمینه‌های مختلف دقیق‌تر بیان شوند. در این شرایط کلیه مسائل داخلی و خارجی تحت‌الشعاع رقابت‌های انتخاباتی قرار گرفته است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/591222fa-f853-4a15-bff4-d1b9f465e14109-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دسترسی به خوراک پتروشیمی در ایران آسان و ارزان‌تر از کشورهای منطقه است - 1396/02/08 20:49:34
p style="text-align: justify;"اکنون سرمایه گذاران بیشتری به سمت بازار پتروشیمی ایران می‌آیند و دلیل آن دسترسی آسان و ارزان به خوراک در مقایسه با کشورهای منطقه و آمریکا است.مارک میروسویچ، مدیرعامل شرکت Quincannon Asia سنگاپور، درگفت‌وگو با خبرنگار نیپنا، اظهار کرد: ایران با توجه به زیر ساخت‌های مطلوب و تولید محصولات متنوع، یکی ازکلیدی‌ترین بازیگران صنعت پتروشیمی دربازارهای جهانی است.میروسویچ افزود: دردسترس بودن خوراک برای پتروشیمی ها،، نیروی انسانی تحصیلکرده و آماده به کار، و نظام دانشگاهی مطلوب از جمله مزایای توسعه صنعت پتروشیمی ایران محسوب می‌شود.وی تصریح کرد: تا‌کنون سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای درصنعت پتروشیمی درایران همگام با برنامه‌های توسعه انجام شده است که همگی آنها افزون بر افزایش تولید محصولات مختلف سبب ایجاد تحرک دراین صنعت رو به رشد شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ثبت رکورد تولید محصولات خودرویی در شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری - 1396/02/08 20:47:09
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: شرکت ورق خودرو در فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت رکورد تولید 13573تن محصول خودرویی شد.به گزارش روابط عمومی این شرکت،فردین علیمیرزایی رئیس تولید شرکت ورق خودرو با اعلام این مطلب گفت: در نخستین ماه سال جاری کارکنان شرکت ورق خودرو درراستای اهداف استراتژیک خود و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود توانستند در تولید ماهانه محصولات کیفی خودرویی رکورد جدیدی را ثبت کنند.وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که با اجرایی شدن طرح توسعه این مجموعه در سال جاری شاهد تکرار موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود، ضمن اینکه کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری از جمله شاخص‌های بهبود مستمر است که همواره مورد توجه مدیران ارشد بوده است.وی تاکید کرد: با تعامل مثبت با خودروسازان و حفظ مودت و همدلی موجود بین کارکنان این شرکت قادر خواهد بود هرچه سریع‌تر به رکوردهای جدید در برنامه تولید محصولات خودرویی دست یابد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آغاز راه‌اندازی کارخانه گندله‌سازی سنگان - 1396/02/08 20:46:51
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: با پايان عمليات نصب تجهيزات و تزريق گاز به خط لوله كارخانه گندله‌سازي ٥ ميليون تني فولاد مباركه در منطقه معدني سنگان، مشعل هاي اين طرح عظيم صنعتي كه اولين كارخانه گندله‌سازي شرق كشور است روشن و مرحله راه‌اندازي گرم آن آغاز شد.به گزارش «دنیای اقتصاد» دکتر بهرام سبحاني مدير عامل گروه فولاد مبارکه با اعلام این مطلب گفت: کارخانه 5 میلیون تنی سنگان که با سرمايه گذاري فولاد مباركه در منطقه معدنی سنگان احداث شده، پس از طی مراحل ساخت و نصب تجهيزات اکنون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تامين‌کنندگان نیاز واحد‌های فولادی کشور به گندله، آماده بهره‌برداري شد. وی میزان سرمایه‌گذاری در منطقه سنگان را حدود 25هزار میلیارد ریال اعلام و تصريح کرد: از اين ميزان 11 هزار و ٥٠٠ میلیارد ريال آن مربوط به بخش گندله‌سازی و زیر‌ساخت‌های مربوطه بوده و مابقی مربوط به پروژه فرآوری سنگ‌آهن به ظرفیت 5 میلیون تن و زیر‌ساخت‌های مورد نیاز آن است که امیدواریم با همکاری مسوولان، این بخش نیز تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازگشت یک برند ژاپنی به بازار ماشین‌آلات معدنی ایران - 1396/02/08 20:46:33
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: شركت آرين ماشين توانست برند هيتاچي را كه مدت‌ها بود از بازار ماشين‌آلات معدن و راه‌سازي ايران فاصله گرفته بود، بازگرداند.احمد نيك‌مهر مديرعامل شركت آرين ماشين در آيين افتتاحيه مركز خدمات پس از فروش ماشين‌آلات هيتاچي در جمع خبرنگاران گفت: يكي از اقداماتي كه مجموعه آرين به انجام رسانده جلب نظر مديران هيتاچي به همكاري با اين مجموعه بوده و از آنجا كه هيتاچي سهم بازار خوبي در دنيا دارد اميدوارم مجدد بازار ايران را همانند گذشته احيا كند. وي گفت: طي سال‌هايي كه هيتاچي در بازار ايران فعال نبود برندهاي كره‌اي و چيني در حوزه‌هاي معدن و راهسازي جايگزين شدند كه آنها نيز در بحث خدمات و سرويس‌دهي نياز مشتري را كامل برطرف نمي‌ كنند. نيك‌مهر افزود: آرين ماشين امروز قادر است هم در زمينه تامين ماشين‌آلات معدني و راهسازي و هم خدمات پس از فروش به ياري فعالان اين حوزه بيايد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ارتباط تولیدکنندگان فولاد با کاندیداهای ریاست‌جمهوری برقرار می‌شود - 1396/02/08 20:42:33
p style="text-align: justify;"انتظارات و مشکلات تولیدکنندگان فولاد به منظور آشنایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری با چالش‌های فضای کسب و کار صنعت فولاد توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد به کاندیدای ریاست‌جمهوری منتقل می‌شود. مهندس سید حسین احمدی، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در گفت‌وگو با «چیلان» ضمن اشاره به نخستین جلسه هیات‌مدیره در سال ۹۶ اظهار کرد: به منظور آشنایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری با چالش‌های فضای کسب و کار صنعت فولاد و همین طور انتظارات انجمن و اعضای آن از رئیس‌جمهوری، قرار شده دیدگاه‌ها و نظرات انجمن از طریق اتاق بازرگانی به کاندیداهای ریاست‌جمهوری منتقل شود.احمدی افزود: نکته مهم دیگر که در این جلسه مطرح شد تعاملات بین صنعت فولاد و صنایع بالادست آن یعنی گندله و آهن اسفنجی بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش شفافیت با بهره‌گیری از سامانه دارا - 1396/02/06 19:24:26
p style="text-align: justify;"سمات: به گفته مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سامانه دارا سهامداران را از سردرگمی در زمینه اطلاع از وضعیت سبدسهام خود، وضعیت افزایش سرمایه و پرداخت سود نجات می‌دهد. محمدرضا محسنی در این زمینه بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار برای بهبود شفاف‌سازی اطلاعاتی بازار سرمایه در نیمه نخست سال 1394 مراحل ابتدایی شروع به کار سامانه دارا را در دستور کار خود قرار داد و پس از یک‌سال درگاه الکترونیکی سهامداران موسوم به سامانه «دارا» در تیر سال 1395 راه‌اندازی شد. وی درخصوص اهداف این سامانه گفت: سامانه دارا با اعلام خودکار تغییرات پرتفوی به سهامداران، ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه آنها، موجب افزایش شفافیت در پرتفوی سهامداران از طریق اطلاع‌رسانی روزانه تغییرات دارایی روی تلفن‌های همراه می‌شود. مهم‌ترین‌ هدف سامانه دارا، متنوع‌سازی سرویس دهی به سهامداران است، به‌طوری که روی دستگاه‌های هوشمند از جمله موبایل و تبلت، می‌توان برنامه دارا را نصب و راه‌اندازی کرد تا سهامداران بتوانند از طریق این دستگاه‌ها با سپرده‌گذاری در ارتباط باشند و خدمات و گزارش‌های مورد‌نیازشان را دریافت کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پنجمین هفته سرسبز بازار سهام در بهار - 1396/02/06 19:23:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته جاری رشد سریالی خود را ادامه داد تا برای پنجمین هفته متوالی در سال 96 چهره‌ای سرسبز داشته باشد. به این ترتیب با افزایش 2/ 1 درصدی، نه تنها شاخص کل وارد باند 79 هزار واحدی شد بلکه بازدهی بورس تهران در سال جدید هم به مرز سه درصد رسید. بنابراین، تا به اینجای کار می‌توان بازار سهام را پیشتاز کل بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور دانست هر چند با عنایت به ماهیت پرنوسان بورس و مدت زمان باقیمانده هنوز برای نتیجه‌گیری درخصوص تعمیم این روند به کل سال زود است. در همین حال، در عرصه سیاسی با روشن شدن ترکیب نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری، دوره تبلیغات نامزدها به‌طور رسمی آغاز شده و در همین راستا، مناظره فردا درخصوص مسائل اقتصادی برای اهالی بازار سرمایه مهم تلقی می‌شود. با عنایت به تاثیر قابل توجه سیاست‌های دولت بر بازار سهام، احتمال می‌رود روند معاملات در بورس تهران در سه هفته باقیمانده تا انتخابات تا حدی حالت صبر و انتظار به خود بگیرد و سرمایه‌گذاران منتظر روشن شدن تکلیف دوازدهمین مستاجر پاستور در پایان اردیبهشت ماه بمانند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تهدید و فرصت‌های یک ماده قانونی - 1396/02/06 18:58:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: قانون رفع موانع تولید و ماده 37 این قانون در ابتدا به منظور چگونگی تشخیص عرضه محصولات در داخل کشور و پس از آن مجوز صادرات به کالاها تصویب شد، این ماده اشاره مستقیمی به مفاهیمی همچون «مازاد عرضه»، «ایجاد خدمات در زنجیره‌های ارزش»، «کاهش نیافتن سهم هدف‌گذاری شده کشور از بازار جهانی مواد خام و کالاهای با ارزش افزوده پایین»، «وضع عوارض صادراتی با ملاحظاتی خاص» و مسائل مختلفی از این دست اشاره دارد که در این رابطه نقدها و نظرهای مختلفی به این قانون وارد می‌شود. اما اصالت و کاربرد این ماده در ارتباط با بورس کالا در بخش‌هایی است که به مواد اولیه مربوط است، در واقع ماده 37 اشاره به این دارد که «اگر کالاها و مواد اولیه به مدت سه نوبت در بورس عرضه شود و به میزان کافی خریدار نداشته باشد، به معنای مازاد تولید در داخل کشور است و می‌تواند نقش کالای صادراتی را داشته باشد.»این در حالی است که در حوزه معدن عرضه سه دوره از یک محصول معدنی و سپس صادرات آن محصول می‌تواند به نکول شدن تعهدات صادر‌کننده منجر شود و در نهایت بازارهای صادراتی را تحت‌الشعاع قرار دهد، همین وضعیت در بازار محصولات پتروشیمی مشاهده می‌شود، به همین دلیل تالار صادراتی بورس کالای ایران تقریبا یکی از کم‌رونق‌ترین بازارها محسوب می‌شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/839c30f4-b10b-4995-bd0c-a1e2aa895f7212-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
باطله کارخانه جدید بسیار اندک است - 1396/02/06 00:19:00
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: کارخانه زغال‌شویی جدید، جایگزین کارخانه زغال‌شویی قبلی شده و به دلیل برخورداری از دو ویژگی مهم «تولید باطله بسیار کم» و «راندمان بالا»، دوستدار محیط‌زیست شناخته شده است.باقر جهانگیری کوهبنانی، مدیرعامل زغال‌سنگ البرز مرکزی با بیان این مطلب گفت: کاهش 17 درصدی پسماند حاصل از کارخانه زغالشویی نسبت به سایر کارخانه‌های زغالشویی مشابه، پساب‌های کنترل شده و بهینه‌سازی مصرف انرژی ازجمله شرایط ویژه و خاصی است که این کارخانه را از سایر کارخانه‌های زغالشویی مستثنا کرده است.وی افزود: ظرفیت کارخانه 500 هزار تن زغال‌سنگ خام است که از این میزان، 350 هزار تن کنسانتره زغال سنگ تولید خواهد شد.باقرجهانگیری تصریح کرد: سرمایه‌گذاری انجام شده برای احداث کارخانه زغالشویی البرز مرکزی 45 میلیارد ریال بوده و 70 درصد قطعات کارخانه ساخت داخل و تجهیزات اصلی از بهترین برندهای روز دنیا خریداری شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
درخواست از نعمت‌زاده برای ساماندهی صنعت فولاد - 1396/02/06 00:19:00
p style="text-align: justify;"بنیان‌گذار فولاد مبارکه طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت به برخی مسائل و چالش‌های صنعت فولاد و خصوصی‌سازی آن اشاره کرد و از وی خواست برای ساماندهی به اوضاع این صنعت، ورود کند.محمدحسن عرفانیان در نامه خود عنوان کرده است که در پیاده‌سازی اصل ۴۴، مراقبه فنی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی در سطح مطلوب صورت نگرفته است.وی در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی نباید این صنعت را صرفا به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی و اختصاصی ببیند، از دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته است تا بعد از خصوصی‌سازی، خود را از مسوولیت مبرا نداند و برای بهبود وضعیت به وجود آمده مامور کند.به گفته وی وزارت معادن و فلزات با تغییرات زیادی و تغییر ساختار زیادی در سال‌های ۷۲ به تعادل رسید (اهداف با ساختار هماهنگ شد)، به عبارت دیگر ساختار اهداف را تعقیب می‌کرد و سینرژی وزارتخانه زیرساخت‌ها را تحت تاثیر قرار داد عرفانیان افزود: راه‌آهن بافق و بندرعباس، نیروگاه شهید رجایی، گل‌گهر، اسکله بندرعباس، چادرملو، سنگان، طرح طبس طرح‌های پنج‌گانه از جمله مواردی است که تحت تاثیر سینرژی نشات گرفته از فولاد مبارکه، اهواز و ذوب آهن شکل گرفته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سهامداران در فاز دیده‌بانی - 1396/02/06 00:16:59
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد، هاشم آردم: شاخص بورس تهران طی معاملات روز دوشنبه با رشد اندک 35واحدی به عدد 79 هزار و 426 واحد رسید. این در حالی است که شاخص کل‌ هم‌وزن که نوسان شرکت‌های کوچک‌تر را بهتر نشان می‌دهد با رشد 44/ 0 درصدی به عدد 17 هزار و 445 واحد رسید تا از ابتدای سال، رشد خیره‌کننده 11 درصدی را ثبت کرده باشد. در حال حاضر با تثبیت شاخص کل در کانال 79 هزار واحدی، نه تنها ارزش معاملات خرد بورس کاهش یافته است، بلکه هیجان خریداران حقیقی نیز کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد. با این وجود، تقاضا برای نمادهای کوچک‌تر همچنان وجود دارد و به رغم کاهش هیجان بورس، فعالان بازار همچنان در فضایی پرریسک در این نمادها معامله می‌کنند. نگاهی به معاملات بورس در روز دوشنبه نشان می‌دهد فعالان بازار نسبت به هفته گذشته محتاط‌تر شده‌اند و رفته رفته وارد فاز صبر می‌شوند. دلیل این موضوع را می‌توان در نگاه تکنیکال اغلب بورس‌بازان به بورس جست‌وجو کرد. رسیدن به محدوده‌های مقاومتی، بازگشایی قریب‌الوقوع نماد بانک صادرات و تشدید رفتارهای حمایتی حقوقی‌ها سه سیگنال مهمی هستند که بازار را محتاط‌تر کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
معرفی اجمالی تغییرات استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی بازنگری شده - 1396/02/06 00:16:59
pوحید منتی/ حسابدار رسمی p style="text-align: justify;"در راستای تقویت بیش‌ازپیش نظام راهبری شرکتی، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و توسعه بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار، دستورالعمل کنترل‌های داخلی در تاریخ 16/ 02/ 1391 به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس رسید. مطابق مفاد ماده 10 دستورالعمل مزبور، استقرار واحد حسابرسی داخلی برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی الزامی شد. ماده 10منشور نمونه واحد حسابرسی داخلی مصوب هیات مزبور مورخ 23/ 11/ 1391 بیان می‌کند: «حسابرسان داخلی در انجام حسابرسی باید استانداردهای داخلی لازم‌الاجرا و آیین رفتار حرفه‌ای حسابرسان داخلی و در نبود استانداردهای موردنیاز، استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی را رعایت کنند». در این راستا انجمن حسابرسان داخلی ایران در چهارم تیرماه 1391 تاسیس شد. انجمن حسابرسان داخلی ایران، استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی تدوین و منتشرشده از سوی انجمن حسابرسان داخلی (IIA) را به‌عنوان مرجع پایه برگزید و پس از برگرداندن آن به زبان پارسی، در اسفندماه 1393 آن را منتشر و از اول فروردین‌ماه 1394 اجرای آن را برای اعضای خود، الزامی کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشدهای محتاط بورس تهران - 1396/02/06 00:16:59
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه پیش از تعطیلی عید مبعث شرایط متعادلی را تجربه کرد که در آن شاخص کل با رشد 35واحدی به رقم 79هزار و 426واحد رسید. در بازار این روز معامله‌گران همچنان شاهد اصلاح قیمتی در بازار پایه بودند. این موضوع یکی از دلایل احتیاط معامله‌گران در جریان معاملات این روز بود. به دنبال مصوبه لزوم امضای بیانیه قبول ریسک، معامله‌گران شاهد افزایش عرضه‌ها در نمادهای بازار پایه بودند. این موضوع منجر به افت‌های سنگین در این گروه شده است. رشد قیمت در بازار پایه و نمادهای این بخش از جمله رفتارهای عجیب بازار در خلال دو ماه اخیر بوده که انتقادات زیادی به همراه آورده است. در این شرایط شاخص کل با رشد نماد معاملاتی شرکت‌های تاپیکو، فولاد مبارکه و مخابرات توانست رشد 04/ 0درصدی را ثبت کند. نماد معاملاتی پالایشگاه‌های اصفهان و تهران به همراه ایران خودرو نیز بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل داشتند.در بازار پایه شفاف‌سازی در مورد عملکرد شرکت‌ها ادامه داشت. آزمایش در شفاف‌سازی از عدم تغییر در شرایط مالی این شرکت خبر داد. گاز لوله نیز در شفاف‌سازی از عدم تغییر خاصی در سود هر سهم شرکت خبر داد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/a9ded011-563e-45c1-a9cf-2fde37b63d5f10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دو اقدام ضدهیجانی بورس - 1396/02/03 20:41:15
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: بازار سهام روز گذشته با رشد آرامی همراه شد و در سطح 79هزار واحدی باقی ماند. بررسی روند بورس طی روز گذشته حاکی از تعدیل هیجانات معامله‌‌گران نسبت به روزهای قبل بوده است. به‌زعم برخی کارشناسان، روند صعودی شاخص طی مدت اخیر عمدتا به دور از دلایل بنیادی بوده است و رشد قیمت‌هاتحت تاثیر هیجانات ناشی از نزدیکی به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفته است. شناسایی سود در بین معامله‌گران پس از رشدهای قیمتی اخیر موجب افزایش فروش سهم‌ها شده و تاحدودی از سرعت رشد هیجانی شاخص کاسته است. همچنین اقدام دیگری که هیجان بازار را تا حدی تعدیل کرده است، ابلاغیه دیروزشرکت فرابورس برای الزام پذیرش ریسک مشتریان (اعم از برخط و غیر از آن ) بوده است؛ موضوعی که به نظر می‌رسد مطابق معاملات روز گذشته، اقبال سهامداران را این نمادها کاهش دهد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نمودارهای سایت TSETMC منتقل شد - 1396/02/03 20:35:42
p style="text-align: justify;"سنا: مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، از انتقال نمودارهای سایت TSETMC به خارج از آن با هدف رونق و توسعه کسب و کارهای مرتبط با پردازش اطلاعات مالی در پی این اقدام خبر داد. روح الله دهقان گفت: از امروز در سایت TSETMC نمودارهایی که داده‌های تحلیل تکنیکال را در اختیار می‌گذاشت، در صفحه نماد نمی‌آیند. دلیل این امر هم سیاست‌های کلی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارائه اطلاعات حرفه‌ای از سوی مسوولان مربوطه و ایجاد بازارهای جدید برای ارائه خدمات حرفه‌ای‌تر به بازار است. وی با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه دیتایی از سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران حذف نشده است، گفت: درج نمودارها جزو وظایف نهاد ناظر نبوده است و این سرویس‌ها با هدف رشد و گسترش آن و تقویت بخش خصوصی در اختیار ذی‌نفعان مربوط قرار گرفته است. مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همان گونه که در نمایشگاه فاینکس 2017 هم اعلام شد، نظر سازمان بر این است که بازار را برای این مدل از کسب و کارها نیز آماده کند تا شرکت‌های خصوصی بتوانند در این زمینه رشد کنند و دیتاهای حرفه‌ای‌تری را در اختیار مردم قرار دهند. دهقان اطمینان داد که تمام شرکت‌های کارگزاری، پردازش اطلاعات مالی، مشاوره‌های سرمایه‌گذاری و حتی تعدادی از استارت‌آپ‌ها که همگی مجوز سازمان بورس را دارند، این دیتا را به رایگان در اختیار می‌گذارند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کارگزاران پردرآمد و کم درآمد در بورس کدامند؟ - 1396/02/03 20:27:41
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - هدیه لطفی: کارگزاری‌ها که از مهم‌ترین بنگاه‌های معاملاتی در بازار سرمایه کشور مطرح هستند، که در سال‌های اخیر با شرایط کلی بازار، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند، با تصویب دستورالعمل‌ رتبه‌بندی کارگزاران بورس اوراق بهادار در زمستان سال 1389، ارزیابی و رتبه‌بندی این نهادهای مالی در مسیری مشخص قرار گرفت. در واقع اجرای این دستورالعمل در آن مقطع زمانی، به نقطه عطفی در رشد بازار سرمایه تبدیل شد، چراکه کارگزاران برای توسعه فعالیت‌های خود از معیارهای مندرج در این دو دستورالعمل به‌عنوان نقشه راهی استفاده کرده و گسترش فعالیت‌ها و رشد این شرکت‌ها، در چارچوبی مشخص صورت پذیرفت. حال پس از گذشت 6سال از تصویب دستورالعمل مزبور، همگام با توسعه و رشد روزافزون بازار سرمایه، کارگزاران نیز به تقویت و گسترش فعالیت خود پرداخته‌اند که در این راستا می‌توان به افزایش توان تحلیلی، گزارش‌دهی و ارائه خدمات متنوع از سوی شرکت‌های مزبور اشاره کرد. به این ترتیب در سال‌های اخیر و پس از آغاز دوران رونق بورس، شرکت‌های کارگزاری چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی با تحولات گسترده‌ای همراه بوده‌اند. به‌طوری‌که در حال حاضر 106 شرکت کارگزاری در حوزه‌های مختلف از جمله اوراق و کالا به فعالیت مشغول هستند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/c5702044-61cc-49dd-a28f-1324c9f3f37410-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هواشناسی ریسک در بورس - 1396/02/03 20:26:59
pدنیای اقتصاد: در حالی بیش از یک ماه از سال 96 را پشت‌سر می‌گذاریم که شاخص کل بورس تهران فقط یک روز با افت مواجه شده است. به این ترتیب، بازدهی بازار سهام از ابتدای سال به مرز 3 درصد نزدیک شده است. بسیاری از کارشناسان هنوز عامل حمایتی بنیادی را برای صعود پرشتاب قیمت‌ها در بورس شناسایی نکرده‌اند و درنتیجه هیجان را چاشنی مهمی برای رشدهای اخیر بازار سهام ارزیابی می‌کنند. توجه به این مساله باعث شد روز گذشته برخی سهامداران با شناسایی سود اقدام به فروش کردند که تا حدودی نشان داد توجه به جنبه هیجانی رشدهای اخیر میان اهالی بازار نیز بیشتر شده است. از سوی دیگر، طی اطلاعیه‌ای معاملات برخط نمادهای بازار پایه نیازمند اقرارنامه پذیرش ریسک از سوی سهامداران شد که بر کاهش هیجانات اخیر بازار سهام اثرگذار بود. در این شرایط، وضعیت 325 شرکت بورسی از منظر نسبت قیمت به درآمد مورد بررسی قرار گرفته که به‌نوعی شاخص ریسک سهام موجود محسوب می‌شود. گرچه متوسط این نسبت در کل بازار حدود 7 مرتبه است، اما 221 شرکت وجود دارند که P/ E بالای 7 مرتبه دارند. تعدد شرکت‌ها با نسبت قیمت به درآمد بالاتر از متوسط کل بازار تاکید می‌کند عمده هیجانات معاملاتی میان شرکت‌های کوچک‌تر بازار سهام در جریان است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توسعه تالار صادراتی بورس کالا در دستور کار - 1396/02/03 19:31:02
p style="text-align: justify;"کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی تالار صادراتی بورس کالا گفت: برای شفافیت بیشتر قیمت‌ها در بورس کالای ایران، قیمت تمامی محصولات در تالار صادراتی باید کشف شود.مهران کهورزاده گفت: بورس کالای ایران در سال ۹۵ یکی از شلوغ‌ترین دوران کاری خود را در برخی حوزه‌ها از جمله پتروشیمی پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که با وجود برخی فشارها و محدودیت‌های وارد شده، عملکرد مناسبی از بورس کالا به ثبت رسید. کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه دولت باید برای پذیرش بیشتر و انجام معاملات محصولات، به کمک بورس کالای ایران بیاید تا شاهد رشد شفافیت اقتصادی و حکمفرمایی منطق و عدالت بر نحوه قیمت کالاها باشیم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته شرایط اجتماعی و سیاسی و همچنین استرس‌ها و فشارهای زیادی بر بورس کالا حاکم بود؛ اما بورس کالای ایران توانست با افزایش تعاملات و نشست‌های هم‌اندیشی با فعالان صنایع، موانع زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارد و برآیند این اقدامات مثبت نیز در رشد حجم و ارزش معاملات کالاهای مختلف در بورس کالا نمود پیدا کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه